• 08 / بهمن 1400 / 9:53
 • شناسه خبر : 73087

چگونه با سیمکارت وام بانکی بدون ضامن بگیریم؟

دولت قصد دارد که بانک‌ها را ملزم کند تا با به وثیقه گرفتن کارت یارانه خانوارها ، فیش حقوقی کارکنان و تویق سیمکارت افراد وام پرداخت کنند. رئیس کل بانک مرکزی کتبا اعلام کرد که مردم می‌توانند با استفاده از اعتبارسنجی بدون ضامن وام بگیرند.

به گزارش اول فارس؛ دولت بانک‌ها را ملزم کرد تا با به وثیقه گرفتن کارت یارانه خانوارها وام پرداخت کنند. رئیس کل بانک مرکزی هم گفته است که مردم می‌توانند با استفاده از اعتبارسنجی بدون ضامن وام بگیرند. هم اکنون بسیاری از بانک ها آمادگی خودر برای پرداخت تا ۱۰۰ میلیون تومان وام با معرفی نامه کسر حقوق به کارکنان دولت و بازنشستگان پرداخت کنند.

یکی از انواع وام فوری بدون ضامن وام با کارت یارانه است. در این روش کارت یارانه خانوار به عنوان ضامن نزد بانک می‌ماند.

موضوع دریافت وام با کارت یارانه در دولت قبل مطرح شد و به تازگی رئیس کل بانک مرکزی دولت سیزدهم نیز همانند دولت قبل به موضوع وام با سیم‌کارت، سهام عدالت و یارانه برای اشاره کرده است.

صالح آبادی گفت: در راستای وثیقه وام ازدواج سایر وام‌های خرد به سمت اعتبارسنجی حرکت خواهیم کرد که اخیرا موضوع اعتبارسنجی را به بانک‌ها ابلاغ کرده‌ایم تا افراد بتوانند سیم‌کارت، سهام عدالت و یارانه خود را به عنوان وثیقه قرار دهند.

براساس اظهارات او وثیقه کارت یارانه فقط برای دریافت وام‌های خرد کارایی دارد. در حال حاضر بیشترین یارانه‌ دریافتی برای یک خانوار پنج نفره است که هر دو یارانه را می‌گیرد. مبلغ کل یارانه دریافتی این خانوار ۴۳۲ هزار تومان است.

اگر قرار باشد یارانه فرد به عنوان ضمانت نزد بانک باشد، احتمالا بانک‌ها تا حدی که یارانه قسط وام را پوشش دهد وام می‌دهند. با نرخ سود ۱۸ درصد و اقساط ۳۶ ماهه که در بانک معمول است، مبلغ وام دریافتی ۱۲ میلیون تومان است.

وام بدون ضامن یا سهام عدالت و سیم‌کارت

یکی دیگر از طرح‌های دولت برای پرداخت وام بدون ضامن طرحی است که وزیر اقتصاد در توضیح آن گفت: کارمندان ثابت دولت می‌توانند بدون ضامن و با روش اعتبارسنجی از ۱۲ بانک زیرمجموعه وزارت اقتصاد وام بگیرند.

همچنین کسانی که ارزش سیم‌کارتشان بالاست نیز می‌توانند با ضمانت سند سیم کارت وام فوری بدون ضامن دریافت کنند. یکی دیگر از انواع وام که رئیس کل بانک مرکزی نیز به آن اشاره کرده وام با سهام عدالت است.

همواره در تمامی کسب و کارها کالا و یا خدمات ارائه شده از جنبه های مختلف بررسی و درجه بندی میشوند تا بتوان برای آنها قیمت مناسبی تعیین کرد، بازار خرید و فروش خط نیز از این قاعده مستثنا نیست. در بازار خرید و فروش سیم کارت، “قیمت سیم کارت” به المان های مختلفی بستگی دارد مثل دائمی یا اعتباری بودن خط، پیش شماره سیم کارت، کد خط، اپراتور خط و … ولی مهمترین المان “قیمت گذاری سیم کارت” میزان مرغوبیت رند بودن آن است که بر پایه قیمت خط معمولی همان اپراتور، همان کد، همان پیش شماره بصورت حدودی و طبق عرف بازار مشخص میشود. بنابر این افرادی که دنبال سیم کارت ارزان هستند باید محدوده انتخاب خود را به سیم کارت های معمولی محدود کنند.
قیمت خط هایی که از سوی اپراتور ارائه میشود مشخص و ثابت بوده ولی در بازار خرید و فروش سیم کارت، قیمت سیم کارت به سیم کارت، متفاوت است و قیمت دقیقی برای خطوط رند نمیتوان مشخص کرد و تنها مرجع قیمت عرف بازار است. از آنجا که “سیم کارت رند” همواره داغ ترین بازار خرید و فروش را داشته، بانک ها هم می توانند  با توجه به دسترسی به قیمت بروز خطوط مختلف بازار به عنوان سیمکارت افراد را بعنوان وثیقه در اختیار خودر بگیرند.

بدیهی است هرچه میزان مرغوبیت رندی یک خط بالاتر باشد قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود و قیمت های پرداختی  نوعی سرمایه گذاری لاکچری محسوب می شود.

قیمت برخی سیم کارت های اپراتور های داخلی و ایرانی در بازار آزاد تا ۱۰۰میلیون تومان ارزش گذاری شده اند و خبرهایی در مورد خرید و فروش سیمکارت هایی با قیمت های بسیار نامتعارف نیز منتشر شده است.

باید منتظر ماند  تا در روزهای آتی ستورالعمل اجرایی بانک مرکزی در مورد شرایط پرداخت وام بانکی بدون ضامن و با وثیقه گرفتن سیمکارت را اعلام کنند.

البته دولت قبل در خرداد پارسال موضوع  وام با کارت سهام عدالت را مطرح کرد اما بانک‌ها این نوع ضمانت‌ها را قبول نکرند و تاکنون به پیشتوانه سهام عدالت وامی پرداخت نشده است.

بیشتر بخوانید:

پرداخت ۲ میلیارد تومان وام طرح هم کار در بانک توسعه تعاون+شرایط
۱۴ وثیقه جدید برای دریافت یک وام خرد تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان
پرداخت ۲۰۰ میلیون تومان وام به همه کشاورزان توسط بانک کشاورزی

ثبت دیدگاه

 • ناشناس

  تاریخ : ۸ - بهمن - ۱۴۰۰

  چند روز دیگه هم باید … رو وثیقه بزاریم


 • ناشناس

  تاریخ : ۸ - بهمن - ۱۴۰۰

  لا اقل سودها رو کم کنند


 • عسکر کشاورز

  تاریخ : ۸ - بهمن - ۱۴۰۰

  درخواست وام ۱۰۰ میلیونی


 • علی اصغر

  تاریخ : ۹ - بهمن - ۱۴۰۰

  اگر واقعیت داشته باشه عالیست ولیکن درصد سود وام چنانچه پائین تر بیاد کمکی به تمامی مردم شده


 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - بهمن - ۱۴۰۰

  تورو به خدا یه کاری کنید که با سهام عدالت بتونیم وام ازدواج بگیریم الان ۴ سال عفد کردیم نمیتونیم بریم سر زندگیمون اون موقع ۱۵ سالم بود الان ۱۹ سالم