• ۲۸ / آبان ۱۳۹۹ / ۱۴:۰۲
  • شناسه خبر : 38273

چطور از طلاق جلوگیری کنیم؟

نویسنده : ملیحه جعفری صحرارودی

برخی از زوجین به علت لجبازی با یکدیگر تا مرز طلاق پیش می روند، یکی از آنها با بروز چند مشکل در زندگی حرف از طلاق می زنند و دیگری نیز فقط به خاطر اینکه خود را مصمم تر از همسرش نشان دهد ، طلاق را تنها راه حل میداند.

طلاق و جدایی یک دفعه اتفاق نمی افتد، بلکه حاصل شرایط مختلف ، رفتارها و انتخابهای غلط افراد در طول زندگی است، پس پیش از هر چیز بهتر است مهمترین عللی که در زندگی مشترک به طلاق می انجامد را بشناسید .

حال که حرف از طلاق و شاید اقداماتی در جهت جدایی شده، مسئولیت و وظیفه شما برای حفظ  زندگی مشترکتان سخت تر می شود، برای آنکه بتوانید از این بحران گذر کنید باید اقداماتی هوشمندانه انجام دهید:

برای جلوگیری از طلاق بالغ باشید

یک انسان بالغ در هر بحرانی که پیش بیاید به دنبال راه حل برای مشکلات تلنبار شده زندگی اش است.

کمی بیشتر خونسرد باشید

عصبانیت و سرکشی به شدت می تواند شما را به طلاق نزدیک کند. بهتر است کمی کوتاه بیایید و نسبت به بعضی رفتارهای همسرتان واکنش نشان ندهید. در این وضعیت بهتر است به اقدامات ضروری برای رساندن رابطه به حالتی ایمن بپردازید .

تغییر، تغییر و تغییر

وقتی همسرتان ببیند که شما برای زندگیتان ارزش قائل هستید و برای پیشگیری و جلوگیری از طلاق به دنبال راه چاره و ایجاد تغییر مثبت هستید، نسبت به این بحران با تامل برخورد کرده و حلقه رفتاری غلط را کنار گذاشته و الگوی جدید را در پیش می گیرد.

برای جلوگیری از طلاق سرگرمی های مشترک پیدا کنید

به جای زمان هایی که می نشینید و غصه زندگی نداشته تان را می خورید، به زندگی رویایی که می توانید بسازید فکر کنید. به دنبال بازی ها و سرگرمی هایی که می توانید ایجاد کنید بگردید و فضای متشنج رابطه تان را آرام کنید. آرامش یافتن می تواند به پیوند خوردن قلب هایتان به شدت کمک کند. اشتباه در قبال اشتباه همسرتان انجام ندهید . به زبان ساده تر دست از لجبازی بردارید چنین رفتارهایی پیش بینی کننده های طلاق نام دارد و به مرور زمان زوجین را دچار مشکلات و اختلافات فراوان می کند.

برای جلوگیری از طلاق با یکدیگر صحبت کنید

بهتر نیست به جای دعواها، جر و بحث ها و … کمی به عنوان دو انسان متمدن در این کره خاکی نشسته و با هم صحبت کنید؟! به زبان ساده دلیل رفتارهایتان را توضیح بدهید و بگذارید مسائل حل شوند” من این طور فکر می کردم و تو این طور فکر می کردی و این طور شد که من آن کار را کردم!” بنشینید و راجع به چیزهای ساده ای که از زندگی می خواهید حرف بزنید.

حرف هایی که نمی زنید اما انتظار دارید

گاه زنها انتظاراتی از همسرانشان دارند که بسیار عجیب به نظر می رسد. زنی دوست دارد برایش گل بخرند اما هیچ وقت به هیچ کس نگفته و حتی روح همسرش هم در جریان نیست، اما او هرروز همچنان این ناراحتی را به دوش می کشد. مثال گل یک مثال کوچک و جزئی است ، بهتر است مثال های واقعی را در زندگی خود بیابید. انتظاراتتان از همسرتان را به طور واضح به او بگویید و سطح توقعات خود را پایین بیاورید.

از مشکلات فرار نکنید

هرچه بیشتر از مشکلات زندگی مشترک فرار کنید و آنها را نادیده بگیرید ، احتمال بروز طلاق و جدایی در آینده بیشتر می شود و مشکلات جدیدی بر سرراه شما قرار می گیرند. برای حفظ روابط عاطفی خود با همسر بهتر است به طور کامل با مشکلات رو ربه رو شوید و راه حل های مختلف را برای مقابله با آنها امتحان کنید. اجازه ندهید مشکلات حل نشده باقی بمانند و بعدها بر تمام جنبه های زندگیتان سرایت کنند.

احترام متقابل به یکدیگر

ازدواج و زندگی مشترک موفق با احترام متقابل حاصل می شود. از رفتارهای پر از نفرت و بی احترامی در ارتباط با همسر بپرهیزید چرا که این رفتارها عشق و صمیمیت را از بین می برند و منجر به بروز سردی در روابط می شوند. بدون احترام متقابل  نمی توانید زندگی مشترک شادی داشته باشید بنابراین بهتر است رفتارهای خود را اصلاح کنید.

گفتگو کنید

گفتگو کردن، مشاجره کردن و متهم کردن نیست؛ شما باید بتوانید یک گفتگوی دوستانه داشته باشید و بدون انتقاد ، درگیر کردن احساسات ، سرزنش و هرچیز دیگری درباره مسائلی که اتفاق افتاده به طور طبیعی صحبت کنید سپس برای حفظ زندگی خود درباره آنچه از زندگی مشترکتان می خواهید و به آن نیاز دارید و آنچه باعث مشکلات می شوند ، گفتگو کنید.

لجبازی نکنید

برخی از زوجین به علت لجبازی با یکدیگر تا مرز طلاق پیش می روند، یکی از آنها با بروز چند مشکل در زندگی حرف از طلاق می زنند و دیگری نیز فقط به خاطر اینکه خود را مصمم تر از همسرش نشان دهد ، طلاق را تنها راه حل میداند.

ملیحه جعفری صحرارودی – مشاور و مددکار اجتماعی پلیس فسا، استان فارس

ثبت دیدگاه