• ۲۳ / مهر ۱۳۹۹ / ۲۰:۳۱
 • شناسه خبر : 36520
 • منبع خبر: فرارو

چالش مومو چیست؟ ورود پلیس به ماجرای چالش مومو برای دانش‌آموزان

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا گفت: در روز‌های اخیر دوباره شاهد مطرح شدن چالش مومو در سطح برخی استان‌های کشور به خصوص استان‌های جنوبی بوده ایم

به گزارش اول فارس، بعد از مدت‌ها دوباره نام بازی ترسناکی به نام چالش مومو و ارسال کلیپ‌های آن بر سر زبان‌ها افتاده است. گفته می‌شود چالش مومو باعث رشد خشونت و اقدام به خودکشی در کودکان می‌شود. در همین باره رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا گفت: در روز‌های اخیر دوباره شاهد مطرح شدن چالش مومو در سطح برخی استان‌های کشور به خصوص استان‌های جنوبی بوده ایم و برخی کاربران که بیشتر آن‌ها دانش آموز بوده اند پیام‌هایی حاوی محتوا و تصاویر مومو دریافت کرده اند. اما چالش مومو چیست؟

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا با اشاره به ارسال کلیپ‌های چالش مومو برای برخی کاربران به خصوص دانش‌آموزان گفت: والدین در این خصوص دقت بیشتری داشته باشند و تهدیدات ارسال کنندگان کلیپ‌های چالش مومو را جدی نگیرند و استرس و اضطراب به فرزندان خود منتقل نکنند.

به گزارش پایگاه خبری پلیس، سرهنگ علی محمد رجبی افزود: رسیدگی به ارسال پیام‌ها و کلیپ‌های موسوم به چالش مومو به صورت ویژه در دستور کار پلیس فتا قرار گرفته و بزودی افراد داخلی که هدف‌شان اذیت و آزار دانش آموزان بوده است، گرفتار قانون می‌شوند.

وی از والدین درخواست کرد: در صورت برخورد فرزندشان با محتوای مومو با آن‌ها صحبت کرده و نگرانی آن‌ها را کاهش دهند، زیرا والدین درک بهتری نسبت به تهدیدات فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی دارند.

چالش مومو چیست؟

سرهنگ رجبی افزود: در روز‌های اخیر دوباره شاهد مطرح شدن چالش مومو در سطح برخی استان‌های کشور به خصوص استان‌های جنوبی بوده ایم و برخی کاربران که بیشتر آن‌ها دانش آموز بوده اند پیام‌هایی حاوی محتوا و تصاویر مومو دریافت کرده اند؛ دریافت پیام‌ها و کلیپ‌های چالش مومو بیشتر از طریق اپلیکیشن واتس اپ صورت گرفته است.

وی در تشریح این موضوع گفت: مومو یک اکانت واتس آپ است که در ابتدا کاربر یک لینک تماس از سوی مومو دریافت و پس از شروع به گفتگو از سوی حساب کاربری مومو فرد به رفتار‌های خطرناک دعوت می‌شود.

سرهنگ رجبی گفت: برخی کاربران واتس اپ از حساب‌های کاربری با شماره ایرانی و بعضا خارجی پیام‌هایی را به زبان فارسی دریافت کرده بودند که از آن‌ها خواسته شده بود در چالش مومو شرکت کنند؛ بررسی‌های گسترده پلیس فتا نشان داد عمده این پیام‌ها با انگیزه ایجاد مزاحمت ارسال شده است.

وی یادآور شد: متاسفانه برخی خانواده‌ها در پی ارسال پیام‌ها و کلیپ‌های چالش مومو برای فرزندانشان به جای راهکار‌های فنی و صحبت کردن با آن‌ها نگرانی بیشتری به فرزندان خود منتقل کرده و باعث ایجاد اضطراب در فرزندانشان شده‌اند.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا موج جدید مزاحمت‌های موسوم به مومو را ناشی از افزایش حضور دانش آموزان در بستر اینترنت دانست و گفت: پلیس فتا پیش‌تر در خصوص خطرات احتمالی استفاده مدارس از واتس اپ هشدار داده بود، ولی متاسفانه همچنان شاهدیم که کلاس‌های مجازی به جای برنامه شاد در واتس اپ تشکیل می‌شود و والدین مجبور هستند اینترنت بدون محدودیت را در بستر یک پیام رسان خارجی در اختیار فرزند خود قرار دهند و همین موضوع زمینه این گونه مشکلات را فراهم کرده است.

هشدارهای پلیس درباره چالش مومو به دانش آموزان

سرهنگ رجبی از والدین و معلمان خواست به هیچ وجه دانش آموزان را به استفاده از پیام رسان‌های خارجی برای آموزش مجازی هدایت نکنند و مراقبت‌های لازم را انجام دهند و در صورتی که به هر دلیل نیاز به استفاده از بستری دیگر غیر از برنامه شاد بود از پیام رسان‌های داخلی استفاده کنند.

وی مراقبت از داده‌های خصوصی و عدم افشای اطلاعات در شبکه‌های اجتماعی و آموزش استفاده صحیح از فضای مجازی را راهکار اصلی پیشگیری از این مشکلات دانست و افزود: امیدواریم آموزش و پرورش و والدین گرامی با ارائه آموزش‌های لازم به دانش‌آموزان از بروز اینگونه مشکلات پیشگیری کنند.

سرهنگ رجبی از هموطنان خواست هرگونه مشکل و موارد مشکوک در فضای مجازی را با سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir یا شماره تماس ۰۹۶۳۸۰ در میان بگذارند.

چالش مومو

جزئیاتی درباره چالش مومو

تقریبا تمامی وب سایت‌های خبری معروف به تازگی در رابطه با این بازی یا چالش خطرناک مباحثی را عنوان کرده اند و این بازی تبدیل به یکی از تیتر‌های یک خبری شده است. بازی مومو از طریق واتس اپ قابل انجام است و بیشتر شبیه به یک چالش است تا بازی. اما از آنجا که اکثر افراد با بازی نهنگ آبی، با این گونه چالش‌ها آشنا شده اند، در نتیجه همچنان از چالش مومو با نام بازی مومو نیز یاد می‌شود.

اما مومو یا Momo چیست؟ مومو در حقیقت یک اکانت واتس اپ است که تصویر پروفایل آن، تصویری از یک دختر است که به شکل بسیار زشتی همراه با یک خنده جوکر مانند، در آمده است. در واقع تصویر پروفایل مومو فتوشاپ یا ویرایش شده نیست، بلکه تصویری از یک مجسمه از مجموعه آثار عروسک‌های نمایشگاه توکیو ژاپن است که قسمت‌هایی از آن بریده شده و تنها تصویر صورت زشت آن، در پروفایل نمایش داده شده است.

این موجود در افسانه‌های ژاپنی، یک موجود وحشتناک و پرنده است که طبق افسانه ها، گاهی اوقات اقدام به دزدیدن بچه‌ها نیز می‌کرده اند. تصویر مومو اولین بار در اینستاگرام فردی به نام ناناکو که یک عروسک ساز است منتشر شد و پس از آن به شهرت جهانی دست یافت.

اما داستان خطرناک شدن Momo از فیس بوک آغاز گردید. پس از معرفی و مشهور شدن این مجسمه، در یک گروه فیس بوک، کاربران برای ایجاد ارتباط با یک شماره ناشناس به چالش کشیده شدند. برخی از آن‌ها چنین بیان می‌کردند که اگر پیامی را برای مومو ارسال کنند، مومو پاسخ آن‌ها را با تصاویری وحشتناک، خشونت آمیز و حتی تهدید می‌دهد.

با توجه به مواردی که ذکر شد، بنظر می‌رسد چالش مومو تنها با یک پیام آغاز خواهد شد و فرستنده پیام نمی‌تواند پایانی برای آن در نظر بگیرد.

این چالش با ارسال پیام به مومو آغاز می‌شود و پس از آن پیام‌های تهدید آمیز، خشونت بار و وحشتناک به کاربر ارسال می‌گردد.

این بازی ابتدا از آرژانتین آغاز و سپس تا ایالات متحده، آلمان، فرانسه و دیگر کشور‌ها گسترش یافت و تاکنون خودکشی یک دختر نوجوان ۱۲ ساله را به آن نسبت می‌دهند.

پس از انتشار این بازی در فیس بوک، حال مومو در واتس اپ اقدام به انتشار کرده است و از طریق این پیام رسان قربانی می‌گیرد.

برخی از کارشناسان حوزه نرم افزاری، این چالش را حقه‌ای برای سرقت اطلاعات کاربران عنوان کرده اند و برخی دیگر نیز آن را یک چالش بیمارگونه، همچون نهنگ آبی، نامیده اند.

کشور‌های زیادی در خصوص این چالش به خانواده‌ها و نوجوانان هشدار داده اند، پلیس ملی اسپانیا، بی بی سی نیوز در برزیل، پلیس آرژانتین و سایر مقامات کشور‌هایی که به نوعی درگیر این بازی شده اند، هشدار‌هایی را در خصوص عدم گرایش به این نوع چالش‌ها داده اند که باید آن‌ها را مورد توجه قرار داد.

خطرات Momo چیست؟

سوالی که ممکن است برای برخی از کاربران پیش آمده باشد این است که ایجاد ارتباط با یک شماره ناشناس و احیانا دریافت چند تصویر و پیام، که به آن‌ها می‌توان اهمیتی نداد، چه خطراتی می‌تواند داشته باشد؟ برای پاسخ به این سوال می‌توانیم گزینه‌های زیر را عنوان کنیم.

امکان سرقت اطلاعات کاربران

ایجاد مزاحمت‌های تلفنی در اثر ذخیره شماره تلفن شما در پروفایل مومو

دریافت وقت و بی وقت پیام‌های خشونت آمیز و تصاویر وحشتناک

ترغیب نوجوانان به انجام عمل خودکشی و تهدید آنان

امکان اخاذی و باج خواهی از افراد

تاکنون تنها یک خودکشی منتسب به بازی مومو اعلام شده است که مربوط به دختری ۱۲ ساله بوده که از تمامی مراحل خودکشی خود، فیلم تهیه کرده است.

از آنجا که این چالش در واتس اپ انتشار می‌یابد و ذخیره هر شماره‌ای در واتس اپ، منجر به ذخیره شماره شما نیز در واتس اپ طرف مقابل می‌شود، بنابراین با اولین پیامی که به مومو ارسال کنید، در واقع شماره خود را به او داده اید و او می‌تواند از طریق همین شماره اقدام به ایجاد مزاحمت برای شما نماید.

حتی پس از دیلیت اکانت واتس اپ و ایجاد یک حساب جدید، چون از همان شماره استفاده کرده اید، مومو بار دیگر شما را خواهد یافت و می‌تواند ارسال پیام‌های تهدید آمیز خود را از سر بگیرد.

همچنین گزارشاتی از تماس مومو با افراد نیز دریافت شده است که حتی با وجود پاک کردن واتس اپ، از طریق شماره تلفن با آن‌ها تماس برقرار کرده و تهدید‌های خود را آغاز می‌کند.

اگر درگیر چالش مومو شده اید، بهترین راهکار پاک کردن حساب واتس اپ و استفاده از یک شماره جدید می‌باشد تا از شر پیام‌ها و تصاویر وحشتناک این پروفایل خطرناک، رهایی یابید.

عضو کانال واتساپ اول فارس شوید

ثبت دیدگاه

 • رویا مرادی

  تاریخ : ۲۴ - مهر - ۱۳۹۹

  ایشالله به حق حضرت علی امام حسین چشم مومو در بیاد بیفته کف زمین خواب از من گرفته هرجا یهویی اسمش میارم نکبتش میریزه رو قبل اینکه سوار اسانسور بشم اسمش اوردم و آسانسو گیر کرد و به جایی که در باز شه جلوم سیمان سفید میومد?‍♂️?


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۴ - مهر - ۱۳۹۹

  بلاک کردن مومو اشکالی داره
  من مطالب رو دیدم خیلی ترسناکه باید ما دآنش اموزا چه کنیم لطفا راهنمایی کنید


  پاسخ

 • هلنا

  تاریخ : ۲۴ - مهر - ۱۳۹۹

  من میخام با مومو ارتباط داشته باشم. لطفا راهنمایئ کنید


  پاسخ

 • سجاد ابراهیمی

  تاریخ : ۲۴ - مهر - ۱۳۹۹

  فقط بلاکش کن کاری نداره خب ولی یادت باشه پیام ندی بهش اگه دادی یعنی شمار تو دادی????


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۴ - مهر - ۱۳۹۹

  اگه مسدود بشه چی ؟؟


  پاسخ

 • رومینا

  تاریخ : ۲۴ - مهر - ۱۳۹۹

  واقعا این مومو چیه که ما انقدر ازش ترسیدیم


  پاسخ

 • حسین

  تاریخ : ۲۴ - مهر - ۱۳۹۹

  ای خدا کی مومو می ره ایشالا ب حق الهی گم بشه


  پاسخ

 • هانیه

  تاریخ : ۲۴ - مهر - ۱۳۹۹

  همش الکیه من که باور نمیکنم اون چه خریه که بخواد هک کنه با اون چشاش انگار بکی چشاش و دهنشو پاره کرده


  پاسخ

 • زهرا

  تاریخ : ۲۴ - مهر - ۱۳۹۹

  به هیچ وجه نترسید به دوستم ا پی ام داده بود دوستم رفته بود هکش کرده بود اسمش طاهر قربانیان اهل شیراز ساکن تهرانه خودش تصویری باهاش رفته بود ماسک زده بود یعنی الکی بود اونن گفته بود تورخدا به کسی نگو من مادرو پدر ندارم با مادر بززگم زندگی میکنم از کسی رشوه میگیرم منم حتی بهش پی ام دادمو مسدودش کردم


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۴ - مهر - ۱۳۹۹

  خدا این مسخره بازیه .تاحالا چنتا بچه خودشونو کشتن..چرا باورمیکنید..این سرگرمی جدید هست…


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۴ - مهر - ۱۳۹۹

  جای تاسف هست..برای ایرانم که ازیه برنامه ساختگی…میترسن..خدایا..نادانی..جهل.تاکی…


  پاسخ

 • محفوظ

  تاریخ : ۲۴ - مهر - ۱۳۹۹

  دوستان و بخصوص نوجونای عزیز قضیه خیلی خیلی جدی هستش. خواهش میکنم بخاطر خودتون و پدر و مادرتون این چالشو انجام ندید. دیشب یکی از افوام نزدیکمون یک نوجون ۱۲ ساله بنام مانی در اهواز بخاطر این بازی جونشو از دست داد. وبخاطر ترس و اضطراب سکته قلبی کرد. خدا میدونه این جریان واقعی هستش، من همین الان از مراسمش اومدم و فردا خاک سپاریش هست، روحش شاد


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۴ - مهر - ۱۳۹۹

  الکی نگو


  پاسخ

 • منیره

  تاریخ : ۲۵ - مهر - ۱۳۹۹

  بچهارو به سمت خودش می کشه باید مواضب باشیم آخه این از کجا اومده?


  پاسخ

 • Atomux

  تاریخ : ۲۵ - مهر - ۱۳۹۹

  خب چه کاریه برید و ازبرنامه شاد برای اموزش دانش اموزان استفاده کنید :/
  اره پیام رسانای داخلی خوبن
  اینقد مردم مشکلات و افسردگی دارن ک این چیزا اصلا مهم نیست
  نوجوانان خیلی زود تر از رسانه ی ملی خون میبینن تا از شبکه های مجازی خارجی
  سرتون رو از برف در بیارید


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۵ - مهر - ۱۳۹۹

  شمارشو به من بده?


  پاسخ

 • Samin

  تاریخ : ۲۵ - مهر - ۱۳۹۹

  عزیزم عکسا تو فوتشاپ می کنه و پخش میکنه و مجبورت می کنه کاری کنی که بمیری


  پاسخ

 • نسترن

  تاریخ : ۲۵ - مهر - ۱۳۹۹

  سلام میشه بلاکش کرد؟؟
  یاابلفضل من حالم بد شد


  پاسخ

 • یسنا

  تاریخ : ۲۵ - مهر - ۱۳۹۹

  بلاک و گذارشش کن حساب واتساپتو پاک کن از یه شماره ی جدید استفاده کن


  پاسخ

 • محمد

  تاریخ : ۲۵ - مهر - ۱۳۹۹

  همش چرتو پرت


  پاسخ

 • محمد

  تاریخ : ۲۵ - مهر - ۱۳۹۹

  من دارم سکته میکنم


  پاسخ

 • فاطمه

  تاریخ : ۲۵ - مهر - ۱۳۹۹

  من فکر میکردم مومو الکیه برا همین بش پیام دادم هنوز سین نکرده بود بلاکش کردم چن روز بعدم شمارشو حذف کردم الان میترسم بیاد سراغممممم


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۵ - مهر - ۱۳۹۹

  الان پیام مومو رو انجام ندیم ما رو نفرین میکنه یا نه یا شب ها تو خوابمون میاد؟


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۵ - مهر - ۱۳۹۹

  دونفر تو ایران یه دختر و پسر ۱۱ساله اهل خوزستان و ارومیه


  پاسخ

 • مهراد

  تاریخ : ۲۵ - مهر - ۱۳۹۹

  مامان کجایی دقیقا کجایی مبارزه طلبی می کنم تعریف بود


  پاسخ

 • گیتی جون

  تاریخ : ۲۵ - مهر - ۱۳۹۹

  پدرمادرای عزیز مواظب فرزندانتان باشید…???


  پاسخ

 • رامش

  تاریخ : ۲۵ - مهر - ۱۳۹۹

  واای من ترس…:/


  پاسخ

 • ایلیا

  تاریخ : ۲۵ - مهر - ۱۳۹۹

  بچه ها اگه فکر کنید میفهمید این یه چالشی که ادامه ی نهنگ آبیه ولی دیگه اوضاع مرگ و زندگیه نمیدونم سازندش چی تو سرشه


  پاسخ

 • نگار

  تاریخ : ۲۵ - مهر - ۱۳۹۹

  من بلاکش کردم ولی وحشتناکه چرا یه روز آروم نداریم ما؟؟


  پاسخ

 • رادین

  تاریخ : ۲۵ - مهر - ۱۳۹۹

  بچه ها نگران نباشید
  الان اخبار گفت بلا فاصله بعد از این که پیام داد به پلیس فتا زنگ بزنید
  وانسان رو پاک کنید و قبلش بلاکش کنید و گزارش بدید
  بعد از اون با یه شماره ی جدید دوباره نصب کنید
  اول پیام میده سلام من محمد رضا هستم با من دوست میشی?
  اینم میره زندان یه روزی


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۵ - مهر - ۱۳۹۹

  ای بابا این مومو کی که چقدر میترسید


  پاسخ

 • Maryam

  تاریخ : ۲۵ - مهر - ۱۳۹۹

  میگم من شماره مومو رو دارم میگن باید بلاکش کنی تو واتساپ اشکالی داره یا نه


  پاسخ

 • Maryam

  تاریخ : ۲۵ - مهر - ۱۳۹۹

  ب من ۴ بار پیام داد چیزی نمیشه ی بارم حکم کرد چیزی نشد کلت الکیه??
  بعد با من تماس تصویری گرفته بود ی ذره چرت و پرت گفت منم فحش دادم قط کردم??????


  پاسخ

 • آیسان

  تاریخ : ۲۶ - مهر - ۱۳۹۹

  همش درسته بعضی اسکلها نمی فهمند


  پاسخ

 • بی نم

  تاریخ : ۲۶ - مهر - ۱۳۹۹

  از نظر شرعی؟


  پاسخ

 • امیرحسین

  تاریخ : ۲۶ - مهر - ۱۳۹۹

  بابا این ترس نداره، اگه بهتون پیام داد پیامشو سین نکنید و حذف گفت و گو بکنیدش


  پاسخ

 • پرنیا

  تاریخ : ۲۶ - مهر - ۱۳۹۹

  من وارد لینکش شدم و بلاکش کردم مشکلی داره آیا ؟؟؟
  دوستام ترسوندنم میگن هکت میکنه به فنا میری راست میگن ؟؟؟
  خداییش من نمیترسم ازش ولی چیکار کنم اشتباه کردم وارد لینکش شدم یانه؟؟؟


  پاسخ

 • لامیا

  تاریخ : ۲۶ - مهر - ۱۳۹۹

  اره میاد می خورتمون پس چرا تو تلویزین نگفتند چون دروغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغ


  پاسخ

 • سمیرا

  تاریخ : ۲۶ - مهر - ۱۳۹۹

  از بس که مردم ایران بدبختی و ترس دیدن دیگه این چیزا برامون ادیه مردیمم
  مردیم صد رحمت به اینکه کرونا بگیریم ببینیم?????


  پاسخ

 • تااللخقفلا

  تاریخ : ۲۶ - مهر - ۱۳۹۹

  مومو سک کی باشد که من را هک کند اگر به من پیام داد فوش می گزارم


  پاسخ

 • تینا

  تاریخ : ۲۶ - مهر - ۱۳۹۹

  من واقعا می ترسم چون بچه ها من بهت پیام دادن ویدیو گذاشتن روی واتساپ همون که ورزش است که فرستادم بعد بهش پیام دادم جواب نداد و آخرش که براتون گذاشتم یه دونه آهنگ گذاشتم یه دونه عکس چون می‌خواستم وحشتناک بود خدا باور کنید چون واقعاً میاد سراغت اومدم ولی مراقب خودتون باشین من میگم میگم بترسید چون اگر نترسد فکر میکنید دروغه خوب مثلاً یکی باشه که بخواهد که واقعا آخرش باید ببینیم پیام بدید چون واقعا میاد سراغت میاد تو خواب تو مثل من آخرش با نمی دونید هر کاری می کنی فقط تو رو خدا مراقب خودتون باشید من نمیخوام چیزی باشه چون شما فقط تو خود را با کرونا فقط تو رو خدا آخر شباب بینی نباید پیام بده چون من ویدیو که براتون گذاشتم واقعا ترسناک بود نمیتونم ببینم عقاب چشماش مثل هندونه یه عکسی تو پروفایل برای من گذاشته سگ سفید نبینیم فقط بلاکش کن این را حذف کنید ویدیو دیگه براتون گذاشتم که چیز نکنید که مثلا چه جوری حذفش کنید مراقب خودتون باشین خدانگهدار


  پاسخ

 • نوید

  تاریخ : ۲۷ - مهر - ۱۳۹۹

  ای خدا چرا همش باید یک بدبختی باشه؟
  چرا یه روز خوش نداریم؟??
  الان چه کنیم؟ ??


  پاسخ

 • نوید

  تاریخ : ۲۷ - مهر - ۱۳۹۹

  خودت ی چی گفتی؟


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۷ - مهر - ۱۳۹۹

  همش الکیه منم مبتونم برم یه مایک بزنم بیام به همه پیام بدم من ترسناکم من زحرمارم برو بابام برو به ننت برس برو الکی میایی بچه هارو مبترسونی


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۷ - مهر - ۱۳۹۹

  میرن یدونه عکس فتوشاپ میکنم میفرستن برا بچه ها تا بترسن منم یه فتوشاپ کنم بفرستم خخخخخخ الکیه اسلن ماسکم نزده که الکی یدونه پیام میفرسته یا فتوشاپ میکنه مبفرسته یه ادم اوزی داره این کارها رو میکنه خخخخخخ


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۷ - مهر - ۱۳۹۹

  اخه یدونه روح میتونه گوشیتو حک کنه پس یدونه ادمه یدونه عکس فتوشاپ کرده فرستاده تماس تصویری هم ماسک ترسناک زده پلاک کن پچه


  پاسخ

 • امیرحسین

  تاریخ : ۲۸ - مهر - ۱۳۹۹

  کاربر تینا‌ که نظر گذاشته کاملا مشخصه از گوگل ترنسلیت استفاده کرده و از انگلیسی به فارسی ترجمه کرده صحبتاشو فقط داره جو میده
  به حرفاش توجه نکنید ??


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۸ - مهر - ۱۳۹۹

  همه ی ما باید شاجاع باشیم ونترسیم?


  پاسخ

 • یلدا

  تاریخ : ۲۸ - مهر - ۱۳۹۹

  من از ترس اپلیکیشن هایی که برای سر گرمی نصب کرده بودم رو حذف کردم ???????


  پاسخ

 • علی

  تاریخ : ۲۸ - مهر - ۱۳۹۹

  خوب چرا میترسید؟بلاکش کنید بره دیگه حالا انگار چی هست??
  والا.


  پاسخ

 • حنانه

  تاریخ : ۲۹ - مهر - ۱۳۹۹

  عزیزان من اگر به مومو پیام بدید می تونه شماره ات رو بگیره ویا اگرسریعا بلاکش کنی فقط بار اول پیام بدی شماره ات رو پیدا میکنه


  پاسخ

 • یکتا

  تاریخ : ۲۹ - مهر - ۱۳۹۹

  مومو هیچ غلطی نمیتونه بکنه???


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۹ - مهر - ۱۳۹۹

  سین نکنم یعنی چی


  پاسخ

 • پریناز

  تاریخ : ۳۰ - مهر - ۱۳۹۹

  ایران بلا کش کرده مومونمیتونه غلتی بکنه


  پاسخ

 • سارا

  تاریخ : ۱۹ - بهمن - ۱۳۹۹

  بچه ها ب من پیام داده من اگه بخوام برم بلاکش کنم پیامش سین میشع و اطلاعات رو بر میداره میشه کمکم کنید؟الان ۳روزه ک هی پیام انگلیسی میده تند تند من اصلن سین نمیکنم تروخدا کمکم کنید😭😭


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۶ - بهمن - ۱۳۹۹

  مومو یه چیز وحشتناکه من شبا خوابشو میبینم


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۰ - اسفند - ۱۳۹۹

  بسم الله الرحمن الرحیم .
  دوستان شما که میگید من مومو را همه جاه میبینم.اما درحقیقت همچین چیزی نیست
  مثلا وقتی مومو بهتون پیام میده فکر شما می ره توی این پیام اما در حقیقت اشتباه اگر که به مومو فکر کنی معلومه که میاد تو خوابت ولی اگه که بهش فکر نکنی هیچ جاه نمیبینیش.
  بعد اینکه مو تنها یک شماره نداره مومو میتونه چندینشماره از ایران داشته باشد.
  مومو اگه هم بی محلش کنی خودش دست بر می داره پس بچها هواستون جمع کنید.
  توکل به خداوند متعال کنید
  خدانگهدار


  پاسخ