• 20 / دی 1401 / 22:54
  • شناسه خبر : 101609

۹ نکته مهم در باره خرگوش خانگی که باید بدانید

خرگوش ها از با مزه ترین حیوانات خانگی هستند که با گوش‌های جذاب، پاهای آویزان و بینی‌های پرپیچ‌وخم طرفداران زیادی دارند که می خواهند  به عنوان حیوان خانگی آن را نگهدارند.

آوردن خرگوش به خانه مانند هر حیوان خانگی دیگری نیاز به دانش و آگاهی و شناخت این جانور است . اما مراقبت از خرگوش چیزی نیست که فقط بدانیم بلکه نیازمند تجربه زیادی هم هست. خرگوش سومین گروه حیوانات هستند که افراد آنها را رها یا به پناهگاه های حیوانات تحویل میدهند.

خرگوش‌ها باهوش هستند و می‌توان به آنها یاد داد که از یک جعبه زباله استفاده کنند و برخ دستورات ابتدایی را دنبال کنند، حتی ترفندهای کوچکی مانند پریدن و یا بوسه را انجام دهند. همه اینها مستلزم آموزش مناسب ،تجربه موفقیت آمیزی در نگهداری و آموزش خرگوش و اینکه مالک ثابت و با وجدانی باشید.در اینصورت می‌توانید برای مراقبت از خرگوش خودتان را آماده کنید.

۱- خرگوش ها می توانند ۱۰ تا ۱۲ سال زندگی کنند
یکی از نکات جالبدر مورد خرگوش ها  ازهمین طول عمر آنها است زیرا آنها در طول زندگی خود به مراقبت روزانه و هفتگی قابل توجهی نیاز دارند. با توجه به مدت زمانی که آنها زندگی می کنند، این کار کمی بیشتر از صرف غذا دادن و جمع کردن مدفوع آنهاست.زحمت نگهداری خرگوش به عنوان حیوان خانگی کاری سنگین است.

۲- خرگوش ها حیوانات خانگی مناسبی برای بچه ها نیستند
بله، هر بچه ای دوست دارد یک خرگوش کوچولو را به نام خودش صدا بزند، اما جالب است بدانید خرگوش ها خوششان نمی آید یک کودک از آنها نگهداری کند.

همانطور که انجمن انسانی ایالات متحده (HSUS) خاطرنشان می کند، خرگوش ها حیواناتی هستند که طعمه دیگر حیوانات هستند و به همین دلیل، آنها به راحتی با صداهای بلند و حرکات هولناک وحشتزده می شوند.

سعی کنید تا جای ممکن ازگرفتن و بلند کردن خرگوش ها خودداری کنید زیرا ممکن است باعث می شود آنها فکر کنند توسط یک شکارچی گرفته شده اندو این می تواند باعث رفتار غریزی دفاع از خود در آنها شود !

متخصصین توصیه می کنند که والدین قبل از اینکه یک خرگوش را به خانه ببرند صبر کنند تا فرزندان شان بزرگتر شوند.

۳- آنها دوست دارند با خرگوش های دیگر باشند
خرگوش ها حیواناتی اجتماعی هستند که برای زنده ماندن در طبیعت به یکدیگر تکیه می کنند. یک خرگوش به تنهایی باید همیشه مراقب شکارچیان مختلف باشد، اما اگر خرگوش دیگری وجود داشته باشد، این مسئولیت بین آنها تقسیم می شود.از آنجایی که خرگوش‌ها فقط با خرگوش صحبت می‌کنند، به آن‌ها کمک می‌کند تا در صورت وجود خرگوش دیگری احساس امنیت بیشتری داشته باشند.

اگر می خواهید تنها یک تا دو خرگوش داشته باشید حتما  عقیم‌سازی خرگوش‌تان توسط یک متخصص دامپزشکی را مد نظر داشته باشید.

۴-خرگوش ها به ورزش و فضایی برای پرسه زدن نیاز دارند
اگر شما یک خرگوش شاد میخواهید معمولا چهار ساعت ورزش در روز را برای خرگوش ها توصیه می کنند و به این معنی است که نگه داشتن آنها در یک قفس در تمام طول روزایده خوبی نیست. ورزش برای خرگوش ها، مانند انسان، به سلامت کلی، از جمله هضم غذا، و سلامت روان کمک می کند.

اگر درخانه فضا کافی دارید، یک اتاق کامل فقط برای خرگوش شما یک ایده خوبی است، زیرا فضای زیادی برای دویدن به این طرف و آن طرف در اختیار آنها قرار می دهد. اگر فضا ندارید،  قفس یا ظرفی که خرگوش شما را نگه می‌دارد باید حداقل پنج برابر اندازه خرگوش باشد، و این شامل یک سطح عمودی می‌شود تا خرگوش بتواند روی خود بایستد. پاهای عقبی بدون ضربه زدن به سر ظروف چند طبقه نیز توصیه می شود.محل زندگی خرگوش باید هر روز تمیز شود و هفته ای یک بار نیز استحمام گردد.

۵- خرگوش وسایل خانه را می جود
اگر فضایی برای یک اتاق اختصاصی خرگوش یا یک قفس بزرگ نداریدناچار هستید به خرگوش خود اجازه دهید تا در فضای نشیمنرفت و آمد کند، این یک دردسر جدید است چرا که  رشد دندان های خرگوش ها هرگز متوقف نمی شود، بنابراین آنها عاشق جویدن همه چیز، از جمله مبلمان و کابل های برق هستند. لوله‌های پلاستیکی اطراف کابل‌ها می توانند مانع جویده شدن آنها توسط خرگوش شوند، یا بالا بردن و بستن سیم‌ها و دور کردن آنها از دسترس خرگوش نیز کارساز خواهد بود.

در مورد مبلمان چوبی یا قرنیز، انجمن حیوانات بهترین دوستان پوشش‌های چوبی یا پلاستیکی را برای محافظت از مبلمان، موانع مقوایی در اطراف پایه‌های صندلی یا اسپری‌های بازدارنده جویدنی مانند سیب تلخ Grannick توصیه می‌کند. اطمینان حاصل کنید که خرگوش شما اسباب بازی های ایمن و جویدنی زیادی به عنوان جایگزین وسایل خانه دارد.

۶-خرگوش ها فقط هویج نمی خورند !
تصور رایج این است که خرگوش ها در تمام طول روز فقط سبزیجات می خورند، و برخی ممکن است بخواهند این کار را انجام دهند، اما ارائه یک رژیم غذایی متنوع اما سالم برای خرگوش مهم است.

طبق گفته انجمن و صندوق رفاه خرگوش ها (RWAF) یونجه یا علف باید قسمت اعظم رژیم غذایی آنها را تشکیل دهند و سبزیجات تازه سهم کمتری از مصرف آنها را تامین می کنند. این سبزیجات می تواند شامل کلم پیچ، کلم بروکلی، کاهو رومی و جعفری باشد. تکه های کوچک هویج تازه، سیب و آناناس خوراکی هایی هستند که باید فقط یک یا دو بار در هفته مصرف شوند. ( آناناس. می تواند به هضم آنها کمک کند.)

۷-خرگوش ها به مراقبت پزشکی ویژه ای نیاز دارند
مانند هر حیوان خانگی دیگری، شما باید از سلامت کلی خرگوش خود مطمئن باشید و خرگوش ها نیازهای خاص بهداشتی خود را دارند بر این اساس خرگوش ها دامپزشک های تخصصی خود را دارند که می توانند گران تر از یک دامپزشک معمولی باشند. ویزیت سالانه دامپزشک  برای بررسی دندان های آنها، آزمایش انگل ها و واکسیناسیون  سه کاری است که سالانه باید انجام شوند.

۸- خرگوش ها طبق شرایط خودشان عاشق در آغوش  گرفتن هستند.
خرگوش ها فوق العاده نرم و ابریشمی هستند که بخش بزرگی از جذابیت آنهاست. آنها دوست دارند نوازش شوند اگر به روشی درست انجام شود، معمولاً تا زمین یا روی پاهایتان آنها را بیشتر بالا نبرید، زیرا باعث می شود احساس ناامنی و ترس آنها می شود.

خرگوش را باید از سنین جوانی آموزش دهید تا به نوازش عادت کنندو خیال نکنید این حس به طور طبیعی در آنها هست. با پایین آمدن روی زمین و نوازش آنها شروع کنید، در نهایت آنها را نزدیکتر کنید، آنها را در آغوش بگیرید و روی پاهای خود نگه دارید.

۹-خرگوش ها خیلی وقت شناس هستند
خرگوش ها  معمولاً در طول روز و شب می خوابند. سوال اینجاست پس خرگوش ها کی بیدارند؟ هنگام غروب و طلوع آفتاب! شاید این تنها زمان مناسب است که می توانید با آنها بازی کنید …

شما هم نظرتان برای ما بنویسید

بیشتر بخوانید:

افتتاح بزرگترین فروشگاه لوازم خانگی شیراز
۱۱ روش خانگی برای درمان سیاهی دور چشم و گودی زیر چشم
تست هوش و بینایی | خرگوش متفاوت از بقیه کدام است؟

ثبت دیدگاه