• 07 / دی 1401 / 12:49
 • شناسه خبر : 100672
 • منبع خبر: treehugger

۸ تا از بزرگترین گل های زیبای کره زمین +عکس

گل ها و گیاهان در سراسر دنیا به اندازه ها و رنگ های مختلفی یافت می شوند. برخی از گل ها ویژگی های پیچیده ای دارند که آنها را خاص و منحصر به فرد می کند.

ترجمه: هوشنگ جهانبخش

8 تا از بزرگترین گل های زیبا کره زمین +عکس

در این گزارش اول فارس ، شما را با بزرگترین گل های جهان آشنا می کنیم. با ما در این بخش از اول فارس  همراه شوید تا با بزرگترین گل ها در جهان  آشنا شوید.

۱-گل هیولا (رافلزیا آرنولدی)

در میان تمام گلهای بزرگ، رافلزیا آرنولدی بزرگترین شکوفه را تولید می کند. بومی جنگل های بارانی مالزی و اندونزی، جایی که یکی از سه گل ملی است، به اصطلاح “گل هیولا” می تواند تا ۹۰ سانت قطر و وزن آن تا ۶.۸ کیلوگرم می رسد.

8 تا از بزرگترین گل های زیبا کره زمین +عکس

با این حال، رافلزیا بیشتر از اندازه اش به خاطر رایحه اش معروف است. گاهی اوقات نام مشترک “گل جسد” را با یک شکوفه غول پیکر دیگر، Amorphophallus titanum به اشتراک می گذارد، زیرا هر دو بوی گوشت پوسیده می دهند – سازگاری آنها برای جذب مگس ها، که به گرده افشانی گیاهان کمک می کند.

گل هیولا فقط روی شاخه های تاک Tetrastigma رشد می کند که به نوبه خود فقط در جنگل های بارانی بکر رشد می کند. این بدان معناست که زیستگاه این شکوفه غیرمعمول به سرعت در حال ناپدید شدن است.

۲ -گل جسد (Amorphophallus titanum)

اعطای عنوان “بزرگترین گل” همیشه به سادگی اندازه گیری شکوفه ها نیست. در واقع، Amorphophallus titanum – با داشتن گل آذین که می تواند ۳ متر ارتفاع داشته باشد – با هیچ تعریفی کوچک نیست. اما برخلاف رافلزیا، این جواهر بزرگ جنگل های بارانی از صدها جوانه کوچک روی یک ساقه به جای یک گل تشکیل شده است.

8 تا از بزرگترین گل های زیبا کره زمین +عکس

این گیاه بومی سوماترا، اندونزی، در آنجا کمیاب است اما اکنون در باغ‌های سراسر جهان کشت می‌شود. با این حال، شکوفه ها هم در طبیعت و هم در اسارت نادر باقی می مانند. مانند رافلزیا، Amorphophallus titanum نیز گرده افشان ها را با بوی گوشت گندیده جذب می کند، به این معنی که این دو برای هر دو نام مستعار “گل جسد” و “بزرگترین گل” می جنگند.


 گل آذین چیست؟
گل آذین مجموعه ای از گل ها است که روی یک “محور گل” – یعنی ساقه، شاخه یا سیستم شاخه ها قرار می گیرند. شامل دمگل (ساقه نگهدارنده)، براکت (برگ تخصصی که به عنوان محور گل آذین عمل می کند)، ساقه (ساقه گل) و خود گل.


۳-نخل تالیپوت (Corypha umbraculifera)

Corypha umbraculifera – که بیشتر به عنوان “نخل تالیپوت” شناخته می شود – که قادر به رشد بیش از ۲۴.۴ متر است، بزرگترین گیاه گلدار با گل آذین منشعب است.

8 تا از بزرگترین گل های زیبا کره زمین +عکس

این به سادگی به این معنی است که به جای جوانه زدن از یک ساقه، گل های جوانه تالیپوت از شاخه های کوچک متصل به ساقه اصلی هستند. آنها مانند برگ های کرکی، طلایی و بادبزن شکل در بالای تنه نخل مانند به نظر می رسند. گل آذین تالیپوت به تنهایی می تواند بین ۵.۸ تا ۷.۹ متر رشد کند. معمولاً در پایان عمر خود، حدود ۸۰ سال، گل می دهد و نمایشی تماشایی ایجاد می کند.

این نخل غول پیکر بومی هند و سریلانکا است و همچنین در سراسر آسیای جنوب شرقی، چین و جزایر آندامان رشد می کند.

۴- آسپن لرزان (پاندو)

آسپن های لرزان از نظر فنی درختانی خزان کننده هستند، اما گل می دهند – البته به ندرت. گرچه شکوفه های گریزان آنها بسیار کوچک است، خود گیاه می تواند عظیم باشد. شاید بهترین مثال پاندو باشد، یک کلونی کلونی از یک درخت نر که تصور می شود ۱۰۷ هکتار در ایالت یوتا در آمریکا را پوشش می دهد.

8 تا از بزرگترین گل های زیبا کره زمین +عکس

بیش از ۴۷۰۰۰ درخت یا ساقه از یک سیستم ریشه جوانه زده اند که تصور می شود حدود ۵.۹ میلیون کیلوگرم وزن دارند و بیش از ۸۰۰۰۰ سال قدمت دارد.

این باعث می شود پاندو علاوه بر اینکه یکی از بزرگترین موجودات زنده است، یکی از قدیمی ترین موجودات زنده جهان باشد.

آسپن لرزان همچنین وسیع‌ترین محدوده طبیعی را در بین درختان آمریکای شمالی دارد و ۴۷ درجه عرض جغرافیایی، ۱۱۰ درجه طول جغرافیایی (۹ منطقه زمانی) و ارتفاعات از سطح دریا تا خط چوب را در بر می‌گیرد.

۵-علف نپتون (Posidonia oceanica)

با این حال، حتی آسپن لرزان هم نمی تواند با اندازه یا سن پوزیدونیا برابری کند. این علف گلدار که در دریای مدیترانه و سواحل استرالیا تکثیر می شود در کلونی های کلونال رشد می کند. حتی یک میوه تولید می کند و به وسیله بذر تولید مثل می کند.یکی از این مستعمرات، که در سال ۲۰۰۶ در دریای مدیترانه کشف شد، چندین مایل عرض دارد و تصور می شود صدها هزار سال قدمت داشته باشد.

8 تا از بزرگترین گل های زیبا کره زمین +عکس

به طور کلی، “گل” دریایی که به عنوان علف نپتون نیز شناخته می شود، مساحتی در حدود ۲,۴۱۴,۰۱۵ کیلومتر مربع در مدیترانه را پوشش می دهد.

نقش کلیدی در جذب و ذخیره دی اکسید کربن دارد، اما در حال حاضر با افزایش دمای آب تهدید می شود. این یک علفزار ضخیم را در کف ماسه ای که عمق آن بیشتر از ۳۹.۶ متر نیست تشکیل می دهد.

۶-آفتابگردان (Helianthus annuus)

حداقل در ایالات متحده، آفتابگردان یکی از شناخته شده ترین غول های گل است. در حالی که سایر غول‌های گیاه‌شناسی محدود به جنگل‌های بارانی دورافتاده و باغ‌های گیاه‌شناسی گهگاهی هستند، گل‌آذین آفتابگردان معمولی گل‌آذین بزرگ خود را در سراسر ایالت‌ها نشان می‌دهد.

8 تا از بزرگترین گل های زیبا کره زمین +عکس

این گل ها بومی قاره آمریکا هستند و در حدود ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد اهلی شدند. روغنی که از دانه های آنها به دست می آید همچنان یک محصول اصلی است.

هنگامی که به اتاق، آفتاب و آب فراوان داده می شود، این شکوفه های شبیه به خورشید می توانند تا ۹.۱۴ متر قد و بیش از یک ۳۰ سانتی متر قطر داشته باشند. سرها معمولاً شامل ۱۳ تا ۳۰ گل پرتو و صدها (گاهی اوقات هزاران) گل دیسکی هستند.

۷-ملکه آند (پویا رایموندی)

بزرگترین بروملیاد – گروهی متشکل از هزاران گیاه بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری آمریکا – به دلیل تمایلش به فرستادن ساقه گل به ارتفاع ۹.۱۴ متر در میان کوه های پوشیده از برف، ملکه آند لقب گرفته است.

باغ گیاه‌شناسی دانشگاه کالیفرنیا می‌گوید این گیاه می‌تواند تا ۱۲ میلیون بذر ایجاد کند و هزاران گل تولید کند، اما تنها زمانی که به ۸۰ تا ۱۰۰ سالگی برسد. متأسفانه، مانند اکثر بروملیادها، پس از گلدهی می میرد – اگرچه شکوفه ها می توانند چندین سال قبل از این اتفاق بیفتند.

8 تا از بزرگترین گل های زیبا کره زمین +عکس

Puya raimondii در ارتفاعات پرو و ​​بولیوی، معمولاً کمتر از ۱۳۰۰۰ پا بالاتر از سطح دریا رخ می دهد. به دلیل تهدیدات ناشی از چرای گاو، خسارت ناشی از آتش سوزی، کاهش جمعیت که بر سرعت جوانه زنی تأثیر می گذارد و تغییرات آب و هوایی که بر توانایی گلدهی گیاه تأثیر می گذارد، اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) آن را به عنوان در معرض خطر طبقه بندی کرده است.

۸-نیلوفر آبی آمازون (ویکتوریا آمازونیکا)

ویکتوریا آمازونیکا بزرگترین موجود در خانواده نیلوفرهای آبی، Nymphaeaceae است که قطر پد آن تا ۲.۴۴ متر می رسد.

این نیلوفرهای آبی عظیم که بومی مناطق گرمسیری آمریکای جنوبی هستند – مانند گویان، جایی که گل ملی هستند – بهترین رشد را در آب گرم و ساکن با دمای بیش از ۷۰ درجه دارند. با اندازه بی سابقه آنها قدرت چشمگیری نیز به همراه دارد: بزرگترین پدها می توانند وزن یک کودک کوچک (تا ۲۹.۵ کیلوگرم) را تحمل کنند.

8 تا از بزرگترین گل های زیبا کره زمین +عکس

سطح زیرین برگ ها با خارهای تیز کوچک پوشیده شده است که از آن در برابر ماهی ها و سایر گیاهخوارانی که می توانند از پایین حمله کنند، محافظت می کند. آنها همچنین برای خرد کردن گیاهان رقیب و پاکسازی فضای اطراف برای به حداکثر رساندن رشد مفید هستند

در حالی که گل‌های به‌اندازه یک توپ فوتبال آن‌ها منظره‌ای قابل مشاهده هستند – شکوفه‌های سفیدی به اندازه توپ فوتبال را تصور کنید که بوی آناناس می‌دهند – آنها گریزان هستند و منحصراً در شب و فقط برای چند روز ظاهر می‌شوند. باز شدن گلها ممکن است تا ۴۸ ساعت طول بکشد.

شما هم نظرتان را برای ما بنویسید.کدام گل زیباتر است؟


بیشتر بخوانید:

ببینید|بهترین عکس های زیبای طبیعت وحش که حتما حالتون را خوش می کنه !

راز های ناگفته و تصاویر چشمه هاِی شگفت انگیز آب گرم اونسن در کوهستان های ژاپن

عجایب باورنکردنی اردشیر گور ، شهر دایره ای و اولین پایتخت ساسانیان + ویدیو

چند عکس زیبا از طبیعت که حال دلتون را خوش می کند


 در کانال اول فارس عضو شوید 

 کانال اول فارس در  ایتا 

 کانال اول فارس در سروش

کانال اول فارس در روبیکا

 کانال اول فارس در  بله 

کانال اول فارس در واتساپ

 کانال اول فارس در  تلگرام

 

بیشتر بخوانید:

تاریخ قرعه کشی جدیدترین طرح پیش فروش محصولات ایران خودرو
هشدار ورود سامانه بارشی جدید ، بارندگی و یخبندان چندروزه در استان فارس+ آمار هواشناسی
ورود سامانه جدید و آغاز بارش باران و برف و کاهش شدید دما در استان فارس

ثبت دیدگاه

 • ناشناس

  تاریخ : ۸ - دی - ۱۴۰۱

  کاش پول ملی ما هم قدرت داشت و می رفتیم این شگفتی های خالق بی همتا رو از نزدیک ببینیم و خیلی جاهای دیگه رو .افسوس که ما جهان سومی ها باید در حسرت باشیم .


 • فریبا خوش آبی

  تاریخ : ۱۲ - دی - ۱۴۰۱

  خیلی جالب بود دستتون درد نکنه


 • فریبا خوش آبی

  تاریخ : ۱۲ - دی - ۱۴۰۱

  سلام خیلی دیدنی بود