• 01 / تیر 1401 / 10:52
  • شناسه خبر : 87400

۳۳ درس عالی از زندگی که باید در جوانی آموخت

33درس مهم زندگی که باید در جوانی آموخت

زندگی یک پروسه‌ی یادگیری است و ما می‌توانیم با مطالعه، تماشای ویدیو‌های آموزنده یا از طریق تجربیات خودمان درس‌های مهم زندگی را بیاموزیم. اما نکته‌ی مهم اینجاست که با آموختن از تجربیات دیگران به میزان زیادی در وقت و انرژی ما صرفه‌جویی خواهد شد.

اول فارس|مجله زندگی: درس‌های بسیار زیادی هست که همگی ما آن‌ها را در سنین پایین آموخته‌ایم. اما خرد و بطور کلی درس‌های مهم زندگی را حالا که به گذشته نگاه می‌کنیم یاد گرفته‌ایم، نه زمانی که به آن‌ها نیاز داشتیم.

خبر خوب اینست که نسل جوان می‌تواند از تجربیات و درس‌هایی که بزرگ‌تر‌ها آموخته‌اند بهره ببرد.در این مقاله ۳۳ درس مهم زندگی را می‌آموزید که از جوانی به آن‌ها نیاز دارید.

۱. پول هرگز مشکلات واقعی شما را حل نمی‌کند: پول یک ابزار است، کالایی که ملزومات زندگی‌تان را با آن خریداری می‌کنید و به برخی از خواسته‌های متعارف خود می‌رسید، اما پول همه‌ی مشکلات شما را حل نمی‌کند. خانه‌ی زیبا، ماشین مدل بالا، کفش عالی، حتی اندکی امنیت و مقداری وسایل آسایش را می‌توان با پول خرید، اما پول رابطه‌ی زخمی، تنهایی یا افسردگی را درمان نمی‌کند و شادیِ داشتنِ آن زودگذر است. شادی خریدنی نیست.

۲. آهسته و پیوسته حرکت کنید: زمانی که جوان هستیم و تازه وارد بزرگسالی شده‌ایم احساس می‌کنیم باید هر کاری را بی‌درنگ و آنی انجام دهیم در حالی که برای هر برنامه و تصمیمی باید اندیشید و برنامه داشت، همه چیز را تجربه کرد، به بهترین‌ها دست یافت، عشق واقعی را پیدا کرد، معنا و هدف زندگی را فهمید و به تمام این‌ها باید آهسته و پیوسته رسید. باید اجازه دهید زندگی ناشناخته‌هایش را برای شما آشکار کند. باید منتظر بمانید تا ببنید شما را به کدام سو هدایت می‌کند و تامل کنید تا بهترین تصمیمات را برای زندگی‌تان بگیرید. از هر لقمه غذایی که می‌خورید لذت ببرید، نظاره‌گرِ زیبایی‌های پیرامون خود باشید، به دیگران فرصتِ صحبت کردن بدهید و به خودتان فرصت اندیشیدن! اقدام کردن یک امرِ حیاتیست. کار کردن در راهِ رسیدن به اهداف و برنامه داشتن برای آینده ستودنی و بسیار به‌جاست، اما عاقبتِ عجله و شتاب به سوی هر چیزی فرسودگی شغلی و لذت نبردن از زندگیست.

۳. شما نمی‌توانید همه را راضی نگه دارید: به نقل از بیل کازبی: «من رازِ موفقیت را نمی‌دانم، اما رازِ شکست قطعاً راضی نگه داشتنِ همه است.» نیاز نیست نظر موافقِ همه را به خودتان جلب کنید و لزومی ندارد همه شما را دوست داشته باشند. طبیعتِ انسان ایجاب می‌کند حسِ تعلق داشتن، دوست داشته شدن و محترم شمرده شدن را طلب کند، اما نه به بهایِ تمامیت و شادی خودش. نباید انتظار داشته باشید دیگران اعتباری که در جستجوی آن هستید به شما بدهند. این اعتبار باید از درون خودتان نشات بگیرد. عقایدتان را آزادانه بیان کنید، از هدف‌تان دست نکشید، خودتان را اثبات کنید، از حق‌تان دفاع کنید، به ارزش‌هایتان پایبند باشید تا گرفتار راضی نگه داشتن همه نشوید.

۴. سلامت شما ارزشمندترین دارایی شماست: سلامتی یک ثروتِ گران‌بهاست، همیشه قدردان و مراقب آن باشید. به طور معمول افراد این نعمت را در جوانی به خطر می‌اندازند و قدر آن را نمی‌دانند تا زمانی که زندگی آن‌ها را وادار به این کار می‌کند. بیماری‌های قلبی، تراکم استخوان، سکته مغزی، سرطان‌ها و بیماری‌های دیگر قابل‌پیشگیری هستند به شرطی که از جوانی مراقب سلامت خودتان باشید.

۵. قرار نیست همیشه به خواسته‌هایتان برسید: به رغم برنامه‌ریزی‌های سنجیده و سخت‌کوشی‌هایتان، ممکن است نتیجه‌ی بدست آمده آن چیزی نباشد که شما پیش‌بینی کرده بودید و این هیچ اشکالی ندارد. همه‌ی ما این انتظارات و تصوراتِ از پیش تعیین‌شده از زندگیِ ایده‌آل را داریم، اما بیشتر مواقع واقعیتِ زندگی آن چیزی نیست که ما انتظارش را داریم.

۶. شما کانون توجه نیستید: شما مرکز جهان هستی نیستید. گاهی اوقات ما آن‌قدر غرقِ اتفاقات زندگی خودمان هستیم که جهان‌بینی از یک دیدگاه متفاوت بسیار دشوار می‌شود. آگاهیِ کامل از جریانِ زندگیِ خودتان طبیعی است، اما داشتنِ همین حد از آگاهی از دنیای پیرامون و نحوه‌ی اثرگذاری آن بر انسان‌های دیگر هم لازمست.

33درس مهم زندگی که باید در جوانی آموخت
۷. ندانستن عیب نیست: هیچ‌یک از ما همه‌چیزدان نیست. گفتنِ «نمی‌دانم» عیب نیست. تظاهر به بی‌عیب بودن شما را بی‌عیب نمی‌کند. این نوع تظاهر شما را روان‌رنجور خواهد کرد. دانستنِ همه چیز از توان ما انسان‌ها خارج است. همه‌ی ما اشتباه می‌کنیم و هر از گاهی گند می‌زنیم، اما این راهِ آموختن در کارگاهِ زندگیست.

۸. عشق نه تنها یک احساس بلکه یک انتخاب است: انتخابی که هر روز می‌کنیم. ما باید انتخاب کنیم ناراحتی‌ها از بین بروند، ببخشیم، مهربان باشیم، احترام بگذاریم، حمایت کنیم و وفادار باشیم. باید از رابطه‌ها مراقبت کنیم. گاهی‌اوقات مراقبت آسان است و گاهی‌اوقات به شدت دشوار. این به خودِ ما بستگی دارد که نحوه‌ی رفتار، کلام و تفکرمان را در رابطه انتخاب کنیم.

۹. آینده‌نگری زیباست: معمولاً نگرانی و آشفتگی نتیجه‌ی فقدان آینده‌نگری است. اتفاقات زندگیِ ما برای خودمان آن‌قدر مهم است که تصویر کلی زندگی را نادیده می‌گیریم. تمام مشکلات و دغدغه‌های امروزِ ما ۲۰، ۳۰ یا ۴۰ سالِ آینده بی‌اهمیت خواهد بود. وقتی دیدگاه شما بسته باشد نمی‌توانید به بلندمدت فکر کنید. به همین دلیل است که می‌گویند ادراکِ شما واقعیت شماست.

۱۰. صبر یک فضیلت است: از درس‌های مهم زندگی که باید آن را آموخت اهمیت صبر است. صبر یعنی منتظر یک اتفاق مهم و معنادار بمانید بدون اینکه از به تاخیر افتادن آن ناامید شوید. در زندگی چیز‌های زیادی هست که باید برای وقوع آن‌ها بدونِ منفی‌بافی صبر کرد. مثلاً مدیریت پول مستلزمِ صبر است. باید نهایت تلاش‌تان را کنید تا از ناامیدی‌های ناشی از چالش‌ها و ضرب‌الاجلِ لازم برای پرداخت بدهی، افزایش درآمد یا لذت بردن از بازده‌ی سرمایه گذاری‌تان اجتناب کنید. با صبر به بزرگ‌ترین اهداف‌تان می‌رسید و شادیِ واقعی را تجربه می‌کنید.

۱۱. منطقه‌ی امن شما دشمن شماست: اگر می‌خواهید به بزرگ‌ترین اهدافِ زندگیتان برسید باید از منطقه‌ی امن‌تان خارج شوید. یک نمونه‌ی خوبِ خارج شدن از منطقه‌ی امن برای دستیابی به اهداف مالی، سرمایه‌گذاریِ پولتان است. حتی اگر درباره‌ی سرمایه‌گذاری اطلاعات کامل ندارید، باید برای بهره بردن از سرمایه‌گذاری، زود اقدام کنید. مثال دیگر ملاقات با کارفرما برای درخواست افزایش حقوق است، کار دشواریست، اما به دستیابی شما به اهداف مالی‌تان در درازمدت کمک می‌کند.

۱۲. سحرخیز باشید: مزایای این عادت بیشمارست. مثلاً در حیطه‌ی پس‌انداز و سرمایه‌گذاری سحرخیز بودن به نفع شماست. برگ برنده دست کسانیست که زودتر از بقیه سرمایه‌گذاری را شروع می‌کنند. سرمایه‌ی شما برای تکثیر در بازار به زمان احتیاج دارد.

33درس مهم زندگی که باید در جوانی آموخت
۱۳. شروع کردن تنها راهِ پیشرفت است: تنها راهِ پیشرفت کردن در هر جنبه‌ی زندگی اقدام کردن است. وقتی شکایت می‌کنید انتظار پیشرفت نداشته باشید. پیشرفت بطور خودکار با اقدام کردن شما آغاز می‌شود. هدف‌گذاری بخش بزرگی از اقدام کردن است. روزانه یک درصد بهتر شدن بهتر از اقدام نکردن است.

۱۴. در لحظه‌ی حال زندگی کنید: اکثر متخصصانِ حوزه‌ی روان‌شناسی به مردم می‌گویند بخش بزرگی از افسردگی ناشی از زندگی کردن در گذشته است. از سوی دیگر، اضطراب ناشی از نگرانی زیاد درباره‌ی آینده است. تمرکز بیش از حد روی جنبه‌های منفی زندگی یا تلاش برای طرح‌ریزی یک برنامه‌ی بی‌نقص برای آینده شما را از لذت بردن از لحظه‌ی حال محروم می‌کند و نتیجه‌ی این محرومیت پشیمانی است. تمرکز روی حال قدرتِ متحول کردن زندگی را دارد.

۱۵. مهربانی با مردم پاداش دارد: همه‌ی ما انسان‌ها منحصربه فرد و متفاوت هستیم. هیچ‌کس بهتر یا باهوش‌تر از شما نیست؛ بنابراین اجباری نیست با دیگران ارباب‌وار رفتار کنید یا سلطه‌جویی کنید. مهربان بودن با دیگران به ویژه زمانی که در حالِ پیمودنِ راهِ رسیدن به اهدافتان هستید شما را سریع‌تر به مقصد می‌رساند. یکی از درس‌های مهم زندگی اینست که «از هر دست بدهی از همان دست هم می‌گیری».

۱۶. حد و مرز تعیین کنید: این درس به ویژه زمانی اهمیت دارد که با انسان‌های سمی احاطه شده‌اید. فرقی نمی‌کند این انسان‌های سمی همکاران، دوستان یا اعضا خانواده‌تان باشند، بودن در کنار آن‌ها منجر به ایجاد جر و بحث، فشار خون بالا و نگرش منفی می‌شود. اگر حذف این افراد از زندگی‌تان غیرممکن است، باید ظرفیت را محدود کنید. تعیین حد و مرز‌های سالم و پایبند بودن به آن‌ها در دراز مدت اثربخش خواهد بود.

۱۷. تعادل میان کار و زندگی ضروریست: انسان‌های امروز بیشتر وقت‌شان را صرف کار می‌کنند تا درآمدشان را افزایش دهند، ترفیع بگیرند یا از بیکاری فرار کنند، درنتیجه علاوه بر سلامتیِ خودشان، انسان‌های مهم زندگی‌شان را نادیده می‌گیرند. سعی کنید به جای سخت‌تر کار کردن، هوشمندانه‌تر کار کنید.

۱۸. زندگی منصفانه نیست: یکی از درس‌های باارزشی که هر کسی بالاخره یاد می‌گیرد اینست که زندگی همیشه مطابق میل ما پیش نمی‌رود. مقاومت در برابر یادگیریِ این درس منجر به ایجاد خشم و ناامیدی می‌شود. با این حال، زندگی همیشه در حال آموختن درس‌هایی به ماست که اگر آن‌ها را بیاموزیم زندگیِ کاملِ ما شروع می‌شود و تا زمانی که نخواهیم این درس‌ها را بیاموزیم تکرار می‌شوند. اگر تصور می‌کنید زندگی چیزی به شما بدهکار است در اشتباهید. این شما هستید که باید راهتان را در زندگی پیدا کنید و همیشه انسان‌های هستند که شایستگی‌شان بیشتر از شماست.

33درس مهم زندگی که باید در جوانی آموخت
۱۹. شما قوی‌تر از چیزی هستید که تصور می‌کنید: صرف‌نظر از موانعی که زندگی در راه شما قرار می‌دهد، شما قوی‌تر از تصورات خودتان هستید. شما قدرت برطرف کردن موانع و کنترل زندگی‌تان را دارید. حتی اگر چالش‌ها غیرممکن به نظر برسند، شما تواناییِ برطرف کردن آن‌ها را دارید. این درسی است که شما به مرور زمان می‌آموزید و می‌توانید با اعتماد به نفس بیشتری با چالش‌ها روبرو شوید.

۲۰. تمام مشکلات راه‌حل دارند: زمانی که با یک مشکل روبرو می‌شوید، مهم است برای یافتن راه‌حل زمان و انرژی صرف کنید. حتی اگر نتوانید بهترین راه‌حل را در کوتاه‌ترین زمان پیدا کنید، تسلیم نشوید. زندگی ما را با مشکلات غافلگیر می‌کند و تصور بیشتر ما اینست که اوضاع بدتر از این نمی‌شود. در بدترین لحظات زندگی، خودتان را جمع‌وجور کنید، به بهترین راه‌حل‌ها فکر کنید و روی بلند شدن با قدرت بیشتر تمرکز کنید. یکی از بهترین راه‌های رسیدن به راه‌حل، نوشتنِ مشکل با جزئیات آن است. در ضمن هیچ‌وقت از کمک گرفتن از دیگران نترسید.

۲۱. بخشیدن شما را آزاد می‌کند: احتمالاً شما هم بار‌ها شنیده‌اید که می‌گویند فلان فرد لیاقت بخشش ندارد. این باور دور از حقیقت نیست. شاید دیگری لیاقت بخشش نداشته باشد، اما شما لیاقت آزادی را دارید. شما باید خودتان را از رنجش، خشم و ناامیدی از دیگران آزاد کنید و بهترین راهِ این کار بخشش است. خشم و رنجش نه تنها برای نزدیکان شما بلکه برای خودتان هم مضر است. اگر بارِ خشم و رنجش را مدام به دوش بکشید هرگز شادی واقعی و آرامش درونی را تجربه نخواهید کرد. احساسات سمی را از خودتان دور کنید تا بتوانید از زندگی لذت ببرید و دیگران را به خاطر خودتان ببخشید.

۲۲. یک عده نمی‌توانند موفقیت شما را ببینید: خانواده و دوستان شما همیشه بهترین‌ها را برای شما می‌خواهند. با این حال، آن‌ها نگرانِ از دست دادنِ شما هستند. آن‌ها می‌خواهند شما ایمن بمانید و در منطقه‌ی امن خودتان زندگی کنید. آن‌ها کار‌های دیوانه‌واری مثل مهاجرت کردن یا شروع کسب و کاری که در آن تجربه ندارید را دوست ندارند. شما باید بدون نگرانی درباره‌ی فکر دیگران حتی نزدیکان‌تان کاری را که دوست دارید انجام دهید. وقتی قدم در این مسیر بگذارید، انسان‌های درست وارد زندگیتان می‌شوند. از مسیری که در آن هستید منحرف نشوید و فراموش نکنید این زندگی شماست و این تصمیم بهترین تصمیم زندگی شماست.

۲۳. تا جای ممکن به دیگران کمک کنید: مجبور نیستید فقط به خانواده و دوستان‌تان کمک کنید. می‌توانید به یک سالمند در پارکینگ، به یک مادر تنها در خیابان یا در ساخت پناهگاهی برای حیوانات داوطلبانه کمک کنید. راه‌های زیادی برای کمک کردن به دیگران وجود دارد. به دیگران کمک کنید تا در صورت نیاز دیگران هم به شما کمک کنند.

۲۴. بیش از حد روی برنامه‌هایتان تمرکز نکنید: زندگی با قرار دادن موانع در برابر ما درس‌هایی را به ما می‌آموزد تا ثابت کند ما در اشتباهیم. اجباری نیست دقیقاً مطابق نقشه‌های خودتان زندگی کنید. بهترین بخش زندگی اینست که هیچ نقشه‌ای ندارد. یاد بگیرید خودتان را با شرایط وفق دهید و با جریان حرکت کنید. روشن‌فکر و انعطاف‌پذیر باشید.

33درس مهم زندگی که باید در جوانی آموخت
۲۵. هیچ حالی دائمی نیست: اوقات خوب و بد سهم همه‌ی ما در زندگیست و هیچ‌کدام دائمی نیست. تمام مشکلاتی که امروز تحمل می‌کنید یک روز به پایان می‌رسد. چند سال بعد از یادِ پشت‌سرگذاشتنِ همین مشکلات لبخند می‌زنید. پس به هیچ وضعیتی چه خوب و چه بد دل نبندید. باید در روز‌های بد امیدوار و صبور و در روز‌های خوب قدردان باشید.

۲۶. انسان‌ها تغییر می‌کنند: بیشتر اوقات ما به دیگران فرصتِ دوباره نمی‌دهیم، آن‌ها را با اَعمال و فرضیات خودمان قضاوت می‌کنیم در نتیجه چشم باز می‌کنیم و می‌بینیم از بسیاری از افراد دوری کرده‌ایم. ده سال پیش شما انسانِ امروز نبودید. دیگران هم همین‌طور! پس چرا دیگران را قضاوت کنیم؟ گذشته‌ی افراد را به گذشته بسپارید و از یادآوری آن اجتناب کنید. به یکدیگر فرصت تغییر بدهید.

۲۷. خانواده تنها رابطه‌ی زندگی ما نیست: اگر بخواهید پای باورتان بایستید، ممکن است برخی از اعضای خانواده‌تان را از دست بدهید. باید بخاطر بسپارید که هر کس باورها، دیدگاه‌ها و مسیر‌های خاص خودش را دارد. وقتی خود واقعی‌تان را کشف کنید، دست از کنار آمدن با چیز‌هایی که قبلاً دوست داشتید یا تحمل می‌کردید، برمی‌دارید. صرف‌نظر از شمار کسانی که از دست می‌دهید، باید به باورهایتان پایبند بمانید. انسان‌های درست وارد زندگی شما خواهند شد و آن‌ها خانواده‌ی جدید شما می‌شوند. اگر تعدادی از اعضای خانواده‌تان شما را به خاطر باورهایتان طرد کرد، نگران نباشید. به آن‌ها هم اجازه دهید به باور‌های خودشان پایبند بمانند.

۲۸. زمانِ اقدام کردن درنگ نکنید: به قول رومی‌ها «لحظه را دریاب». در بیشتر موارد، مردم از اقدام کردن منصرف می‌شوند، چون از اعتماد به نفس و شجاعت کافی برخوردار نیستند. این درنگ مانع از قدم برداشتن آن‌ها رو به جلو می‌شود. وقتی برای اقدام کردن درنگ می‌کنید، بعداً پشیمان می‌شوید یا آرزو می‌کنید که ایکاش زودتر اقدام می‌کردید. تصمیم بگیرید و اقدام کنید، چون هیچگاه با درنگ کردن اتفاق مهمی نیفتاده است.

۲۹. هیچ‌وقت دست از تلاش برندارید: حتی وقتی آمادگی کامل دارید، احتمال دارد به هدفتان نرسید. اشتباه کردن بخشی از زندگیست. برای رسیدن به بزرگ‌ترین اهدافتان، باید از اشتباهات‌تان بیاموزید و به تلاش کردن ادامه دهید.

۳۰. انعطاف‌پذیری در مورد اهداف مهم است: گاهی‌اوقات اقدام می‌کنید و طبق برنامه‌های خودتان عمل می‌کنید، اما در آخر متوجه می‌شوید اشتباه کرده‌اید. شما باید تحلیل کنید کجایید و برای تحت تاثیر قرار دادنِ آینده‌تان به شکل مثبت چه کاری می‌توانید انجام دهید. شاید مجبور شوید برای پیشرفت، یک هدف خاص را به تعویق بیندازید یا حتی آن را تغییر دهید. انعطاف‌پذیری و سازگاری با تغییر از بهترین راه‌های برنده شدن در زندگیست.

۳۱. برای هر عملی یک عکس‌العمل وجود دارد: قبل از اینکه چیزی بگویید یا اقدامی کنید، همیشه باید به عواقب آن فکر کنید. ممکن است دیگران آماده‌ی شنیدنِ پیام شما نباشند یا واکنش خوبی به رفتار شما نشان ندهند. به همین دلیل همیشه باید کلمات را با احتیاط به زبان آورید. در ضمن طوری با دیگران رفتار کنید که دوست دارید با خودتان رفتار شود. اگر فراموش نکنید هر عمل عکس‌العملی دارد، می‌توانید زندگیتان را به سوی بهتر شدن تغییر دهید.

۳۲. از زندگی تمام و کمال لذت ببرید: زندگی سریع‌تر از چیزی که ما فکر می‌کنیم می‌گذرد. بیشتر نوجوانان و جوانان پیر شدن را تصور نمی‌کنند. با این حال، سال‌ها به سرعت می‌گذرند و جوانی فانی است. شما باید از زندگی تمام و کمال لذت ببرید، چون کوتاه است و شما نمی‌دانید فردا چه چیزی در انتظار شماست. هر ثانیه‌ای که تلف کنید، لحظه‌ی نابی از زندگی‌تان است که تلف کرده‌اید. اجازه ندهید تفکر دیگران زندگی شما را کنترل کند.

۳۳. هیچ چیز را مسلم فرض نکنید: ما تا چیزی را از دست ندهیم قدر آن را نمی‌دانیم. این قدرندانستن شامل سلامتی، خانواده و دوستان، شغل و پول هم می‌شود. وقتی جوان هستید، تصور می‌کنید پدر و مادر همیشه هستند، اما این واقعیتِ زندگی نیست، فکر می‌کنید همیشه برای ارتباط با دوستان قدیمی یا جدید وقت دارید، اما ندارید. شما برای خرج کردن پول دارید یا فکر می‌کنید ماه بعد خواهید داشت، اما اتفاقی این ممکن را به ناممکن تبدیل می‌کند. هیچ تضمینی وجود ندارد که داشته‌های امروزتان را فردا هم داشته باشید و این حقیقت شامل عزیزان‌تان هم می‌شود. شاید این درس آخر زندگی سخت باشد، اما مهم‌ترین درس زندگیست: «زندگی می‌تواند در یک چشم بهم زدن تغییر کند» بنابراین قدر داشته‌های امروزتان را بدانید.

منبع: Lifehack

بیشتر بخوانید:

طرح ۳۶ ساعت آموزش تابستانی برای جبران یادگیری دانش‌آموزان+جزئیات
۶ دلیل مهم اهمیت اولویت دادن به خودتان را بخوانید
همه افراد موفق این ۱۷ ویژگی خاص را دارند

ثبت دیدگاه