• ۲۲ / شهریور ۱۴۰۰ / ۱۴:۴۹
 • شناسه خبر : 67294

یارانه ۴۵۰ هزارتومانی و یارانه پدرانه به چه کسانی پرداخت می شود؟

به گزارش بانک اول چند سناریو برای افزایش یارانه‌ها یا تغییر آن در دولت رئیسی مطرح است، از وعده‌ای شخص رئیس‌جمهور داده تا موافقت وزیر کار با افزایش یارانه‌ها و طرح یارانه پدرانه مرکز پژوهش‌های مجلس.

کارت اعتباری معیشت

تخصیص کارت اعتباری معیشت وعده ابراهیم رئیسی است. جزئیاتی نیز از آن نیز منتشر شده و باید از سه ماه بعد این طرح اجرا شود.

ابراهیم رئیسی برای کاهش هزینه خانواده‌ها وعده داده که کارت اعتباری معیشت صادر می‌شود. بر این اساس به ازای هر یک از اعضای خانوار در سه دهک اول ۲۰۰ هزار تومان و دو دهک بعدی ۱۵۰ هزار تومان اعتبار ماهانه قرض‌الحسنه با کارمزد دو درصد تخصیص یابد.

این یارانه برای خانواده پنج نفره سه دهک اول ۲۰۰ هزار تومان و برای دهک‌های چهارم و پنجم ۱۵۰ هزار تومان به‌ازای هر نفر است. آنطور که رئیسی گفته این کمک‌های معیشتی قرار است به دولت برگردد اما او گفته به خانواری که در پرداخت اقساط مشکل داشته باشد یارانه بازپرداخت تعلق می‌گیرد.

وزیر کار موافق افزایش یارانه‌ها

جوان‌ترین وزیر کابینه دولت رئیسی موافقت خود را با افزایش یارانه‌ها اعلام کرده است. وزیر کار از روش جدید برای شناسایی مشمولان یارانه گفته است.

حجت الله عبدالملکی گفته است: قطعا این یارانه‌ای که الان پرداخت می‌شود اثر رفاهی ویژه‌ای ندارد.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از مهم‌ترین وزارتخانه‌ها برای شناسایی مشمولان است و به گفته وزیر کار قرار است مشمولان از طریق سامانه رفاه ایرانیان شناسایی شوند.

یارانه ۴۵۰ هزار تومانی

سومین سناریو افزایش یارانه‌ها به پیشنهاد معاون اقتصادی رئیس‌جمهور برمی‌گردد. محسن رضایی وقتی کاندیدای ریاست جمهوری بود گفت که یارانه‌ها را ۱۰ برابر می‌کند و ۶۰ میلیون نفر یارانه ۴۵۰ هزار تومانی می‌گیرند.

بنابراین سومین سناریو در دولت به اظهارات معاون اقتصادی برمی‌گردد که به احتمال زیاد پیشنهاد افزایش ۱۰ برابری را در دولت مطرح می‌کند.

حذف یارانه در مقابل وام آسان

یکی دیگر از اعضای دولت که در موضوع یارانه‌ها درگیر است، وزیر اقتصاد است.

وزیر اقتصاد به طور صریح نظر خود را درباره افزایش مبلغ یارانه‌ها نگفته است اما آنطور که او وعده داده قرار است به خانوارها وام آسان پرداخت شود. اگر قرار باشد مردم دسترسی آسانی به وام داشته‌باشند این ساده‌سازی باید با کاهش نرخ سود بانکی، افزایش تعداد اقساط، افزایش میزان وام، حذف شرط سپرده‌گذاری و … انجام شود.

یارانه پدرانه

جدا از بدنه دولت، در مجلس نیز زمزمه‌های در حوزه کاهش یا افزایش یارانه‌ها وجود دارد، مجلسی‌ها به دنبال این هستند که موضوع حذف یارانه‌ها را به رفراندوم بگذارند.

از سوی دیگر مرکز پژوهش‌های مجلس به تازگی در گزارشی پیشنهاد یارانه شبه نقدی را مطرح کرده است. اگر قرار باشد این پیشنهاد اجرایی شود، یارانه‌ها حذف و به جای آن یارانه مسکن، سلامت، آموزش، تغذیه، نگهداری کودکان و بهبود فضای بازار کار به مردم داده می‌شود.

مرکز پژوهش‌های مجلس همچنین در گزارش خود آورده است: در طرح یارانه پدرانه، قرار است با تعداد زیادی خرده‌فروش مواد غذایی قرارداد منعقد شود و مشمولان یارانه، محدود به خرید مواد غذایی از این فروشگاه‌ها شوند تا در این صورت، افراد در انتخاب کیفیت اجناس مصرفی آزادی داشته و جلوی فساد در توزیع کالاها گرفته شود.

در بین پنج سناریویی که برای افزایش یارانه‌ها مطرح است، سناریور کارت اعتباری معیشت یعنی وعده ابراهیم رئیسی از دیگر سناریوها قوی‌تر است.تجارت نیوز

 

بیشتر بخوانید:

ثبت دیدگاه

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۲ - شهریور - ۱۴۰۰

  درود بر رئیسی حامیان محرومان. زیاد کردن یارانه ها باعث شادمانی مردم میشود


  پاسخ

 • ازاهواز

  تاریخ : ۲۲ - شهریور - ۱۴۰۰

  یارانه‌روزیادکنید،،،
  پدانه‌نخواستیمماخودمون‌پدرمون‌درآمده‌ازاین‌تحریم‌واقتصادنون‌بفکرمااگه‌واقعاهستین،،یارانه‌روزیادکنید،،وسلام‌ریسی‌جون‌دل‌پس‌کووعدهات


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۲ - شهریور - ۱۴۰۰

  اصلا امیدی به بهبودی وضعیت ندارم و مطمینم تقریبا همه مردم همین حسو دارن و تنها زاهی که داریم صبر کزدنو تحمل کردن اوضای خراب تر از خراب هرروزه هست، خلاصه که با حلوا حلوا گفتن هیچ گرسنه ای سیر نمیشه


  پاسخ

 • دزفول

  تاریخ : ۲۳ - شهریور - ۱۴۰۰

  «سلام بر رئیس ما واقعأ اگه میخوایید کاری برای مردم بکنید یارانه را بیشتر کنید مردیم‌ از همه جنس گرونن نمیدونیم چکار کنیم من یه زنم بخدا نمیدونم چکار کنم اگه شوهرم میره سرکار کشاورزی برای مردم ولی هیچ پول نمیدن چطور میخوایم زندگی کنیم با این همه فقر نه بیمه داریم نه کار ثابت واسه شوهرم…»


  پاسخ