• 20 / دی 1401 / 8:31
  • شناسه خبر : 101559

۲۲ واقعیت جالب درباره سنجاب ها که ممکن است شما ندانید

سنجاب ها همیشه باعث جلب توجه بیش از حد  انسان ها به خود شده اند، هرچند ممکن است علت این جلب توجه همیشه هم موارد خوب نبوده است .

اول فارس| هوشنگ جهانبخش :ما دوست داریم  به موارد منفی مانند کش رفتن گوجه فرنگی ها، ورود ناخوانده سنجاب ها به اتاق زیر شیروانی یا انباری خانه فکر کنیم اما  گاهی اوقات نمی توانیم به طور کامل از تاریخچه طولانی، عمدتا بی ضرر و اغلب سرگرم کننده حضور سنجاب ها در گوشه وکنار محیط زندگی خود فکر کنیم.

آنجایی که  که سنجاب ها  از آن گونه موجودات حیات وحش در بسیاری از شهرهای بزرگ و حومه شهر هستند که رزوانه آنها را می بینیم باید باور کنیم که تعداد آنهازیاد و همه جا گسترده هستند و به بسیار دوست داشتنی هستند ،  مهارت های جالبی در شیطنت دارند و و به جرات می توان گفت موجوداتی شکوهمند هستند.. آنها مانند سفیران جنگلی کوچک پشمالویی هستند که از پارک ها و حیاط خلوت ها به عنوان سفارتخانه های شهری خود استفاده می کنند.

با این حال، حتی برای افرادی که هر روز سنجاب ها را می بینند، این خانواده متنوع از جوندگان می تواند پر از شگفتی باشد. در اینجا چند واقعیت جالب وجود دارد که ممکن است درباره این سنجاب ها که بطور ذاتی فرصت طلب بوده و  در زیستگاه های با انسان ها شریک هستند ندانید.

تا پایان این گزارش با اول فارس همراه باشید و در آخر نظرتان را هم برای ما بنویسید:

۱. سنجاب ها به طور شگفت انگیزی متنوع هستند

خانواده سنجاب ها امروزه  از متنوع ترین گونه ها در میان پستانداران هستند، با بیش از ۲۷۸ گونه و ۵۱ جنس که در همه جا از مناطق توندرای قطب شمال و جنگل های بارانی استوایی گرفته تا مزارع و اطرافشهرهای بزرگ زندگی می کنند.

بسیاری از گونه‌های روی زمین مانند سنجاب‌ها، سگ‌های دشت‌زار و مارموت‌ها که ممکن است برای افراد عادی که بیشتر با با این جانور آشنا هستند، کمتر سنجاب‌هایی باشند که آدمی ندیده باشد. با این وجود، همه آنها جزء خانواده Sciuridae هستند که بومی همه قاره ها هستند ولی تاکنون در استرالیا و قطب جنوب دیده نشده اند.

۲. بزرگترین سنجاب ها ۷ برابر بزرگتر از کوچکترین سنجاب ها هستند

اندازه سنجاب ها از سنجاب کوتوله آفریقایی ۱۳ سانتی متری تا غول هایی مانند سنجاب غول پیکر هندی (تصویر بالا) یا سنجاب پرنده غول پیکر قرمز و سنجاب سفید چین متغیر است که این دو می توانند بیش از تقریباً یک یک متر بزرگ شوند.

۳. رشد دندان های جلویی آنها هرگز متوقف نمی شود

سنجاب ها دارای چهار دندان جلویی هستند که در طول زندگی خود به طور مداوم با سرعتی در حدود ۱۵ سانتی متر در سال رشد می مکنند. این به دندان های جلویی کمک می کند تا  فشار ناشی از جویدن های بی وقفه را تحمل کنند، در غیر این صورت به سرعت دندان هایشان نابود می شود.

۴. آنها در از بین بردن شبکه برق مهارت دارند

دندان‌های سنجاب از عوامل صدها مورد قطع برق در سراسر ایالات متحده در ۳۰ سال گذشته مقصر شناخته شده‌اند.

شاید جالب باشد بدانید قطع برق توسط سنجاب ها  باعث تعطیلی کوتاه مدت بازار سهام NASDAQ در سال‌های ۱۹۸۷ و ۱۹۹۴ شد. همانطور که موسسه بروکینگز اشاره می‌کند، ” سنجاب ها حتی چند برابر بیش از هکرها شبکه برق را قطع کرده اند.

۵. سنجاب های درختی تنها در زمستان جمع شده و همدیگر را گرم می شوند

سنجاب‌های درختی بالغ معمولاً به تنهایی زندگی می‌کنند، اما گاهی اوقات در طول دوره‌های سرمای شدید اقدام به ساختن لانه‌ می‌کنند. به تجمع گروهی سنجاب‌ها «اسکوری» یا «درای» می‌گویند.

۶. سگ های دشتی «شهرهای» شلوغ برای خود می سازند

خانواده سنجاب ها  شامل انواع اجتماعی تر هم هستند . برای مثال، سنجاب مشهور به سگ‌های دشتی یا سنجاب‌های زمینی اجتماعی با سیستم‌های ارتباطی پیچیده و دارای قلمروهای بزرگ یا اصطلاحا “شهر ” هستند که می‌توانند به اندازه صدها هکتار وسعت داشته باشند.

جالب است بدانید بزرگترین شهر ثبت شده سنجاب ها ، قلمرو  سنجاب مشهور به سگ های دشتی دم سیاه تگزاس بود که حدود ۱۶۰ کیلومتر عرض، ۴۰۰ کیلومتر طول داشت و حدود ۴۰۰ میلیون نفر سنجاب را در خود جای داد.

۷. کلمه انگلیسی سنجاب “Squirrel” از یونانی به معنی دم سایه ای ” Shadow Tail ” آمده است.
همه سنجاب های درختی متعلق به جنس Sciurus هستند که از کلمات یونانی “skia” (سایه) و “oura” (دم) گرفته شده است.

این نام نشان دهنده عادت سنجاب های درختی برای پنهان شدن در سایه دم های بلند و پرپشت خود است.

۸. سنجاب ها زمانی در بسیاری از شهرها کمیاب بودند

در دهه ۱۸۵۰ میلادی دیدن سنجاب‌های خاکستری در پارک‌های شهری، مانند پارک مرکزی نیویورک، منظره نادری بودند. سنجاب‌های درختی در اواسط قرن نوزدهم تقریباً در بسیاری از شهرهای ایالات متحده از بین رفته بودند، اما با اضافه کردن پارک‌ها و درختان بیشتر به شهرها  جمعیت سنجاب ها نیز افزایش یافت.

۹. سنجاب های آمریکایی در بریتانیا مشکل ایجاد می کنند

سنجاب های خاکستری های شرقی رایج ترین سنجاب های درختی ایالات متحده هستند، اما علاوه بر کمک به آنها برای بازیابی زیستگاه های از دست رفته، آنها به مکان هایی خارج از محدوده بومی خود، از غرب آمریکای شمالی گرفته تا اروپا و آفریقای جنوبی، برده شده اند.

سنجاب خاکستری شرقی در حال حاضر یکی از آفات مهاجم در بریتانیا هستند، جایی که آنها سنجاب های قرمز کوچکتر و بومی را تهدید می کنند (تصویر بالا).

نکته جالب اینکه سنجاب‌ها در سایر نقاط جهان از جمله استرالیا که هیچ سنجاب بومی ندارند، به گونه ای مهاجم در طبیعت تبدیل شده‌اند.

۱۰. سنجاب ها نقش بزرگی در شبکه غذایی دارند
سنجاب ها منبع غذایی مهمی برای بسیاری از شکارچیان غیرانسانی از جمله مارها، کایوت ها، شاهین ها و جغدها هستند. مدت‌هاست که مردم نیز سنجاب ها  را شکار می‌کردند و زمانی به عنوان مواد اصلی برای غذاهای آمریکایی مانند کنتاکی بورگو و خورش برانزویک استفاده می‌شدند، اگرچه امروزه از گوشت‌های دیگر معمولاً به جای آن استفاده می‌شود.

با این حال، به لطف سرآشپزهایی که فکر می کنند ما باید گونه های مهاجم را بخوریم، گوشت سنجاب به آرامی در حال بازگشت به رستوران ها است. اکنون می توانید یک منوی شش غذا با طعم سنجاب را در برخی رستوران مشهور  سفارش دهید.

سنجاب های درختی بیشتر آجیل، دانه و میوه می خورند، اما همه چیزخوار هستند. به عنوان مثال، سنجاب‌های خاکستری به خوردن حشرات، حلزون‌ها، تخم پرندگان و لاشه حیوانات در زمانی که غذای دیگر کمیاب است، مشهور شده اند. با این حال، مانند بسیاری از جوندگان، سنجاب ها نمی توانند استفراغ کنند. (آنها همچنین نمی توانند آروغ بزنند یا سوزش سر دل را تجربه کنند.)

۱۱. سنجاب ها باهوش  هستند و افراد را سرکار می گذارند
سنجاب‌های درختی به حفر چاله‌های سرکاری و ساختگی برای فریب دادن کسانی که به آنها نگاه می کنند معروف هستند

این شامل حفر چاله و پوشاندن دوباره آن توسط سنجاب است، اما علامتی روی آن قرار نمی دهند. افراد  ودیگر حیوانات خیال می کنند سنجاب چیزی آنجا قایم می کند…

۱۲. فقط چند نوع سنجاب به خواب زمستانی می روند

برخی از سنجاب‌های زمینی به خواب زمستانی می‌روند، اما بیشتر گونه‌های سنجاب‌ها برای گذراندن زمستان به انبارهای غذا متکی هستند.

این می تواند به این معنی باشد که سنجاب ها قبل از خواب زمستانی تمام مواد غذایی خود را در یک انبار نگهداری می کنند، هرچند که در برابر دزدان آسیب پذیر است و برخی از سنجاب های زمینی که انبار می کنند تا نیمی از مواد انباری خود را از دست می دهند. بسیاری از سنجاب‌ها در عوض از تکنیکی به نام «احتکار پراکنده» استفاده می‌کنند که در آن غذای خود را در صدها یا هزاران مخفیگاه پخش می‌کنند.

به لطف حافظه فضایی دقیق و حس بویایی قوی، آنها هنوز تا ۸۰ درصد از حافظه پنهان خود را بازیابی می کنند. برخی از سنجاب‌های روباه نیز از استراتژی خاص یادآوری حافظه خود برای چیدن آجیل‌ها و دانه های انبار شده بر اساس نوع آن ها استفاده می‌کنند.

۱۳. برخی از سنجاب های زمینی «عطر مار زنگی» می سازند.
یک مطالعه‌ در سال ۲۰۰۸ نشان داد که برخی از سنجاب‌ها پوست قدیمی مار زنگی را جمع‌آوری می‌کنند، آن را می‌جوند و سپس خزشان را لیس می‌زنند و نوعی «عطر مار زنگی» ایجاد می‌کنند که به آن‌ها کمک می‌کند از شکارچیان وابسته به بو پنهان شوند، یعنی سایر حیوانات و حتی مارهای زنگی که بوی سنجاب زمینی را متوجه می شوند خیال می کنند با یک مار زنگی طرف هستند.

۱۴. سنجاب ها تغییر رنگ می دهند.

اگر جایی یک سنجاب کاملا سفید یا سیاه دیدید، احتمالاً یک سنجاب خاکستری یا سنجاب روباهی در لباس مبدل است.

تغییر رنگ سیاه نتیجه تغییر رنگ یاملانیسم  پوستی است، که با تغییر رنگدانه تیره و در بسیاری از حیوانات رخ می دهد.

خز سفید سنجاب می تواند ناشی از آلبینیسم باشد، اگرچه بسیاری از سنجاب های سفید فاقد چشم های صورتی یا قرمز متمایز هستند، در عوض رنگ خود را به دلیل لوسیسم می دانند.

سنجاب‌های سفید ممکن است در برخی مناطق بیشتر دیده شوند بطوری که از هر سه سنجاب یک خز سفید دارند.

جالب است بدانید برخی شهرهای آمریکا قوانینی را تصویب کرده اند که خود را پناهگاهی برای سنجاب‌های سفید می‌داند و شکار آنها جرم محسوب می شود.

۱۵. خواب زمستانی سنجاب ها می توانند به محافظت از مغز انسان کمک کنند
بر اساس تحقیقات انجام شده توسط مؤسسه ملی بهداشت (NIH)، سنجاب‌های زمینی در خواب زمستانی دارای ویژگی هستند که می‌تواند به محافظت از بیماران سکته مغزی در برابر آسیب مغزی کمک کند.

نکته جالب اینجاست که زمانی که سنجاب‌ها به خواب زمستانی می‌روند، مغز آن‌ها به طور قابل توجهی کاهش جریان خون را تجربه می‌کند، مشابه آنچه که انسان‌ها پس از یک نوع سکته مغزی تجربه می‌کنند. اما سنجاب‌ها پس از خواب زمستانی بدون عوارض جدی بیدار می‌شوند.

مؤسسه ملی بهداشت آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که دانشمندان بر این باورند که یک داروی بالقوه با الهام‌گرفتن از سازگاری این سنجاب‌ها «می‌تواند با تقلید از تغییرات سلولی که از مغز آن حیوانات محافظت می‌کند، همان انعطاف‌پذیری را به مغز بیماران سکته مغزی دچار عارضه سکته بدهد».

۱۶. سنجاب‌های پرنده می‌توانند طول یک زمین فوتبال را بپرند

سنجاب های پرنده واقعا نمی توانند پرواز کنند. آن‌ها فقط از لایه های پوستی بین اندام‌هایشان برای سر خوردن از درختی به درخت دیگر استفاده می‌کنند، بنابراین یک توصیف مناسب‌تر ممکن است «سنجاب‌های سرخورده» باشد.

جهش‌های آکروباتیک آن‌ها اغلب تا ۴۵ متر را در بر می‌گیرد، و برخی از گونه‌ها تقریباً ۹۰ متر را با یک سر خوردن می پیمایند. حرکات آرام پاها به آنها کمک می کند تا مثل یک فرمان عمل کنند و دم آنها در هنگام فرود به عنوان یک ترمز عمل می کند.

۱۷. سنجاب های زمینی هواشناسان ماهری هستند !
نوعی سنجاب به نام مارموت ها به عنوان پیش بینی کننده آب و هوا در ایالات متحده و کانادا مورد تجلیل قرار می گیرند، اما گاهی در مورد مهارت های آنها کمی بیش از حد غلو می شود.

۱۸. سنجاب ها پرحرف هستند
سنجاب‌ها با استفاده از سیستم‌های پیچیده صدا زدن با فرکانس بالا و حرکات دم  با هم ارتباط برقرار می‌کنند. آنها از صدا برای ترساندن رقبا در قلمرو خود، هشدار دادن به همسایگان هنگام حضور شکارچیان در منطقه و حتی  سرزنش و تهدید شکارچی استفاده می کنند تا او را مجبور به ترک منطقه کنند . همچنین در شروع جفت گیری، وگرسنه شدن بچه سنجاب ها سرو صدای زیادی راه میندازند. مطالعات همچنین نشان داده است که آنها قادر به تماشا و یادگیری از یکدیگر هستند – به خصوص اگر این موضوع به سرقت غذا مربوط باشد.

۱۹. سنجاب ها ۲۵ درصد غذای قایم شده خود را از دست می دهند
این حیوانات از نظر فنی قربانی سرقت های کوچک هستند. تخمین زده می شود که ۲۵ درصد از غذای دفن شده آنها به دست دزدان دیگر بصورت احمقانه تلف می شود – که برخی از آنها سنجاب های همکار آنها هستند!

از دیگر مجرمان سرقت غذای می توان به پرندگانی اشاره کرد که موفق به سرقت غذای سنجاب ها می شوند.

۲۰. سنجاب ها بصورت ناخواسته  به رشد درختان کمک می کنند
وقتی یک سنجاب یک دانه را زیر زمین دقایم می کند، مقداری از آن را در اثر سرقت از دست می دهد و بیشتر آن را از زیر خاک در می آورند.

واقعیت این است که سنجاب تمام دانه  های دفن شده خود را بیرون نمی آورند و حتی غذایی که  سنجابها از دست می دهند  از بین نمی رود این دانه ها به سادگی به درختان جدید تبدیل می شوند. نمونه آن کمک به رشد درختان بلوط در ایران است.

۲۱. آنها  با سبک خاصی از دست شکارچیان فرار می کنند
هنگامی که یک شکارچی به سنجاب نزدیک می شود یا سنجاب احساس خطر می کند، پیچ می خورد، اما سبک دویدن آن ساده نیست: سنجاب به صورت زیگزاگ فرار می کنند.

۲۲.  سنجاب ها را دست بداریم اما نیازی به غذا دادن به آنها نیست.
ما خوش شانس هستیم که این موجودات باهوش و زیرک  در میان ما زندگی می کنند، اما مانند بسیاری از حیوانات وحشی، بهترین راه برای قدردانی از سنجاب ها تماشای آنها است نه تعامل با آنها. تغذیه دستی حیات وحش توسط انسان به طور کلی ایده بدی است، زیرا مردم را به عنوان یک منبع غذایی نشان می دهد و می تواند از جستجوی علوفه طبیعی جلوگیری کند.

برخی از سنجاب‌ها نیز می‌توانند بیماری‌ها را به انسان منتقل کنند و حتی سنجاب‌های سالم بممکن است با گاز گرفتن انگشتان یا خراش صورت ما بما آسیب بزنند (اگر این اتفاق افتاد، آن را به خوبی تمیز کنید و مواظب بدتر شدن علائم باشیدو فوراً به دنبال کمک پزشکی حرفه ای باشید)

۹ نکته مهم در باره خرگوش خانگی که باید بدانید

 

 

بیشتر بخوانید:

جریمه ۷ میلیون تومانی برای چرای هر رأس دام در بستر تالاب بدون آب پریشان
عکس های زیبای جانوران حیات وحش کانادا که از دیدنشان لذت می برید !
خبرها می گویند: حال تالاب های استان فارس پریشان است

ثبت دیدگاه