• ۰۷ / اسفند ۱۳۹۹ / ۱۵:۴۲
  • شناسه خبر : 46339

کاهش قیمت جهانی طلا به زیر ۱۸۰۰ دلار

در حالی سوددهی اوراق خزانه داری امریکا به نزدیکی بالاترین رقم یک سال گذشته رسیده و سبب کاهش جذابیت سرمایه گذاری در بازار طلا شده است، قیمت فلز زرد امروز کاهش داشت، هرچند تضعیف دلار و تعهد فدرال رزرو مبنی بر تداوم سیاست انبساطی مانع از افت بیشتر شد.

به گزارش اول فارس به نقل از رویترز، قیمت هر اونس طلا امروز با ۰٫۶۹ درصد کاهش به ۱۷۹۲ دلار و ۶۹ سنت رسید. قیمت فلز زرد در معاملات آتی امروز برای تحویل در ماه آوریل با ۰٫۳۶ درصد کاهش به ۱۷۹۱ دلار و ۴۰ سنت رسید.

مارگارت یانگ تحلیلگر موسسه دیلی اف ایکس در این باره گفت: «افزایش سوددهی اوراق قرضه بلند مدت عامل اصلی در افت قیمت طلا بوده است.»

وی افزود، امیدها نسبت به افزایش نرخ تورم سبب شده تا سوددهی این اوراق حتی بالاتر برود.

میزان سوددهی شاخص اصلی اوراق قرضه دولت آمریکا در جلسه قبل به بالاترین رقم یک سال گذشته رسید و هزینه فرصت سرمایه گذاری در بازار طلا را افزایش داد. بسته محرک مالی ۱٫۹ تریلیون دلاری دولت آمریکا که قرار است اواخر این هفته به رای گذاشته شود همچنان نقطه اصلی تمرکز سرمایه گذاران است.

یانگ افزود: «روند اصلی بازار طلا کاهشی است، اما برخی ترمیم های کوتاه مدت همچنان امکان پذیر است به شرطی که بسته محرک مالی دولت آمریکا تا روز جمعه از سوی کنگره تصویب شود.»

تصریح جرومی پاول رئیس فدرال رزرو آمریکا مبنی بر تداوم سیاست پولی انبساطی تا زمانی که اقتصاد به وضعیت اشتغال کامل برسد و همچنین تضعیف ارزش دلار در محدود کردن افت قیمت طلا موثر بوده است. حجم دارایی های اس پی دی آر گلد تراست، بزرگترین صندوق سرمایه گذاری در بازار طلا روز چهارشنبه به پایین ترین رقم از می ۲۰۲۰ رسید که نشان دهنده خروج تدریجی سرمایه گذاران از بازار طلاست.

بیشتر بخوانید:

قیمت طلا ، سکه و ارز در ۲۸ شهریور
قیمت طلا و انواع سکه دربازار آزاد ۲۰ شهریور
طلای ۲۴ عیار بخریم یا ۱۸عیار؟

ثبت دیدگاه