• ۱۹ / فروردین ۱۴۰۰ / ۲۳:۲۱
  • شناسه خبر : 50221

۲ طرز تهیه مِگِشت پلو ” پلو امگشت ” با ماهی یا تن ماهی+ترکیب دقیق سبزی

مِگِشت پلو یا اِمگِشت پلو یک غذای جنوبی است که جزو غذاهای مجلسی هم به حساب می‌آید. این غذا که در شهرهای اهواز، بوشهر و بندر عباس طرفداران زیادی دارد.

آموزش آشپزی ایرانی| اول فارس: مِگِشت پلو (megesht polo) یا اِمگِشت پلو (emgesht polo) یک غذای جنوبی است که جزو غذاهای مجلسی هم به حساب می‌آید. این غذا که در شهرهای اهواز، بوشهر و بندر عباس طرفداران زیادی دارد.

مگشت پلو را معمولا با ماهی قباد نمک سود شده (که به آن ماهی گباب هم گفته می‌شود) یا تن ماهی درست می‌کنند. در این حالت ماهی قباد را بعد از تمیز کردن به نمک آغشته می‌کنند و در یک کیسه پلاستیکی، به مدت ۲۴ ساعت در یخچال قرار می‌دهند و سپس برای طرز پخت مگشت پلو استفاده می‌کنند. در ادامه طرز تهیه و پخت مگشت پلو جنوبی را به دو روش با ماهی و با تن ماهی را  بخوانید.

طرز تهیه مگشت پلو با تن ماهی

مواد لازم

برنج: ۱ لیوان دسته‌دار فرانسوی

سبزی ماهی: ۱ لیوان دسته‌دار فرانسوی (ساطوری شده)

سیر: ۲ حبه

کنسرو تن ماهی: ۱ عدد

رب گوجه فرنگی: ۱ قاشق غذاخوری

زردچوبه: ۱/۴ قاشق چای‌خوری

فلفل سیاه: ۱/۴ قاشق چای‌خوری

پودر دارچین: ۱/۴ قاشق چای‌خوری

پودر زیره: ۱/۴ قاشق چای‌خوری

پودر تخم گشنیز: ۱/۸ قاشق چای‌خوری

پودر لیمو امانی: ۱/۲ قاشق غذاخوری

پودر گردو: ۱/۲ لیوان دسته‌دار فرانسوی

کشمش: ۱/۲ لیوان دسته‌دار فرانسوی

زعفران دم کرده: ۱ قاشق غذاخوری (برای تزیین برنج)

نمک: به میزان لازم

روغن: به میزان لازم

طرز تهیه

مرحله اول

در اولین مرحله از طرز تهیه امگشت پلو از چند ساعت قبل برنج را بشویید و در آب نمک خیس کنید. در یک تابه، کمی روغن بریزید و رب گوجه فرنگی را تفت دهید تا بوی خامی آن گرفته شود. سیرها را رنده یا له کنید و به رب گوجه اضافه کنید. زردچوبه، فلفل سیاه، پودر دارچین، پودر تخم گشنیز و پودر لیمو را اضافه کنید تا کمی سرخ شوند.

مرحله دوم

روغن تن ماهی را جدا کنید و به مواد داخل ماهیتابه اضافه کنید. ماهی تن را له کنید تا کاملا در مواد داخل تابه مخلوط شود. گردوی خرد شده را اضافه کنید و به مدت ۲ دقیقه با هم تفت دهید. کشمش را اضافه کنید. نمک را بر اساس ذائقه خود اضافه کنید.

مرحله سوم

برنج را در یک قابلمه آب جوش بریزید و وقتی به اندازه کافی نرم شد، آن را آبکش کنید. کف قابلمه را نان، سیب زمینی با هر چیزی که با آن می‌خواهید ته دیگ داشته باشید، قرار دهید. یک لایه برنج آبکشی شده بریزید و کمی از مواد مگشت پلو را روی برنج بریزید و روی مواد را کمی سبزی ماهی ساطوری شده بریزید. دوباره یک لایه برنج بریزید و همین کار را تمام شدن همه مواد ادامه دهید.

مرحله چهارم

قابلمه را روی حرارت بگذارید و به مدت ۴۵ دقیقه اجازه دهید روی شعله کم بپزد. برای اینکه مگشت پلو مجلسی داشته باشید، از زعفران دم کرده برای روی برنج استفاده کنید. برای این کار مقداری از برنج را با زعفران مخلوط شده مخلوط کنید و در ظرف مناسب سرو بریزید.

طرز تهیه غذای جنوبی مگشت پلو با ماهی

مواد لازم

ماهی قباد: ۵۰۰ گرم

پیاز: ۱ عدد بزرگ

سبزی پلویی ( شوید و گشنیز)‌‌: ۲ لیوان دسته دار فرانسوی ساطوری شده

کشمش: ۱ لیوان دسته دار فرانسوی

زردچوبه یا ادویه ماهی: به میزان لازم

فلفل سیاه و نمک: به میزان لازم

روغن: به میزان لازم

طرز تهیه

مرحله اول

ماهی قباد را نمک سود می‌کنیم و به مدت یک روز در یخچال قرار می‌دهیم. سپس ماهی را به مدت ۱۰ دقیقه با آب و ادویه ماهی بجوشانید تا حدی که استخوان‌‌های ماهی به راحتی جدا شود. گوشت ماهی را با چنگال خرد کنید.

مرحله دوم

در یک تابه مقداری روغن بریزید و پیاز نگینی شده را در آن تفت دهید. در حدی که سرخ و طلایی شود. ماهی را به پیاز اضافه کنید و کشمش و زردچوبه را بیفزایید. برنج را با سبزی پلویی دم کرده و سپس آبکشی کنید. ماهی آماده شده را بین برنج قرار دهید. در قابلمه را بگذارید و اجازه دهید امگشت پلو به مدت ۴۵ دقیقه بپزد.

فوت و فن های طرز تهیه مگشت پلو با ماهی و تن ماهی

*در طرز تهیه امگشت پلو جنوبی می‌توانید به جای پودر لیمو امانی، از دو قاشق آبلیمو هم استفاده کنید.

*در دستور پخت مگشت پلو می‌توانید کشمش را پس از سرو به غذای جنوبی مگشت پلو اضافه کنید. در این حالت،‌ کشمش‌ها را کمی در روغن تفت دهید و سپس روی غذا بریزید.

*سبزی ماهی که در دستور پخت مگشت پلو جنوبی با تن ماهی استفاده می‌شود، شامل ۲/۳ لیوان دسته دار گشنیز خرد شده و ۱/۳ لیوان شنبلیله خرد و ساطوری شده است.

اگر شما هم تجربه ای از پخت این غذای دارید برای ما بنویسید

ثبت دیدگاه