• 25 / شهریور 1401 / 20:02
  • شناسه خبر : 94800

چه کار کردید که همسرتان حاضر نیست شما را ببخشد؟

طبیعی است که بخشش زمان ببرد. اما برخی اوقات آن قدر طولانی می شود که فکرش را هم نمی کنید. گاهی اوقات، این تقصیر خود ما است. گاهی کارهایی انجام می دهید که بخشش را برای همسرتان دشوار می کند.
اول فارس|مجله زندگی: اگر متاهل هستید، احتمالاً با پیچیدگی ها و کشمکش هایی در زندگی مشترک خود روبرو می باشید. همچنین زندگی مشترک می تواند باعث شود که هر کدام از شما دو نفر مرتکب اشتباهات کوچک یا بزرگ شوند در نتیجه بخشش می تواند نقش پر رنگی در بهبود روابط و دوام بالای زندگی داشته باشد اما گاهی اوقات بخشیدن اصلاً کار راحتی نیست.
آیا از خود می پرسید: “چرا همسرم مرا نمی بخشد؟”. پس باید بدانید رفتار اشتباه همسر تان را وادار می کند شما را نبخشد. فکر کنید چه کاری انجام داده اید که بخشش را برای همسرتان سخت کرده و نمی تواند شما را ببخشد.

رفتار اشتباه همسر؛ انکار اشتباهات

انکار یک مکانیسم دفاعی رایج است. شاید شما در حال انکار اشتباهی هستید که انجام داده اید. بله هیچ کسی نمی خواهد قبول کند مرتکب اشتباهی شده که پس از آن باید عذرخواهی نیز بکند. اما انکار اشتباه درست زمانی که همسرتان می خواهد دلیل آن را بداند، بیشتر او را اذیت می کند. وقتی او می خواهد در مورد رفتار شما صحبت کند و شما اشتباه خود را نه تنها گردن نمی گیرید بلکه انکار می کنید به او آسیب روحی شدیدتری می زنید که راه را برای بخشش سخت تر می کند. و این وضعیت حتی می تواند تا سوء استفاده عاطفی پیش برود.

اگر از خود می پرسید: “چرا همسرم مرا نمی بخشد؟” شاید نیاز باشد تا شما اشتباهات خود را درک کنید، بپذیرید و برای جبران اقدام کنید.

درک نکردن همسرتان

امتناع از یادگیری، امتناع از عشق ورزیدن است. وقتی همسرتان به شما یادآوری می کند با انجام کاری او را اذیت کرده اید. اما شما بارها و بارها با همان روش او را ناراحت می کنید، به او نشان می دهید که احساسات، نظر و افکار همسرتان برای شما مهم نیست. صرف نظر از این که بعد از انجام اشتباه چه می گویید یا چطور عذرخواهی می کنید، صدای اعمال تان بلندتر از گفتارتان است. اگر به انجام همان کار اشتباه ادامه دهید احساس پشیمانی در صدایتان یا معذرت خواهی هیچ فایده ای نخواهد داشت. در واقع شما نمی خواهید همسرتان را درک کنید، امتناع از یادگیری، امتناع از عشق ورزیدن است. حقیقت این است که شما به همسرتان صدمه زده اید. و اگر واقعا نخواهید دست از انجام عادات و رفتارهای اشتباه بردارید، راه را برای بخشش خود می بندید.

اگر از خود می پرسید “چرا همسرم مرا نمی بخشد؟” شاید دلیل آن تکرار اشتباهاتی است که نمی خواهید از انجام آن ها دست بردارید.

رفتار اشتباه همسر؛ طلب ​​بخشش

آیا تا به حال شده است که شخصی به شما بگوید که باید او را ببخشید؟ آن لحظه چه حسی داشتید؟ آیا فقط این جمله باعث شد او را ببخشید؟ حتما می گویید نه. بلکه بخشش آسان نیست. بخشش، مانند عشق، چیزی نیست که بتوانید به آن ملزم شوید. باید برای برای آن آزادی داشته باشید، باید خودتان بخواهید که عشق بورزید یا کسی را ببخشید.

اگر از خود می پرسید: “چرا همسرم مرا نمی بخشد؟” شاید جواب این باشد که به او دستور می دهید تا شما را ببخشد، نه فضا برای تصمیم. به او اجازه بدهید خودش تصمیم بگیرد شما را ببخشد و برای حس بخشش، صادقانه تلاش کنید اشتباه خود را جبران کنید.

امتناع از بخشش او

همان طور که شما همسرتان را اذیت کرده اید، بدون شک او نیز شما را اذیت کرده و به شما آسیب رسانده است. اما اگر می خواهید بخشیده شوید، باید اول ببخشید. وقتی تصمیم می گیرید طرف مقابل خود را ببخشید در واقع او را نیز تشویق می کنید شما را ببخشد و ناراحتی هایتان پایان پیدا کند.


چرا بخشش کار سختی می باشد ؟

خیانت از سمت هر کسی در زندگی می تواند اعتماد ما را از بین ببرد و احساس بدی را در ما به وجود بیاورد که نمی توانیم به آن غلبه کنیم. فرقی ندارد که نوع دروغگویی چگونه باشد.

همچنین ممکن است که مشکلاتی مثل اعتیاد همسر در زندگی مشترک به وجود بیاید که بخشیدن آن برایمان سخت می باشد اما بهتر است این کار را انجام دهیم تا بتوانیم رضایت از زندگی مشترک را به وجود آورده و خودمان حال بهتری داشته باشیم.

چگونه همسر خود را ببخشیم و زندگی را ادامه دهیم ؟

زمانی که متوجه خیانت از همسر خود می شویم، قطعا ضربه بزرگ روحی به ما وارد می شود و گاهی اوقات احساس می کنیم که تمام باورهای ما فرو ریخته است. البته که تحمل این درد بسیار سخت است و شوک عجیبی را به ما وارد می کند اما متاسفانه باید اجازه دهیم که این مشکلاتی مسیر خود را طی کنند و ما نیز به زندگی خود ادامه دهیم.

پس ذهن خود را آماده کنید تا راحت بتوانید از پس مشکلات بر بیایید. در این شرایط ذهن ما سعی دارد که مدام به صدمه خوردنمان فکر کند و در نتیجه هر قدمی که قرار است برداریم را با شک و تردید انجام می دهیم.

همچنین دلمان می خواهد که همسرمان را ببخشیم اما باید باور کنید که بخشش می تواند حس آرامش را در هر دوی شما به وجود بیاورد.

۷ قدم تا بخشیدن همسر به خاطر اشتباهات گذشته اش
راه حل هایی برای بخشیدن همسر به خاطر اشتباهاتی که در گذشته انجام داده:

۱. دقیقاً بفهمید که چه اتفاقی افتاده است

بسیاری از ما از ریشه یابی کردن مشکلات می ترسیم و یا حوصله این کار را نداریم اما اگر خوش شانس باشید، می توانید برای این کار وقت و زمان کافی اختصاص دهید. سعی کنید که همه چیز را درک کنید و شرایط را بفهمید. بهتر است که سوالات ذهنی خود را از همسرتان بپرسید تا پاسخ دریافت کنید.

سعی کنید احساسات خود را بشناسید. متوجه نگرانی ها و تشویش های خود باشید و بیش از حد به خودتان فشار نیاورید و جنبه هایی که باعث خیانت همسرتان شده را بررسی کنید. احساسات دو طرف را در نظر بگیرید.

۲. از خودتان مراقبت کنید

بخشش همسر نیاز به پروسه طولانی مدتی دارد. در نتیجه انرژی زیادی از شما می گیرد . شاید احساس کنید دیگر نمی توانید زندگی را ادامه بدهید. در چنین شرایطی آسیب بزرگی به زندگی شما وارد می شود که ممکن است اعتماد به نفس شما را نیز نشانه بگیرد. به همین دلیل اول از همه باید از خودتان مراقبت کنید.

مانند یک مادر به خودتان رسیدگی کنید، نیازهای خود را برطرف کنید و خشونت را از خودتان دور کنید و این کار را برای سلامتی روح و روان خود انجام دهید. به کسی حمله نکنید. زمان بیشتری را در کنار خانواده و دوستان سپری کنید. اگر فکر می کنید که با تنهایی حال بهتری پیدا می کنید، حتماً این کار را انجام دهید. ذهن خود را پاکسازی کنید تا فرصت بهتری برای فکر کردن و بخشش داشته باشید.

۳. دیدگاه خود را تغییر دهید

زمانی که مرحله های قبلی را با موفقیت طی کردید، در سلامت روحی بیشتری به سر خواهید برد. در نتیجه می توانید خودتان به دنبال آرامش بگردید؛ بدون این که به اتفاقات روی داده در محیط اطرافتان کاری داشته باشید. به این فکر کنید که اکنون کاملا می فهمید که چرا این خیانت رخ داده است و خود و همسرتان را درک می کنید.

زمانی که این اتفاق می افتد، کاملاً قدرت این را خواهید داشت که دیدگاه خود را عوض کنید؛ بدون توجه به اینکه چه اتفاقی در زندگی شما رخ داده است. همیشه راه برای تغییر دیدگاه وجود دارد.

کمی زندگی را از دیدگاه همسرتان نگاه کنید. به دنبال برطرف کردن کمبودهای زندگی باشید. خودتان را جای دیگران مخصوصا همسرتان قرار دهید. با این اقدامات می توانید یک زندگی جدید را شروع کنید.

۴. به این فکر کنید که شما هم روزی به بخشش نیاز پیدا می کنید

هیچ انسانی مصون از خطا و اشتباه نیست. در نتیجه ممکن است روزی هم شما دچار اشتباه شوید. هیچ که از ما انسان عالی و کاملی نیستیم. در نتیجه باید سعی کنیم خودمان را جای یکدیگر قرار دهیم. قطعا اگر خودمان مرتکب اشتباه شویم، توقع و آرزوی بخشش از سمت همسرمان را داریم؛ پس چه بهتر که کمی بیشتر او را درک کنیم.

۵. بخشش تنها یک تصمیم گیری می باشد، نه یک اجبار

پی از این هم در بخش خانواده پلاس نمناک گفتیم که اگر آسیبی به شما وارد شده، کاملاً انتخاب دست شماست که چگونه با این آسیب برخورد کنید. می توانید خشم و عصبانیت را درون خودتان نگه دارید و هیچ گاه همسرتان را نبخشید اما می توانید راه بخشش را نیز انتخاب کنید. پس بخشش تنها یک انتخاب است و هیچ کس شما را مجبور به این کار نخواهد کرد اما این انتخاب می تواند به برطرف کردن احساس منفی شما کمک کند.

۶. از پس این کار سخت بر بیایید

شاید به نظرتان اصلا عادلانه نباشد که دیگری اشتباه کند و شما سعی کنید که دوباره رابطه را بسازید اما قطعاً ساخت یک رابطه بهتر به نفع شما نیز خواهد بود. برای انجام این کار سخت می توانید از یک مشاور در زمینه خانواده کمک بگیرید و یا در کلاس های مدیتیشن شرکت کنید تا آرامش خود را دوباره به دست بیاورید و راحت تر این کار را انجام دهید.

۷. به این فکر کنید که مشکلات هم می توانند نقاط مثبتی درون خود داشته باشند

خودتان را نبازید. به این فکر کنید که آیا مشکلات ارزش به هم خوردن رابطه شما را دارند یا خیر. آیا بهتر است که رابطه خود را بسازید و برای آن تلاش کنید یا خیر. همه ما می فهمیم که بخشش نیاز به زمان دارد زیرا نمی توانید که در کوتاه ترین زمان ممکن به حال بد خود غلبه کنید. مطمئن باشید که همیشه همه چیز به همین منوال پیش نخواهد رفت. زیرا ممکن است که شما هم دست به خط بزنید.

اگر از خود می پرسید: “چرا همسرم مرا نمی بخشد؟” شاید لازم باشد اول شما او را ببخشید.

شما هم نظرتان را بنویسید

بیشتر بخوانید:

به هیچ وجه به تغییر همسر بعد از «ازدواج» دل نبندید
کار زشت مرد شیرازی علیه همسر سابقش در شبکه های اجتماعی
۷ نشانه بی علاقه شدن همسر به شما/ چطور شریک زندگی تان را دوباره به دست بیاورید؟

ثبت دیدگاه