• 27 / آذر 1401 / 20:13
  • شناسه خبر : 100064

چرا باید درخت بلوط بکاریم؟ ۱۲ حقیقت باور نکردنی درباره درختان بلوط

چرا باید درخت بلوط بکاریم؟

در جهانی زندگی می کنیم که بیش از ۷ میلیارد انسان با ۷ میلیارد فکر و برنامه زندگی می کنند. انسان هایی که علاوه بر مشکلات اقتصادی و امنیتی مشکل بزرگتری به نام گرم شدن کره زمین دارند. به عنوان یک انسان علاقمند و عاشق طبیعت اگر چه نمی توانم برای این هفت میلیارد کار مفیدی انجام دهم. اما حداقل می توانم نقش خود را در جلوگیری از تخریب کره زمین به خوبی ایفا کنم.

برای انسانی که درگیر مشکلات اقتصادی زندگی هست. کارگر و راننده ای که باید مخارج روزانه ی خانواده خود را تامین کند. پیرمردی که روی تختی در بیمارستان گلستان اهواز برای نفس های بیشتر تلاش می کند. دانشجوی دکترا که برای فرار از بیکاری به فکر مهاجرت هست. حرف زدن از خشک شدن زاگرس و جنگل های ایران برای این بخش از جامعه بی معنی می باشد. همه اینها مشکلات بزرگتر و مهمتری از گرم شدن کره زمین یا خشک شدن بلوط های زاگرس دارند. هر چند اینها هم دیر یا زود اثرات ناشی از خشک شدن جنگل های بلوط زاگرس و دیگر پدیده های زیست محیطی حاکم بر ایران را در زندگی خود لمس خواهند کرد. بدون آنکه متوجه این مشکل و اثرات آن باشند. یا اصلا حاضر به فکر کردن درباره آن باشند.

مخاطب این مقاله شما علاقمندان به طبیعت هستید. شمایی که با همه مشکلات نسبت به آینده این سرزمین و طبیعت آن احساس مسئولیت می کنید. در این مقاله بررسی چرایی و ضرورت کاشت درخت بلوط می پردازیم.

۱.نقش بلوط در تولید اکسیژن برای کره زمین

درختان فقط CO2 را جذب نمی کنند. آنها همچنین بوها و آلاینده هایی مانند اکسیدهای نیتروژن، آمونیاک، دی اکسید گوگرد و ازن را جذب می کنند. تخمین زده می شود که یک درخت بلوط می تواند هر سال نزدیک به ۴.۵ کیلوگرم هوای آلوده را جذب کند و ۱۱۷ کیلوگرم اکسیژن آزاد کند.
درخت بلوط نقش مهمی در جذب کربن هوا و تولید اکسیژن دارند بنا بر تحقیقات انجام شده هر هکتار درخت بلوط سالیانه بیش از ۵ تن اکسیژن تولید می کند. اگر به فکر بهینه سازی هوای منطقه خود هستید درخت بلوط بکارید.

کره زمین در حال گرم شدن هست یکی از دلایل آن نابودی پوشش گیاهی آن توسط انسان هست. که منجر به خطرات زیست محیطی مثل آب شدن یخ های قطبی و سیل های ویرانگر شده. اگر تا کنون خطرات آن متوجه شما نشده عجله نکنید چرا که اثرات و خطرات آن دیر یا زود به شما هم می رسد.

بلوط در فصل تابستان با برگ هایش گرمای خورشید را دریافت می کند و تبدیل به سایه می کند. تصور کنید اگر بلوط یا درختان دیگر نباشد. نور خورشید مستقیم به زمین می خورد. باد این هوای گرم را به شهرها و محل زندگی ما انتقال می دهد. مناطق جنگلی هزینه و انرژی کمتری برای گرم کردن و خنک کردن خانه خود پرداخت می کنند. فکر کنم هیمن یک مورد برای قانع کردن شما جهت کاشت بلوط کافی باشد

۲. جلوگیری از فرسایش خاک و جذب آب

درخت بلوط در مقابل شدیدترین باران ها مقاومت بالایی از خود نشان می دهد. آنها آب را تشویق می کند به جای جاری شدن در خاک نفوذ کند. هر هکتار جنگل بلوط سالانه قادر به ذخیره سازی ۵۰۰ تا دو هزار متر مکعب آب در خاک هنگام باران می باشد.علاوه بر جلوگیری از فرسایش خاک و ایجاد سیلاب نقش مهمی در ذخیره سازی آب و انتقال آن به زمین دارد. با یک بررسی کوتاه می توان به جاری شدن سیل در مناطق فاقد پوشش جنگلی و گیاهی پی برد.سیل و بارندگی شدید بهترین لایه خاک را با خود می برد. وجود درختان بلوط باعث می شود که از جاری شدن آب و از بین رفتن خاک جلوگیری شود و هر سال لایه های بهترین از خاک شکل گیرد. با نگاه کردن به پوشش گیاهی مناطق جنگلی و مناطق فاقد جنگل می توان به نقش بلوط در جلوگیری از فرسایش خاک پی برد.

۳.زنجیره غذایی

درخت بلوط از دوران شکل گیری تا به امروز نقش مهمی در زنجیره غذایی انسان و حیوان داشته است. در مقاله شیرین سازی بلوط به بررسی نقش بلوط در زنجیره غذایی مردم زاگرس پرداخته ایم. بلوط نه تنها زمینه شکل گیری دامداری در این مناطق بوده بلکه بخشی از برنامه غذایی این مردمان را تشکیل می داد. از میوه درخت بلوط نوعی نان به اسم کَلگ درست می کنند که هنوز هم در مناطق زاگرس نشین مورد استفاده قرار می گیرد.

بخاطر گران شدن علوفه دام این روزها مردم زاگرس از میوه درخت بلوط به جای جو و سایر مواد غذایی حیوانات استفاده می کنند. چرا که هم قدرت بالایی دارد و هم به راحتی در طبیعت یافت می شود. اما متاسفانه بعضی از دامداران برای چیدن بلوط با چون به جان شاخه های درخت می افتند و آنها را تخریب می کنند.

در طی چند سال اخیر شاهد شکل گیری بازار خرید فروش بلوط و حتی صادرات آن به کشورهای منطقه بوده ایم.

یا مورد دیگر کلخنگ یکی دیگر از اعضای خانواده بلوط که ارزش اقتصادی بازار آن میلیاردها تومان در سال می باشد. و فصل پاییز بازار شهرهای زاگرس نشین را رنگارنگ می کنند. و در بازار تا کیلوی ۶۰ هزار به فروش می رسد.

۴. خواص دارویی و درمانی بلوط:

بلوط خواص درمانی بسیار زیادی دارد. حتی تا همین چند دهه پیش که مردمان زاگرس نشین و مناطق کوهستانی بخاطر عدم دسترسی به امکانات پزشکی مدرن از بلوط به عنوان دارو برای درمان بعضی از بیماری ها استفاده می کردند. از درمان معده و دستگاه گوارش تا لاغری و کاهش وزن، کلسترول خون و قلب، پوکی استخوان، بدنسازی،درمان ریزش مو و تقویت آن و صدها خاصیت دارویی دیگر. و هر چند عده ای به نام طب سنتی در حال سوء استفاده از آن هستند!

۵. جبران خطای نسل های گذشته و حتی امروزی!

نسل های گذشته و حتی امروز چه از سر نیاز چه از سر ناآگاهی بخش قابل توجهی از درختان بلوط را قطع و نابوده کرده اند. همین الان هم عده ای هستند که برای چند کیسه زغال که ارزش اقتصادی آن شاید کمتر از یک میلیون باشد درختی بلوط چند صد ساله ای را قطع می کنند که اگر بشر با تمامی علم و دانشی که دارد و میلیارد ها دلار هزینه کند نمی توان آن درخت را در طی ۲۰ یا ۳۰ سال جایگزین کنند. پس ما وظیفه داریم ضمن جلوگیری از قطع شدن درختان بیشتر، با کاشتن درخت بلوط جدید خسارت های وارد شده به طبیعت را جبران کنیم.

۶. بلوط برای شما جاذبه گردشگری ایجاد می کند

دولت ها برای ایجاد یک پارک جنگلی یا فضای سبز چند هکتاری سالیانه میلیاردها تومان خرج می کنند. از هزینه درختکاری تا آبیاری و حقوق کارگر و کارمند فضای سبز و در آخر هم بعضی طرح ها به حال خود رها می شود. اما می بینیم که فضای سبز جنگلی و طبیعی اطراف شهرها به راحتی نابود می شود. بدون آنکه برای جلوگیری از آن کاری شود. وظیفه ما فقط کاشت درخت نیست بلکه باید جنگل های طبیعی را از خطر نابودی نجات دهیم. انسان و دام بزرگترین دشمن طبیعت هستند!

اگر به فکر ایجاد جاذبه های گردشگری و منظره های طبیعی هستید حتما درخت بلوط بکارید. حتی اگر در مناطق گرم و خشک مثل خوزستان زندگی می کنید دامنه های زاگرس بهترین نقطه برای ایجاد جنگل های بلوط هستند که در ۴ فصل ساز به منطقه شما زیبایی می بخشند. برای مثال منطقه گردشگری مثل تنگ ماغر و تنگه سولک یا شاه مونگشت و مال آقا در شهرستان باغملک مدیون درختان بلوط هستند.

برای پی بردن به نقش بلوط در شکل گیری جاذبه های گردشگری و تغییر هوا فقط کافیست یک کیلومتر از جنگل های بلوط دور شوید تا متوجه طبیعت، پوشش گیاهی و تفاوت هوا شوید.

۷. بلوط ارزش خانه شما را بالا می برد!

از قدیم تا حالا خانه های که درخت و فضای سبز دارند قیمت بالاتری نیز دارند اگر در مناطق زاگرس زندگی می کنید درخت بلوطی در خانه شما باشد. بدون شک همان درخت ارزش خانه شما را تا ۱۵ درصد بالاتر می برد. پس با کاشت درخت ارزش خانه خود را بالا ببرید. درخت بلوط یا کلخنگ هم خانه شما را زیباتر می کند. هم باعث جذب پرندگان و لانه سازی آنها می شود. نمی دانید وقتی صبح را با صدای پرندگان بیدار شوید چه لذتی دارد تا اینکه با صدای گوشی موبایل بیدار شوید!!

۸. محافظت از پرندگان و حیوانات

درختان مکان لانه سازی پرندگان و حیوانات و منبع غذایی آنها هستند مثل گنجشک از کلخنگ به عنوان منبع غذایی استفاده می کند یا سنجاب از بلوط برای لانه و منبع غذایی استفاده می کند.

به جرات می توان گفت که هر چقدر به جمعیت انسان بر روی کره زمین افزوده شد به همان میزان از تعداد پرندگان و حیوانات کم شده. انسان خود را برترین مخلوق خدا می داند استفاده از حیوانات را به عنوان زنجیره غذایی حق خود می داند و تا جایی پیش رفته که سیر کردن شکم خود را به نابودی گونه های حیوانی و گیاهی ترجیح می دهد.

یکبار هم که شده به خودمان بیاییم و این سئوال را از خود بپرسیم با نابودی جنگل ها پس حیوانات به کجا بروند؟؟ سهم آنها از کره زمین چه می شود؟

هستند کسانی که به نگهداری حیوان و پرنده در خانه می پردازند. من توصیه میکنم اگر علاقمند به حیوانات و پرندگان هستید به جای اینکه آنها را در خانه زندانی کنید به طبیعت بروید برای آنها درخت بکارید.حیوان جایی زندگی می کند که درخت و پوشش گیاهی باشد. مناطقی که ما الان به عنوان شهر یا روستا در آنها زندگی می کنیم سرزمین هایی که ما از آنها به عنوان زمین کشاورزی و ویلا استفاده می کنیم تا همین ۱۰۰ سال پیش محل زندگی گونه های مختلف حیوانی مثل بز کوهی بودند. ما نه تنها محل زندگی آنها را تصرف کرده ایم. بلکه آنها را از بین بردیم.

بیایید با کاشت درخت بلوط این خطای نسل های گذشته را جبران کنیم!

۹. افزایش شادی و سلامت روان:

یکی از دلایل شاداب بودن مردم کشورهای جهان طبیعت سرسبز آنهاست. نگاهی به شاداب ترین کشورهای جهان مثل سوئیس، فنلاند، سوئد، آلمان که در اروپای سبز زندگی می کنند هر چند کشورهایی هستند که به لحاظ اقتصادی در سطح بالایی هستند اما نمی توان نقش طبیعت سرسبز را در شادابی آنها بی تاثیر دانست بدون شک همین طبیعت زیبا و سرسبز باعث آرامش فکری و در نتیجه پیشرفت آنها شده.

۱۰. بلوط منبع غذایی دام

جنگل های بلوط بهترین مرکز پرورش دام هستند. دامدارانی که در مناطق جنگلی مثل زاگرس زندگی می کنند خیلی کم به علوفه دام نیاز دارند. چرا که گوسفند و بز از برگ و میوه درختان بلوط به عنوان منبع غذایی استفاده می کنند.هر چند همین دامداران به گله هایشان بزرگترین عامل نابودی و جلوگیری از رشد و رویش درخت جدید بلوط هستند.

اما اگر با مدیریت درست مراتع به این دامداران فرهنگ سازی و آموزش داده داده شود می توانندهر سال چندین هزار درخت بلوط بکارند و به رشد و گسترش جنگل ها کمک کنند. جنگل هایی که بهترین منبع غذایی برای دام آنها به شمار می آید.

۱۱. چون درختان بلوط را قطع و نابود می کنیم!!

مهمترین پاسخی که به سئوال چرا بایددرخت بلوط بکاریم) می توان ارائه کرد. اینکه چون ما عامل اصلی نابودی درختان بلوط هستیم. طبیعت قادر به دفاع کردن و حفظ خود هست. اگر انسان آن را تخریب نکند اگر انسان در طبیعت مداخله نکند. ما با ابزار و ماشین آلات صنعتی و ایجاد آلاینده های شیمایی و توهم برتری بودن هر سال در حال نابودی طبیعت هستیم. به همان اندازه که در نابودی طبیعت و جنگل های بلوط نقش داریم در کاشت درخت بلوط و نگهداری از آنها موظفیم.

شاید با خودتان بگوید که من نقشی در نابودی و تخریب جنگل های بلوط ایران ندارم. اما در جوابتان بگویم که شما با سکوت کردن در برابر این اقدامات مخرب نقش پر رنگی در نابودی طبیعت دارید. ما از این درختان و جنگل ها سهم داریم پس باید به اندازه سهم خود از آنها دفاع کنیم!

۱۲- جنگل های بلوط مرز طبیعی بین مناطق گرمسیر و سردسیر هست!

اگر به نوار زاگرس دقیت کرده باشید زاگرس با پوشش جنگلی بلوط مرز طبیعی بین هوای گرم و هوای سرد هست. در حقیقت زاگرس با جنگل های بلوط خود هوای گرم را دریافت و به هوای سرد تبدیل می کند و آنها را به مناطق سردسیر می فرستد. حالا تصور کنیدکه پوشش جنگلی زاگرس از بین برود این هوای گرم به راحتی به مناطق سردسیر نفوذ می کند و آنها را نیز تبدیل به مناطق گرم و خشک می کند. پس زاگرس کمربندی دفاعی در مقابل هوای گرم جنوب هست. برای مثال اگر کمربند سبز زاگرس مثل جنگل های بلوط کهگیلویه و بویراحمد نابود شود به راحتی هوای گرم جنوب ایران به مناطق سردتری مثل اصفهان و شیراز، لرستان، کرمانشاه و .. نفوذ می کند و اکوسیستم این منطقه را نیز مختل می کند.

 

۱۲ حقیقت باور نکردنی درباره درختان بلوط

 

آیا می دانستید که یک درخت بلوط در طول عمر خود حدود ۱۰ میلیون بلوط تولید می کند؟ بلوط یکی از قدیمی ترین و گسترده ترین درختان روی این سیاره است. آنها قبل از حضور انسان در روی زمین وجود داشته اند و با برگها و بلوطهای خود به موجودات زنده مختلف غذا می دهند. بلوطها نقش مهمی در تاریخ بشر نیز ایفا کردند. انسان های اولیه با چوب درخت بلوط خانه های خود را ساختند ، ابزار ایجاد کردند و کشتی های محکمی از چوب بلوط ساختند. این درختان هنوز یکی از منابع مهم مواد اولیه در زمان ما هستند. مبلمان زیبا، کرم های آرایشی و بشکه های شراب از جمله محصولاتی هستند که با استفاده از درختان بلوط تولید می شوند. درادامه با  lh همراه باشید تا ۱۲ حقیقت باورنکردنی در مورد درخت بلوط را به شما بگوییم. 

درخت بلوط بالغ می تواند به حدود ۱۴۸ فوت (۴۵ متر) برسد

در مقایسه با درختان سرخ ساحلی که معمولاً تا ارتفاع ۳۷۹ پا (۱۱۶ متر) رشد می کنند ، درختان بلوط در دسته درختان ارتفاع متوسط ​​قرار می گیرند. با این حال شاخه های آنها می توانند به طور گسترده ای گسترش پیدا کنند. بنابراین  بلوط را میتوان جزء درختچه ها هم محسوب کرد.

درختان بلوط در حدود ۶۵ میلیون سال پیش در سیاره ما ظاهر شدند

 
درختان بلوط در حدود ۶۵ میلیون سال پیش در سیاره ما ظاهر شدند و این یکی از حقایق جالب در مورد درخت بلوط است. برخلاف بسیاری از درختان دیگر  درختان بلوط در طول این مدت طولانی منقرض نشده اند. این عمدتا به این دلیل است که دانه های آنها در پوسته های سخت قرار دارد. به علاوه ، بلوطها و برگها با اسید تانیک پوشانده شده اند که از قارچها و حشرات که ممکن است به آنها آسیب برساند جلوگیری می کند.

درختان بلوط تا ۱۰۰۰ سال عمر می کنند

 

این درختان زمانی که به سن ۷۰۰ سالگی می رسند پیر محسوب می شوند. تا آن سن درختان بلوط به رشد خود ادامه می دهند و برای تکثیر فرزندان خود بلوط تولید می کنند. هنگامی که درختان از مرز ۱۰۰۰ ساله فراتر می روند، رشد آنها کند می شود و برخی از قسمت ها شروع به مرگ می کنند.

یک درخت بلوط در طول عمر خود حدود ۱۰ میلیون بلوط تولید می کند

هر بلوط حاوی تنها یک دانه است که در پوسته ای محکم محصور شده است. آنها علاوه بر بذر منبع اصلی غذایی بسیاری از پرندگان مانند دارکوب ، اردک و کبوتر هستند. سنجاب ها ، موش ها ، موش ها و پستانداران بزرگتر مانند گوزن ها ، خوک ها و خرس ها نیز بلوط مصرف می کنند. با این حال  اگر شما صاحب یک سگ یا اسب هستید باید توجه داشته باشید که بلوط برای حیوانات شما سمی است. اسیدهای تانیک و گالیک موجود در بلوط می تواند سگ و اسب را مسموم کند و منجر به بیماری های شدید دستگاه گوارش و کلیه شود.

بیش از ۶۰۰ گونه درخت بلوط وجود دارد

بیشترین جمعیت درختان بلوط را می توان در آمریکای شمالی مشاهده کرد، به ویژه در مکزیک که حدود ۱۶۰ گونه رشد می کند و ۱۰۹ گونه از آنها بومی هستند. ایالات متحده همچنین دارای بیش از ۹۰ گونه درخت بلوط است. اگر به چین سفر کنیم  می توانیم بیش از ۱۰۰ گونه را در آنجا پیدا کنیم. مورد علاقه من در میان آنها بلوط قرمز شمالی (Quercus rubra) است. برگهای آن دارای رنگ قرمز منحصر به فردی هستند. بلوط قرمز همچنین درخت ایالت نیوجرسی است.

بزرگترین درخت بلوط زنده در مندویل ، لوئیزیانا واقع شده است

این درخت علاوه بر بزرگترین یکی از قدیمی ترین درختان بلوط شناخته شده با سن تخمینی ۱۵۰۰ سال است. صاحب درخت  کارول هندرا دوبی این درخت بلوط را “هفت خواهر بلوط” نامید. این درخت بلوط دارای هفت مجموعه شاخه است که از تنه مرکزی آن بیرون آمده است.

شراب در بشکه های بلوط پیر می شود

بشکه بلوط بهترین ظرف برای تهیه الکل است. این فقط یک ظرف چوبی نیست بلکه چیزی است که در آن شراب طعم خاصی بدست می آورد که در ظرفی دیگر  به هیچ وجه قابل دستیابی نیست. شراب از طریق پرچین بلوط نفس می کشد و دی اکسید کربن را ساطع و اکسیژن را جذب می کند و فرآیندهای مختلف شیمیایی در بشکه در خت بلوط انجا می شود. ممکن است قبلاً یکی از آن بشکه های بزرگ چوبی قدیمی را دیده باشید. آنها از بلوط های دست ساز معمولاً بلوط آمریکایی و فرانسوی ساخته می شوند. پیری شراب در بشکه های بلوط در حال حاضر نیز انجام می شود. قبل از اینکه شراب را درون بطری بریزند مدت طولانی در بشکه ها نگهداری می شود. بلوط طعم بی نظیری به شراب می بخشد و عطر وانیل ، نارگیل و دود به شراب می افزاید.

ترافل درخت بلوط گرانترین خوراکی روی کره زمین

ترافل نوعی قارچ خوراکی خوشمزه و گران قیمت است که با ریشه بعضی از گیاهان مانند بلوط رشد میکند و خواص درمانی آن باعث شده که به گرانترین خوراکی روی زمین تبدیل شود. ترافل ارتباط تنگاتنگی با ریشه درختان بلوط دارد. و برخی بر این عقیده‌اند که ترافل‌ها به دلیل شباهت ظاهری با این قارچ، نام خود را از آن گرفته‌اند. ترافل یک قارچ بسیار گران‌قیمت است که در زیر درختان بلوط رشد می‌کند. آیا می دانستید که پرورش ترافل در مزارع تقریباً غیرممکن است؟ ترافل به طور طبیعی رشد می کند و قیمت ترافل درخت بلوط بسیار بیشتر از سایر قارچ ها است. ترافل کاران ترافل نمی کارند بلکه درختان بلوط می کارند، به امید ایجاد شرایط مطلوبی که باعث رشد ترافل شود. 

جمعیت درختان بلوط در حال کاهش است

این واقعاً یک خبر ناگوار است. برای تائید این خبر نیازی نیست به کشورهای دیگر سفر کنید یا مثلا از آمریکا و مکزیک مثال بزنید. همین مناطق زاگرس ایران را نگاه کنید. در طی ۵۰ یا ۱۰۰ سال گذشته نه تنها هیچ درخت بلوطی اضافه نشده بلکه در بعضی مناطق حتی ۳۰ درصد درختان بلوط از بین رفته اند. یا مثلا کشاورزان مکزیک و آمریکای مرکزی در حال پاکسازی درختان بلوط هستند تا دام ها و گاوهای آنها بتوانند از این درختان بخورند و تغذیه کنند.  آنها از بلوط خرد شده به عنوان مصالح ساختمانی استفاده می کنند و بقیه را برای تولید زغال سنگ استفاده می کنند. در حال حاضر  حدود ۷۸ گونه بلوط در خطر انقراض وجود دارد و این است داستان انقراض این درخت.

فقط ۱ در ۱۰۰۰ بلوط بزرگ می شود و درخت بلوط می شود

معمولا درختان بلوط با رسیدن به ۵۰ سالگی شروع به تولید بلوط می کنند. آنها در بلوغ خود می توانند بیش از ۱۰ هزار بلوط تولید کنند که بیشتر آنها توسط حیوانات هضم شده و یا در خاک بارور می شوند. بر اساس برآوردها، از هر هزار درخت بلوط تنها یک درخت بلوط زنده می ماند.

وایکینگ ها کشتی های خود را از چوب درخت بلوط می ساختند

چوب بلوط به قدری متراکم و قوی است که آن را در بسیاری از پروژه های ساختمانی در دوران باستان مطلوب کرده است. وایکینگ ها کشتی های خود را با استفاده از بلوط محلی ساختند (از درختان کاج نیز استفاده می کردند). کشتیهای نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا نیز تا اواسط قرن ۱۹ از بلوط ساخته شده بودند. امروزه نیز درخت بلوط یکی از انتخابهای نجاران هنگام ساخت مبلمان است.

برخی فرهنگ ها درخت بلوط را می پرستیدند

یکی از حقایق جالب در مورد درخت بلوط این است که در طول قرون  عمدتا در بخشهایی از اروپا مردم درختان بلوط را می پرستیدند و آنها را با خدایان اساطیری  یعنی زئوس و مشتری  مرتبط می دانستند. درویدها یا همان طبقه تحصیل کرده نیز درختان بلوط را می پرستیدند. آنها زیر شاخه های پهن شده بلوط ازدواج میکردند زیرا معتقد بودند این شیوه ها برای آنها شادی و سلامتی به ارمغان می آورد.

فراموش نکنید که جنگل های بلوط بخاطر آتش سوزی، خشکل سازی، تخریب توسط ما انسان در حال نابودیست. تنها راه نجات این درختان کاشت بلوط هست. ” منبع: آی بلوط ”

۳۴ ویژگی مردان که خانم ها عاشق آن ها می شوند:مرد مورد علاقه زنان کیست؟

بیشتر بخوانید:

قتل عام و فروش درختان تَر بلوط زاگرس + فیلم

ثبت دیدگاه

  • باهر

    تاریخ : ۲۷ - آذر - ۱۴۰۱

    احسنت.مطلب بسیار جالبی هست.امیدوارم کل جمعیت مملکت برای حفظ تمام جنگلهای ایران در هر مکانی که هستند بسیج شوند و آنها را گسترش دهند و حفظ و نگهداری مطلوب کنند و از تخریب آنها قویا جلوگیری نمایندچون واقعا حیات انسان ارتباط مستقیم و بی واسطه و گسست ناپذیر با جنگلها و مراتع و فضای سبز دارد.