• ۲۸ / اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۲۱:۴۶
  • شناسه خبر : 54325

چاقی باعث ایجاد کدام بیماری ها در بدن می شود؟

به گزارش اول فارس ، از انجمن گوارش و کبد ایران، دکتر فریبرز منصور قناعی در آستانه هفته سلامت گوارش (‌۱ تا ۸ خرداد) درباره موضوع چاقی افزود: چاقی یکی از موضوعاتی است که در راستای زندگی صنعتی طی دو دهه گذشته تعداد زیادی را در کشور گرفتار کرده و سبب بروز مشکلاتی در سلامت افراد شده است.

وی اظهار داشت: بسیاری از بیماری‌های گوارش و کبد مرتبط با چاقی هستند، در واقع چاقی یکی از ریسک فاکتورهای ابتلا به بیماری‌های مختلف گوارشی از جمله ریفلاکس محتویات معده به مری محسوب می‌شود، اکثر افراد چاق دارای این مشکل هستند و بی توجهی به این موضوع می‌تواند سبب التهاب مزمن در بخش انتهایی مری شود حتی امروزه مشخص شده چاقی می‌تواند سبب بروز سرفه مزمن، گرفتگی گلو و حتی مشکلات لثه و دندان و گوش میانی در افراد شود.

این فوق تخصص گوارش و کبد گفت: چاقی علت اصلی ابتلا به کبد چرب است بیماری‌های مزمن و بدون علامت مانند فشار خون بالا، دیابت و مشکلات قلبی و عروقی در ارتباط با مسئله چاقی هستند بنابراین توجه به این موضوع بسیار اهمیت دارد.

وی بیان داشت: همچنین امروزه مشخص شده چاقی ریسک ابتلا به سرطان هایی مانند سرطان روده بزرگ و لوزالمعده را افزایش می‌دهد و به غیر از بیماری‌های گوارشی، افراد چاق در معرض ابتلا به مشکلاتی مانند آرتروز و پوکی استخوان و ساییدگی مفاصل هستند.

منصور قناعی تاکید کرد: بنابراین تحرک و ورزش همچنین تغییر سبک زندگی و استفاده از غذاهایی که فیبر بیشتری دارند در حفظ سلامت فرد و مقابله با چاقی و به طور کلی پیشگیری از بیماری‌های مختلف بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: به موقع خوردن وعده های غذایی، کم خوردن و ورزش و تحرک کافی می تواند از بروز این بیماری ها جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید:

چند پیشنهاد خاص برای خداحافظی با چاقیِ میانسالی
نکاتی طلایی برای کاهش وزن که باید رعایت کنیم
کدام دارو‌ها باعث چاق شدن ما می شوند؟

ثبت دیدگاه