• 10 / مهر 1401 / 15:44
 • شناسه خبر : 95689

۱۵ کاربرد باورنکردنی فویل در خانه که فکرش را هم نمی کنید

کاربردهای فویل در خارج از آشپزخانه

یکی از اقلامی که در بیشتر آشپزخانه‌ها می‌توان آن را پیدا کرد فویل است اما شاید همه‌ی افراد نمی‌دانند که فویل تا چه اندازه همه‌کاره است. بیشتر افراد وقتی می‌خواهند چیزی را در فر بپزند از فویل استفاده می‌کنند اما فویل خارج از آشپزخانه هم کاربردهای بسیار زیادی دارد.

می‌توانید از فویل برای تمیز کردن تابه‌های چدنی استفاده کنید بدون اینکه پوشش کف این تابه‌ها آسیب ببیند، در زمان موج گرما با استفاده از فویل گرما را منعکس کنید و برای اینکه سریع‌تر اتو کنید از فویل کمک بگیرید. اگر علاقه دارید با کاربردهای مختلف فویل آشنا شوید، با ما در این مقاله همراه شوید.

۱. تیز کردن قیچی

معمولاً قیچی‌های کُند به وسایلی بی‌فایده تبدیل می‌شوند و افراد به دنبال تیز کردن آن‌ها نیستند. اما یک روش بی‌دردسر برای تیز کردن این قیچی‌ها وجود دارد و آن هم استفاده از فویل است. ابتدا یک ورقه‌ی فویل ضخیم به طول ۳۰ سانتی‌متر تهیه کنید و آن را به ۶ لایه تا کنید. قبل از اینکه بخواهید از قیچی استفاده کنید، سعی کنید این فویل شش‌لایه را در یک نوبت با قیچی برش دهید. بعد از این کار خواهید دید که قیچی شما چقدر تیزتر شده است.

۲. اتوکشی سریع‌تر

فویل می‌تواند گرما را انتقال دهد، بنابراین می‌توان از آن برای اتوکشی سریع‌تر استفاده کرد. پارچه‌‌ی روکش را از روی میز اتو بردارید، روی میز اتو را با فویل بپوشانید و بعد پارچه‌ی روکش‌ را روی میز بکشید. حالا مانند همیشه کار اتوکشی را انجام دهید. احتمالاً دیگر لازم نباشد لباس‌هایتان را به اندازه‌ی قبل از هر دو طرف اتو کنید. وقتی لباس را از یک طرف اتو می‌کنید، فویل حرارت را به طرف دیگر لباس انتقال می‌دهد.

۳. برق انداختن نقره

آلومینیوم می‌تواند از طریق ایجاد تبادل یونی، لکه‌های روی سرویس غذاخوری را از بین ببرد. ابتدا داخل یک قابلمه را با لایه‌ای از فویل بپوشانید و یک لیتر آب درون این ظرف بریزید. سپس یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را به آب اضافه کنید و قابلمه را روی حرارت بگذارید تا آب بجوشد.

تعدادی از کارد، چنگال و قاشق‌هایی را که از جنس نقره هستند داخل آب جوش بریزید و ۱۰ ثانیه صبر کنید. البته با توجه به اندازه‌ی قابلمه، باید ظروف را به تعداد کافی داخل آن بریزید به گونه‌ای که با یکدیگر تماس نداشته باشند. بعد از ۱۰ ثانیه، ظروف را با استفاده از یک انبر از آب جوش خارج کنید. اگر ظروف نقره‌ای به شدت کدر شده‌اند، مدت بیشتری آن‌ها را در آب جوش نگه دارید.

۴. تمیز کردن زیورآلات

فرایند تبادل یونی که در قسمت قبلی به آن اشاره شد، روی زیورآلات هم معجزه می‌کند. داخل یک کاسه‌ی کوچک را با فویل بپوشانید و مقداری آب جوش درون آن بریزید. نمک، جوش شیرین و مایع ظرف‌شویی را به آب جوش اضافه کنید. زیورآلات را داخل کاسه بریزید و ۱۰ دقیقه صبر کنید. بعد از اینکه زیورآلات را از کاسه خارج کردید، آن‌ها را ابتدا با آب سرد بشویید و سپس آن‌ها را خشک کنید. زیورآلات شما مانند روز اولشان براق خواهند شد.

۵. جلوگیری از زنگ زدن سیم ظرف‌شویی

معمولاً وقتی از سیم ظرف‌شویی استفاده می‌‌کنیم، آن را در کابینت زیر سینک قرار می‌دهیم و تا نوبت بعدی که به سیم ظرف‌شویی نیاز پیدا کنیم، آن را فراموش می‌کنیم. در این مدت، معمولاً سیم ظرف‌شویی زنگ می‌زند و از هم می‌پاشد. برای محافظت از استیل در برابر اکسیداسیون، نوبت بعدی که کارتان با سیم ظرف‌شویی تمام شد، آن را روی تکه‌ای فویل بگذارید تا کاملاً خشک شود و سپس آن را داخل فویل بپیچید.

۶. تمیز کردن سوختگی‌های کف قابلمه‌ و تابه‌

کاربردهای فویل در خارج از آشپزخانه

اگر سیم ظرف‌شویی ندارید یا به خوبی از آن نگهداری نکرده‌اید و دیگر قابل استفاده نیست، نگران نباشید. اگر ظروف شما از نوع نچسب نیستند، می‌توانید از فویل برای تمیز کردن آن‌ها استفاده کنید. برای از بین بردن مواد غذایی سوخته‌ای که به کف تابه‌ یا قابلمه‌ چسبیده‌اند، مقداری آب به همراه مقداری مایع ظرف‌شویی را داخل این ظروف بریزید. سپس به جای استفاده از اسکاچ، مقداری فویل را به شکل یک توپ مچاله کنید و مواد چسبیده به کف ظرف را با آن تمیز کنید.

۷. تمیز کردن ظروف چدنی

نمی‌توانید ظروف چدنی را مانند ظروف معمولی تمیز کنید چرا که استفاده از مایع ظرف‌شویی باعث می‌شود ظروف چدنی به مرور زمان کیفیت خودشان را از دست بدهند و خراب بشوند. برای از بین بردن جرم‌های سرسخت و مواد غذایی سوخته‌ای که به کف ظروف چدنی چسبیده‌اند، می‌توانید مقداری فویل را به شکل یک توپ مچاله کنید و از آن به جای اسکاچ استفاده کنید. اگرچه آب داغ به تنهایی برای تمیز کردن ظروف چدنی کافی است، اما می‌توانید به جای مایع ظرف‌شویی از مقداری نمک استفاده کنید.

۸. عایق حرارتی برای رادیاتور

اگر در خانه‌ای زندگی می‌کنید که در و پنجره‌ها مانع گرم شدن خانه می‌شوند و می‌خواهید بازدهی رادیاتورها را افزایش دهید، می‌توانید مانند راهکاری که برای کمک به اتوکشی بیان شد، از فویل استفاده کنید. پشت رادیاتورها را با فویل بپوشانید. باید سمت براق فویل به طرف رادیاتور باشد. این فویل باعث می‌شود که هوای گرم به جای خروج از پنجره یا دیوار، به داخل اتاق منعکس شود.

۹. جلوگیری از ورود هوای گرم از پنجره‌ها

برای خنک‌تر ماندن خانه، می‌توانید در تابستان پنجره‌ها را از بیرون با فویل بپوشانید. باید همه‌ی پنجره‌ها را از بالا تا پایین با فویل بپوشانید و سمت براق آن به طرف بیرون باشد. فویل‌‌‌ باعث می‌شود که گرما از طریق پنجره وارد خانه نشود و از این طریق به خنک‌تر ماندن خانه و افزایش بازدهی وسایل سرمایشی کمک می‌کند. برای اینکه راحت‌تر بتوانید فویل را نصب کنید یا آن را بردارید، فویل را روی یک مقوا بگذارید و آن را دقیقاً هم‌اندازه‌ی پنجره برش بزنید.

۱۰. تهیه‌ی یک جعبه‌ی آفتاب‌گیر برای رشد گیاهان

برخی از گیاهان برای اینکه بتوانند بیشترین مقدار ممکن از نور خورشید را دریافت کنند به کمی کمک نیاز دارند. به ویژه گیاهان آپارتمانی در طول زمستان به کمک بیشتری برای دریافت نور کافی نیاز دارند.

ساختن یک جعبه‌ی آفتاب‌گیر با استفاده از فویل، راهکاری است که خودتان می‌توانید آن را انجام دهید و با آن به گیاهانتان کمک کنید تا نور بیشتری را دریافت کنند. یک جعبه‌ی متوسط انتخاب کنید، یک طرف آن را جدا کنید و سه طرف آن را نگه دارید. جعبه‌ی کفش می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد. داخل جعبه را با فویل بپوشانید به گونه‌ای که سمت براق فویل به طرف بیرون باشد. گلدان گیاه آپارتمانی خود را درون این جعبه بگذارید. باید جعبه را در جایی قرار دهید که به طرف آفتاب باشد تا بتواند نور را دریافت کرده و‌ آن را به سمت گیاه منعکس کند.

۱۱. کمک به جوانه‌زنی بذرها برای تکثیر گیاهان

می‌توان از فویل به عنوان یک عایق برای پوشاندن بذرها استفاده کرد. با این کار محیط بهتری برای جوانه‌زنی بذرها ایجاد می‌شود. بر خلاف قسمت قبلی که لازم بود یک طرف جعبه را جدا کنید، داخل یک جعبه‌ی کامل را با فویل بپوشانید. سمت براق فویل باید به طرف بیرون باشد. کف جعبه سوراخ‌هایی برای زهکشی ایجاد کنید، سپس تقریباً نصف جعبه را با خاک گلدان پر کنید و بذرها را بکارید.

جعبه را نزدیک پنجره‌ی آفتاب‌گیر قرار دهید و اگر لازم شد بذرهای کاشته‌شده را آبیاری کنید. فویل به حفظ گرما و رطوبت خاک کمک می‌کند و شرایط ایدئالی را برای جوانه‌زنی بذرها فراهم خواهد کرد.

کاربردهای فویل در خارج از آشپزخانه

۱۲. کمک به خشک نگه داشتن کیسه‌ خواب

آیا تا به حال به کمپینگ رفته‌‌اید؟ بعد از اینکه مدتی در کیسه خواب گرم و خشک خوابیده‌اید، ناگهان از خواب بیدار ‌می‌شوید و از اینکه لباس‌هایتان مرطوب شده‌اند تعجب می‌کنید. میعان، شبنم‌ و چادر بی‌کیفیت عواملی هستند که باعث می‌شوند صبح در حالی بیدار شوید که لباس‌هایتان خیس شده‌اند. اگر کف چادر و زیر کیسه خواب را با فویل بپوشانید، علاوه بر اینکه عایق‌بندی بهتری در برابر سرما خواهید داشت، به شما کمک می‌کند خشک بمانید.

۱۳. دوباره چسباندن کف‌پوش‌های وینیل (PVC)‌

در کف‌پوش‌های وینیل معمولاً مشاهده می‌شود که گوشه‌ها یا حتی یک قسمت کامل بعد از اینکه چسب زیر آن‌ها خاصیت چسبندگی خود را از دست می‌دهد جدا می‌شوند. یک راهکار موقت و سریع برای دوباره چسباندن آن‌ها، استفاده از اتو و فویل است. مقداری فویل روی کف‌پوش جداشده قرار دهید به گونه‌ای که قسمت براق آن به طرف کف‌پوش باشد. اتو را روی حرارت زیاد تنظیم کنید و روی فویل را اتوکشی کنید.

حرارت باعث می‌شود چسب زیر کف‌پوش دوباره چسبندگی پیدا کند اما اگر مستقیماً اتو را روی کف‌پوش بگذارید، کف‌پوش آسیب می‌بیند و فویل از آسیب‌ دیدن کف‌پوش جلوگیری می‌کند. اتوکشی را به مدت یک دقیقه ادامه دهید و سپس یک چیز صاف و سنگین را روی کف‌پوش بگذارید چرا که کمی فشار هم لازم است. یک ساعت صبر کنید و بعد وزنه را بردارید.

۱۴. استفاده‌ی مجدد از سینی‌های رنگ‌آمیزی با غلتک

می‌توان بارها از سینی‌های رنگ‌آمیزی با غلتک استفاده کرد اما معمولاً مشکل رنگ‌های قدیمی خشک‌شده هستند. می‌توانید هر بار که می‌خواهید از این سینی‌ها استفاده کنید، کاور پلاستیکی بخرید، اما اگر به بعضی مسائل اهمیت می‌دهید باید بدانید که فویل‌‌‌‌ به همان اندازه قابل استفاده است. از فویل ضخیم استفاده کنید و داخل سینی رنگ‌آمیزی را با آن بپوشانید. بعد از پایان رنگ‌آمیزی، رنگ اضافی را تخلیه کنید و فویل را از سینی جدا کنید تا بتوانید به راحتی آن را تمیز کنید.

۱۵. پوشاندن دستگیره‌ی در‌ها قبل از رنگ‌آمیزی

وقتی می‌خواهند درها را رنگ‌آمیزی کنند، باید دستگیره‌ها را بپوشانند و معمولاً از نوارهای نقاشی یا چسب‌های کاغذی برای این کار استفاده می‌کنند. استفاده از فویل‌‌‌‌ سریع‌تر و راحت‌تر است. برای محافظت از برخورد غلتک یا قلم‌مو یا چکیدن رنگ، دستگیره‌ها را کاملاً با فویل بپوشانید.

منبع: Lifehacker


۱۵ کاربرد باورنکردنی سرکه سیب برای سلامتی که فکرش را هم نمی کنید


بیشتر بخوانید:

کاربرد جالب ۸ وسیله معمولی که از آن بی خبرید
آموزش طرز استفاده صحیح و ایمن از زودپز در آشپزخانه
کاربردهای جالب شامپو و نرم کننده مو تاریخ مصرف گذشته در خانه 

ثبت دیدگاه

 • ناشناس

  تاریخ : ۱۱ - مهر - ۱۴۰۱

  عالی بودمطالب جدیدوکاربردی بود


 • فلاح نژاد

  تاریخ : ۱۵ - مهر - ۱۴۰۱

  بابت فویل یه کارمه بابت استفاده رافراموش کردید سه گرم .. خوب… بریز روش بزن…


 • احمد معظمی گودرزی

  تاریخ : ۱۶ - مهر - ۱۴۰۱

  یک کاربرد دیگر افویل درآشپزی این که ماهی پاک شده رادر فویل شکلات پیچ کرده وروی آتش مستقیم قرار دهید، ماهی به راحتی به بهترین نحو پخته میشود اما مواظب باشید ماهی سوخته نشود


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۶ - مهر - ۱۴۰۱

  بسیار عالی واموزنده بود


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۷ - مهر - ۱۴۰۱

  یه کاربرد دیگش برا شیشه فلاسک اگه ار توش یخ میکنه شیشه رو در بیاری بعد دورش فویل بپیچید بعد هم جا بزاری


 • سید حسن

  تاریخ : ۱۸ - مهر - ۱۴۰۱

  میشه کار هنری درست کرد ! با پانچ های عروسکی میشه فایل را سوراخ سوراخ کرد و بر روی چیز دیگری مثل چوب گذاشت و پلی ستر ریخت


 • مجتبی

  تاریخ : ۱۸ - مهر - ۱۴۰۱

  کاربرد شیشه فلایچس بهترین کاربرد بود سپاس از ناسناس


 • میترا

  تاریخ : ۱۸ - مهر - ۱۴۰۱

  سلام اموزنده بود .یه کاربرد دیگه ای که من همیشه استفاده میکنم در آشپزی اینه که.سیب زمینی خام را حلقه ای میکنم به نمک و کره آغشته میکنم فویل پیچ میکنم یا تو توستر میزارم یا طبیعت باشیم تو اتیش زیر و رو آتیش مواظب باشید زیاد نمونه بسوزه بسیار خوشمزه س .یکی دیگه مرغ شکم پر را چند تا سوراخ روی سینه ش میزنم که موقع مزه دار شدن خوشمزه بشه .ادویه مرغ و پاپریکا و فلفل میزنم با کمی روغن یا کره چون‌مرغ چربه زیاد نمیخواد بزنی یا اصلا نزنید .چند ساعت تو یخچال میزارم مزه مرغ که به خوردش رفت فویل پیچ میکنم یه گودی وسط زمین وآتیش میریزم داخلش مرغ را میزایم‌ و یه کم زغال روش میریزم در گودال را یه چیز میرارم که حرارت بیرون نره .۴۰تا ۱ساعت و نیم بستگی به وزن مرغ و کم و زیاد بودن زغال داره پخته سوخاری و اماده س .نوش جان


 • گلچین

  تاریخ : ۲۱ - مهر - ۱۴۰۱

  مورد فلاح نژاد جالب بود . فقط نباید سوراخ باشه .


 • گلچین

  تاریخ : ۲۱ - مهر - ۱۴۰۱

  مورد فلاح نژاد جالب بود . فقط نباید سوراخ باشه .موفق باشید