• 17 / مهر 1399 / 10:57
 • شناسه خبر : 36215

چرایی و چگونگی اخراج احتمالی محمود احمدی نژاد از مجمع تشخیص مصلحت نظام

احمدی‌نژاد بدنبال اخراج شدن/مجمع تشخیص حکم اخراج را صادر می‌کند؟

خبرآنلاین: محمود احمدی نژاد درحال بازی و برهم زدن قواعد معمول دنیای سیاست است. او که همین چندماه قبل با انجام یک مصاحبه جنجالی خود را در قامت یک طرفدار موسیقی معرفی کرده بود، اخیرا با انجام یک مصاحبه دیگر آن هم با رسانه‌ای که خاستگاه و ماهیت ضد ایرانی آن بر کسی پوشیده نیست دوباره خود را بر سر زبان‌ها انداخت. اقدامات محمود احمدی نژاد تنها به انجام مصاحبه‌های جنجالی ختم نمی‌شود. فعالیت رئیس جمهور سابق ایران در فضای مجازی نیز با حواشی جالبی همراه است که به عنوان مثال می‌توان به ماجرای پیام توئیتری وی به «آنجلینا جولی» ستاره هالیوود اشاره کرد.

در روزهای اخیر برخی گمانه‌ زنی‌ها در خصوص اخراج قریب الوقوع وی از مجمع تشخیص مصلحت نظام به گوش می‌رسد. مجمعی که حضور وی در آنجا نیز بدون حاشیه نبوده است. محمدحسن ‌قدیری‌ ابیانه معتقد است« محمود احمدی‌نژاد عمداً این کارها را می‌کند تا از مجمع تشخیص مصلحت نظام اخراج شود و پس از آن در پی مظلوم‌نمایی و کارهای عوام‌فریبانه برود و به زعم خودش بتواند خود را در نزد مردم مطرح کند.»

عباس سلیمی نمین دیگر چهره اصولگرا اما مخالف اخراج اوست و می گوید« طرح برخورد با احمدی‌نژاد در حالی به میان آمده که او اصرار دارد سرمایه‌های خود را به آتش بکشد. او نمی‌داند که با طرفداری از مایکل ‌جکسون نه تنها نمی‌تواند جوانان را به سمت خودش بکشد بلکه وجهه‌ باقی‌مانده را هم از دست خواهد داد و به پایان کارش می‌رسد. اما اگر مثلاً از حضور در مجمع کنار گذاشته شود می‌گوید، مرا تحمل نکردند.»

در همین رابطه خبرآنلاین در گفتگو با یکی از اعضای فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام و یکی از اعضای سابق آن، احتمال اخراج رئیس جمهور سابق از مجمع را مورد بررسی قرار داده است.

آیت الله مجتهدی شبیستری که از اعضای فعلی مجمع است می گوید صحبتی درباره اخراج احمدی نژاد مطرح نشده است و تصمیم دراینباره در صلاحیت رهبر انقلاب است اما او تاکید دارد شرایط فعلی کشور رفتارهای وحدت شکنانه و پرحاشیه را نمی طلبد.

چیزی در خصوص اخراج احمدی نژاد از مجمع تشخیص نشنیده‌ام

*آیت الله مجتهدی شبستری! آیا رفتارهای اخیر آقای محمود احمدی نژاد می‌تواند در نهایت منجر به اخراج او از جمع اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام شود؟

در مورد اخراج فردی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام صحبتی نشده و من چون اطلاعی ندارم نمی توانم چیزی بگویم. 

*مجمع تشخیص مصلحت نظام که یک جایگاه نخبگانی دارد، آیا اصولا سازوکاری را دارد که رفتارهای خارج از عرف اعضای خود را متذکر شود؟

مقام معظم رهبری گهگاهی توصیه هایی به همه مسؤلین دارند و به مجمع تشخیص هم این توصیه ها را می کنند که نباید مسائلی را که ایجاد آشوب و تشنج می کند را بیان کنند ولی به تازگی درمورد مجمع تشخیص من از مقام معظم رهبری چیزی نشنیدم که تذکری داده باشند، ولی تذکرات همیشه بوده است و در سالگرد مجمع تشخیص و در بعضی از مقاطع یک تذکرات عمومی داده اند. 

*اصولا ساز و کار خارج شدن یک فرد از مجمع، از سوی رهبری انجام می شود یا خود اعضا هم می توانند این کار را انجام دهند؟

از طریق رهبری باید باشد. من چون در این دورره جدید بودم و قبلا نبودم، به خاطر ندارم که از طریق مجمع یا رهبری کسی را اخراج کرده باشند. روال سابق را هم نشنیدم که کسی اخراج شده باشد مگر اینکه دوره تجدید شود و دیگر اسم آن فردی که کار خلافی انجام داده است یا حرف خلافی زده است در دوره جدید نباشد، این ممکن است اتفاق بیفتد اما اخراج را به خاطر ندارم.

روسای جمهور سابق نباید تبدیل به اپوزیسیون نظام شوند

*سفارش شما به فردی مثل آقای احمدی نژاد که برخی رفتارهای خارج از عرف عالم سیاست و حتی خلاف مصالح ملی را انجام می دهند چیست؟

هم ایشان و هم هر کسی که مطالبی بگوید که بر خلاف وفاق باشد و تخریب نظام را به دنبال داشته باشد صلاح نیست، مخصوصا در این شرایطی که دشمن این توطئه را دارد و در داخل وضع اقتصادی و بهداشتی و بهداری کشور بخاظر کرونا بهم ریخته است، در این شرایط کشور، مردم را دلسرد کردن و مأیوس کردن صلاح نیست.

در این شرایط خاص مردم را باید به وفاق و آرامش و همدلی دعوت کرد. البته همانطور که مقام معظم رهبری هم فرموده اند انتقاد ایرادی ندارد ولی تخریب؛ یعنی به نوعی صحبت که از باب تخریب دولت و نظام باشد اشکال دارد. در همین مجلس بعضی ها تندروی می کنند و این کار درستی نیست و همین طور افراد دیگر مثل رئیس جمهورهای سابق و رئیس مجلس های سابق و افرادی که به نحوی فعلا در رده نظام نیستند به قول رهبری افرادی که کنار می روند یک اپوزیسیون درست می کنند و این کار درستی نیست. در این شرایط فعلی فقط باید مصالح کشور را در نظر گرفت و نباید هرچیزی که به زبانمان می آید را بگوییم و تا دشمن از این اظهار نظرهای عجیب و غریب سوءاستفاده نکند. 

به جز رهبری کسی نمی‌تواند احمدی نژاد را از مجمع تشخیص اخراج کند

محمد هاشمی، عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین تاکید می کند،سازوکار مجمع تشخیص تنها اجازه تذکر دادن به اعضا را می دهد و اخراج شدن در حیطه اختیارات اعضای مجمع نیست.

* آقای هاشمی! اخیرا اخباری به گوش می‌رسد که آقای احمدی نژاد به دلیل اظهار نظرهایی که می کند و چند مصاحبه انجام داده، شاید از مجمع اخراج شود، چون شما سابقه عضویت در مجمع را داشتید احتمال این موضوع را چقدر می دانید و سازوکار مجمع ممکن است به این سمت برود؟

برخی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام همانند روسای سه قوه و یا اعضای شورای نگهبان به فراخور جایگاه خود و همچین موارد مختلف در جمع اعضای انتصابی مجمع تشخیص مصلحت نظام که از سوی رهبری انتخاب می‌شوند؛ حاضر می‌شوند. اگر کسی در مجمع چند جلسه غیبت غیر موجه داشته باشد، غیر از رئیس جمهور که مشغله های زیادی دارد، این احتمال وجود دارد که از سوی رئیس مجمع با تذکر مواجه شود.

اگر در مواردی لازم باشد حذف یا اضافه‌ای در خصوص اعضای انتصابی صورت بگیرد این اتفاق باید توسط رهبری انجام شود و اعضای مجمع و حتی رئیس آن اختیار حذف و اضافه کردن افراد را ندارند. اگر مساله ای رخ دهد ممکن است رهبری از رئیس مجمع یا دبیر مجمع راجع به افراد نظر بگیرند اما در نهایت ایشان تعیین می کنند که کسی حذف یا اضافه شود. 

* اعضای مجمع می توانند در جلسات خصوصی خودشان به اعضایی که عرف سیاسی را رعایت نمی‌کنند تذکر دهند و یا این اقدام هم باید با هماهنگی رهبر معظم انقلاب باشد؟

اظهار نظر درمجمع بد نیست ولی تاثیری به آن معنا ندارد، بالاخره ممکن است اختلاف نظر بین دو عضو باشد، اما در نهایت رئیس مجمع یا رئیس جلسه اگر تذکری بخواهند بدهند مثل مجلس که نماینده حق تذکر آیین نامه ای دارد می توانند تذکر آیین نامه ای بدهند. اگر کاری خلاف آیین نامه انجام شود و عضو می تواند بگوید که من درخواست تذکر آیین نامه ای دارم و زمانی که به او اجازه دادند می تواند بگوید که با استناد به فلان ماده آیین نامه، مثلا این کار درست نیست و می تواند در مورد آن بحث کند و حتی رأی گیری کند؛ یعنی موضوع تذکرات به نحوه ادراه جلسه مربوط می شود، مثلا ممکن است کسی تخلفی در نحوه ادراه جلسه داشته باشد، مثلا ممکن است در جلسه افرادی با هم حرف بزنند و رئیس جلسه تذکر دهد و بگوید که توجه کنید، اما اینها مساله حذف و اضافه شدن افراد نیست.

*به عنوان فردی که سابقه حضور در مجمع را داشتید، تحلیل شما از رفتار آقای احمدی نژاد چیست؟ 

من نمی دانم که ایشان چه کار می کنند.

*مثلا با رادیو بیگانه صحبت می کند، در مورد بازیگران زن هالیوود توئیت می زند و قبلا یکسری اظهار نظرهای عجیب و غریب در خصوص جایگاه رهبری داشته‌اندو … 

این مساله ربطی به مجمع و در مجمع بودن ندارد.اصولا از نگاه جمهوری اسلامی گفتگو با رادیوهای بیگانه خیلی پسندیده نیست ولی مسئولان امر یک ترفیع قائل می شوند و می گویند در داخل کشور این اتفاق نیفتد ولی اگر کسی در خارج از کشور که به یک دلیلی رفته است، حتی مسافرت رفته است، اگر از رسانه های آن کشور به سراغش رفتند اشکالی ندارد که صحبت کند ولی در داخل کشور صحبت با رسانه های بیگانه مثل VOA ،  BBC و .. افت دارد که یک مقام جمهوری اسلامی صحبت کنند، چون اینها معمولا جنبه دشمنی دارند پس ما نباید سوژه ای دست دشمن دهیم و با آنها گفتگو کنیم. 

من نمی دانم این کار از نظر قانونی هم منعی دارد یا خیر اما از دیدگاه انقلاب، عرفا اینگونه بوده که این کار زشت است و افت دارد ولی خارج از کشور اشکالی ندارد، همانطور که زمانی که امام در پاریس بودند با همه رسانه ها گفتگو می کردند؛ ولی بعد از انقلاب تصمیمی که گرفته شد این بود که یک مقام رسمی با یک رادیو دشمن گفتگو نکند چون این کار افت دارد. از نظر جنبه اخلاقی و عرفی هرکسی باید شئونات نظام و شئونات خودش را حفظ کند.

عضو کانال اول فارس در واتساپ شوید

بیشتر بخوانید:

اجرای ترانه مشهور ترکی در استانبول برای احمدی‌نژاد+ببینید
استایل احمدی نژادی در مجمع جنجال بپا کرد+عکس
انتقاد شدید رائفی‌پور از فیلترینگ در ایران +فیلم

ثبت دیدگاه

 • ناشناس

  تاریخ : ۱۷ - مهر - ۱۳۹۹

  زنده باد احمدی‌نژاد


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۷ - مهر - ۱۳۹۹

  این بار رفتید سراغش ازکارش اخراجش کنید یه ادم عادی رفته به جایی رسیده دارید حسادت میورزید حتما باید سلبریتی ها واقازاده های غرب زده باید درراس امورقراربگیرندتاشماخوشتون بیاد


 • Z

  تاریخ : ۱۷ - مهر - ۱۳۹۹

  واقعا نیست،چون دکتر احمدی نژاد تشنه ی قدرت نیست،تشنه ی خدمت به مردم است،


 • زهرا

  تاریخ : ۱۷ - مهر - ۱۳۹۹

  درود بر احمدی نژاد


 • MEHDI

  تاریخ : ۱۷ - مهر - ۱۳۹۹

  سلام خواهشا چوب لای چرخ این بزرگ مرد نذارید حسودی خوب نیست. درود براحمدی نژاد بزرگ مرد


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۷ - مهر - ۱۳۹۹

  هرچی بشه از ارزشهای احمدی نژاد کم نمیشه که انسانیت وعدالت اوست


 • رضا

  تاریخ : ۱۷ - مهر - ۱۳۹۹

  فقط رهبر


 • رضا

  تاریخ : ۱۷ - مهر - ۱۳۹۹

  ما تابع رهبریم


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۷ - مهر - ۱۳۹۹

  درود بر احمدی نژاد


 • وحید

  تاریخ : ۱۷ - مهر - ۱۳۹۹

  درود خدا براحمدی نژادیاورمستضعفان


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۷ - مهر - ۱۳۹۹

  درود خدا بر احمدی نژاد

  اگر عمو محمود هم نیاد دوسش داریم


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۷ - مهر - ۱۳۹۹

  بنظرم هیچ کس اندازه احمدی نژاد دربین مردم بیچاره ایران محبوبیت ندارد چون احمدی نژاد خودراخدمتگدار مردم میداند


 • مسعود

  تاریخ : ۱۷ - مهر - ۱۳۹۹

  آنجلیا جولی؟؟؟ در مورد این زن به این توجه کنید که نه مسلمان است و نه بر اعتقادات شما و اینکه نتوانسته ایم اسلام را طوری تبلیغ کنیم که در جان و دل این خانم بنشیند ناتوانی ماست. اما آیا این خانم بر مرام و مسلک خودش مومن است؟ فعالیت های انسان‌دوستانه این خانم از یمن وبرمه و میانمار و… از آسیا تا آفریقا زبانزد است. این زن به مردم فقیر مسلمان جهان با عینک اعتقادات دینی خود خواهانه نگاه نکرد و به آنها کمک کرد ونگاه شما به او از دریچه اعتقادات خودتان چه تنگ است آیا مولا علی هم وقتی غذا در خانه فقرا می‌برد به آیین آنها و گناهکار و بی گناهی آنها نگاه می‌کرد آیا بر در خانه پیرزنی فقیر و فرزندان گرسنه اش که در گذشته خودفروشی میکرده و به علت پیری دیگر خریدار نداشت حضرت غذا نمی‌برد که اوفاحشه بود و گناهکار است از همه اینها گذشته آیا دکتر احمدی نژاد برای معاشقه و تایید گناهان این زن توییت زده و مگر پیام این زن فهوای جنگ یا ابتذال دارد بگذا ید از دریچه دیگری نگاه کنیم یک خانم که در جهان غیر مسلمانان محبوبیت فراوانی دارد ودر بزرگترین نهاد بین المللی جایگاه رسمی دارد فارغ ازحمایت هایش از فقرای مسلمان جهان از طریق رسانه فصای مجازی پیامی را مخابره می‌کند بر علیه تبعیض و فقر آیا جواب به پیام انسانی او توسط یکی از مسلمانان ایران موجب تبلیغ و ترویج تفکر اسلام و ایران در بین ملل غیر مسلمان و جامعه جهانی نمی‌شود . آیا ترویج اندیشه الهی و بینش ایرانی با ابزار تبادل اندیشه و زبان گفتگو غیر از این است. چرا با دید بسته و تنگ نظرانه و یا از سر عناد حرکت های بزرگ را تمسخر میکنیم و سرکوب میکنیم


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۷ - مهر - ۱۳۹۹

  چرا سانسور میکنید اردوغان گفت خلیج عربی یا فارس اعلام بکنید


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۷ - مهر - ۱۳۹۹

  احسن محمود


 • حسینی

  تاریخ : ۱۷ - مهر - ۱۳۹۹

  وقتی نظرات مردم رامی خونید بایدمتوجه شوید که این مردمخلص چقدربین مردم محبوبیت دارد پس خواهشن اینقدر پشت سر این آقا دروغ نگید.


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۷ - مهر - ۱۳۹۹

  بقول دکتر آبو بریزید اونا که می سوزه????
  هر چی… سیاسی و … مخالفش باشن اقبال مردم بهش بیشتره


 • نعمت

  تاریخ : ۱۷ - مهر - ۱۳۹۹

  دورود بر احمدی نژاد یاور مردم فقیر


 • عباسی

  تاریخ : ۱۸ - مهر - ۱۳۹۹

  درود خدا.وائمه هدی بر دکتر احمدی نژاد عزیز.قلب ماست.جان ماست.مجمعی که رئیسش لاریجانی باشد من جای دکتر بودم یکروز هم نمی موندم…آخه بجز هزینه برای کشور چه داره این مجمع؟
  جانمان فدای دکتر احمدی نژاد عزیز


 • حجت اله طاهری

  تاریخ : ۱۸ - مهر - ۱۳۹۹

  درود بر رهبر و احمدینژاد.پس چطور میخواهید اسلام را به غرب بکشانید به نظرم احمدی بهترین گزینه ریاست جمهوریست ۱.احمدینژاد باعث شرکت کردن بالای۸۰درصد میشود ..۲.بهترین مرد شناخته شده در جهان است همه سیاستمداران و هنرمندان و آزادیخواهان جهان شناخت زیادی از دکتر دارند.یا علی احمدی


 • علیرضا

  تاریخ : ۱۸ - مهر - ۱۳۹۹

  زنده باد دکتر احمدی نژاد
  ایا رفتار او خارج از دایره انسانیت است؟ایا به کسی توهین کرده؟ایا نژادی را تحقیر کرده؟ایا از ظالم حمایت کرده؟ایا مظلومی را ازرده؟ایا ازاد اندیشی را زندانی کرده؟ایا روزنامه نگاری را حبث کرده؟خیر وهزاران خیر
  درجواب توییت خانم بازیگری از ازادی وبرابری و عدالت وانسانیت حرف زده وحمایت کرده…
  بجای توپیدن بهش برین برای عقل خوتان چاره ای کنید و استغفار کنید شاید که رستگار شوید


 • یونس

  تاریخ : ۱۸ - مهر - ۱۳۹۹

  درودهزااران درودبر دکترمحمودخان احمدی نژاد خیلیها ارزو برگشتن جنابعالی رادارن وکسی هم نمیتونه به هیچ طریقی به شمالطمه بزنه شما تا ابد محبوبیت خودت داری


 • محمد

  تاریخ : ۱۸ - مهر - ۱۳۹۹

  مسعود داداش دمت گرم کاش بعضی سایت ها بجای اینکه حرف بعضیارو درباره دکتر محمود پخش کنند نظر درست و کامل تورو درباره ی دکتر محمود پخش کنن


 • فاطمه

  تاریخ : ۱۸ - مهر - ۱۳۹۹

  قل اعوذ من شر حاسد اذا حسد.اغواگریهای شیطان را شنیده بودیم اما با این مقاله و مصاحبه های شما درک کردیم. بد بختید وور عین حالی که مغرور هستید.خدا عقلتان بدهد متاسفم از اینکه افرادی با چنین افکاری در سایت … با افکار عمومی سر وکار دارن.متاسفم متاسفم متاسفم


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۸ - مهر - ۱۳۹۹

  سالهاست که اخبار احمدی نژاد رو وارونه به خورد مردم میدین و باعث محبوبیت بیشترش میشین. عدو شود سبب خیر.


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۸ - مهر - ۱۳۹۹

  احمدی نژاد بانفت ۱۵۰ دلاری ضربه ای به مملکت زد که فقط خدامیداند کاغذپاره گفتن احمدی نژادتحریمها رااورد بگم بگم هایش یادمان نرفته مردبودمیگفتونگفتکلا نرمال نبود


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۸ - مهر - ۱۳۹۹

  فقط شایسته شهردارشدن بود نه بیشتر


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۸ - مهر - ۱۳۹۹

  شماروخدا کمترگیربدین، چراسعی میکنید بنحویاحمدی نژادراازمجمع خارج کنید چراوحدت ملت رابهم میزنید؟ چرا؟


 • غضنفر

  تاریخ : ۱۸ - مهر - ۱۳۹۹

  درود بیکران بر دکتر احمدی نژاد


 • فاطمه

  تاریخ : ۱۸ - مهر - ۱۳۹۹

  هرچی هم بگید بازهم احمدی نژاد ودوست داریم چون که کس رو مثل این بره میون مردم خصوصا مردم فقیر وکوخ نشین ، آره ریس جمهور باشی بتونی اوهمه مقام زیر پا بزنی آره دل شیر میخواد حب پست ومقام ادم و نگیره