• ۰۹ / اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۲۲:۰۸
  • شناسه خبر : 52304
سفیر اسرائیل در آمریکا و سازمان ملل:

گیلعاد اردان:به زودی توافق هسته‌ای جدیدی صورت می‌گیرد

سفیر اسرائیل در آمریکا و سازمان ملل گفته است که دولتش «با تاسف» به این «اطمینان» رسیده که بازگشت آمریکا به برجام و رفع بخش عمده‎‌ای از تحریم‌ها علیه ایران، که یک «کشور افراطی» است امری «حتمی است».

به گزارش اول فارس به نقل از منابع فارسی زبان، گیلعاد اردان، نماینده دائمی اسرائیل در سازمان ملل و سفیر این کشور در ایالات متحده در روز پنجشنبه گفت که وی تخمین می‌زند که مذاکرات در حال انجام بین ایالات متحده و ایران برای احیای برجام منجر به توافق جدید هر دو طرف طی چند هفته آینده خواهد شد.

اردان در مصاحبه با استودیوی Ynet گفت: «من با غم و اندوه این موضوع را می‌گویم. آمریکایی‌ها در مورد موانع توافق به ما گفته‌اند اما هنوز هم برآوردها در اسرائیل نشان می‌دهد که طرفین در هفته‌های آینده به تفاهم می‌رسند.»

او افزود: «ممکن است اختلاف‌نظرهایی درمورد اینکه چگونه بسیاری از تحریم‌های [ایالات متحده] برداشته شود و [ایران] به این توافق‌نامه پایبند باشد، وجود داشته باشد اما ایرانی‌ها تمایل کلی‌شان را برای بازگشت به توافق هسته‌ای امضا شده در زمان [باراک اوباما، رئیس‌جمهور پیشین ایالات متحده]نشان داده‌اند. ما معتقدیم که بازگشت به این توافق‌نامه اشتباه است.»

اردان روز چهارشنبه با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا ملاقات کرد و به او گفت که اسرائیل علاقه ای ندارد که به «یک توافق ناقص که به یک کشور افراطی تحت سلطه متعصبان مشروعیت می‌بخشد برای نگه داشتن هزاران سانتریفیوژ پیشرفته» تن بدهد.

اردان تأکید کرد که اسرائیل علی‌رغم اختلاف نظر در مسئله ایران‌، همچنان علاقه‌مند به گسترش همکاری‌های خود با واشنگتن در زمینه‌های دیگر است.

سفیر اسرائیل در سازمان ملل که پیش از این به نمایندگی از حزب لیکود به عنوان عضوی از کنست فعالیت می‌کرد و تجربه وزارت هم دارد، همچنین گفت که اسرائیل دست از مبارزه با اهداف هسته‌ای ایران برنمی‌دارد و دولت اسرائیل حق خود می‌داند که در برابر توافق‌نامه‌ای که «برای آینده اسرائیل خطرناک است» هر اقدامی انجام دهد.

نماینده اسرائیل همچنین گفت که ایالات متحده معتقد است بازگشت به برجام می‌تواند ائتلافی بین‌المللی ایجاد کند که ایران را تحت فشار قرار دهد تا با مکانیسم‌های نظارت دقیق‌تر بر تأسیسات هسته‌ای به توافق طولانی‌تری دست یابد.

از سوی دیگر، اسرائیل عقیده دارد که «اگر جامعه بین‌المللی تحریم‌ها را از دست بدهد و به توافق برگردد، ایرانی‌ها تن به توافق جدیدی نمی‌دهند.»

سفیر اسرائیل در آمریکا و سازمان ملل گفته است که دولتش «با تاسف» به این «اطمینان» رسیده که بازگشت آمریکا به برجام و رفع بخش عمده‎‌ای از تحریم‌ها علیه ایران، امری «حتمی است».

همچنین در پی دیدار تیم ارشدی از مقامات امنیتی و اطلاعاتی اسرائیل با مقامات بلندپایه کاخ سفید، منابع ارشد به رسانه‌های اسرائیل گفتند که ماحصل این نشست «این تفاهم بود که با یکدیگر بر سر ایران تفاهم نداریم».

گیلعاد اردان، سفیر اسرائیل در واشینگتن و سازمان ملل، روز پنج‌شنبه، نهم اردیبهشت، در گفت‌وگو با رسانه وای‌نت در تل‌آویو گفت، ارزیابی اسرائیل این است که «توافق میان آمریکا و ایران در چند هفته آینده امضا خواهد شد».

بیشتر بخوانید:

افشاگری رئیس سابق موساد درباره سرقت اسناد هسته‌ای و ترور فخری‌زاده
رئیس پیشین سازمان فضایی اسرائیل کشته شد
نتانیاهو پس از ۱۲ سال به پایان رسید

ثبت دیدگاه