• 29 / مهر 1401 / 13:00
  • شناسه خبر : 96589

Passkey روش جدید گوگل برای احراز هویت جایگزین رمزهای عبور در کروم

گوگل به زودی احراز هویت Passkey را در مرورگر کروم جایگزین رمزهای عبور می‌کند. این یک روش خلاقانه و امن‌تر از پسوردها است.

رمز عبور سال‌هاست که پایه و اساس امنیت کامپیوتر بوده است، اما بعد از افشای گسترده رمزهای عبور در مدت اخیر، امنیت آن‌ها زیر سوال رفته‌اند. جهان در حال حرکت به سمت راه بهتری برای ورود به سیستم است که “Passkey” نامیده می‌شود و به زودی می‌توانید از آن برای ورود به دستگاه‌های اندرویدی و دیگر دستگاه‌های که کروم را اجرا می‌کنند، استفاده کنید.

برخلاف یک پسورد، یک Passkey به صورت خودکار ایجاد می‌شود و قابل استفاده مجدد نیست. با این حال کاربران چیزی بسیار شبیه به استفاده از تکمیل خودکار رمزعبور را تجربه خواهند کرد. اما اول باید ببینید که چگونه یک پسکی ساخته می‌شود. شما فقط باید تأیید کنید که می‌خواهید یک پسکی برای یک سایت یا اکانت مشخصی بسازید. سپس از هر روشی که برای باز کردن قفل گوشی خود استفاده می‌کنید می‌توانید برای استفاده از پسکی استفاده کنید (مثلاً حسگر اثر انگشت).

وقتی ساخته شد، پسکی با تمام دستگاه‌هایی که از سیستم مدیریت رمزعبور گوگل استفاده می‌کنند، همگام‌سازی خواهد شد. این یعنی حتی اگر گوشی خودتان را هم گم کنید یا دزدیده شود، شما همچنان می‌توانید از طریق دیگر دستگاه‌های خود به رمزهای عبورتان دسترسی داشته باشید.

استفاده از یک پسکی شبیه استفاده از یک رمزعبور ذخیره شده است. فقط باید حساب کاربری که قصد استفاده از آن را دارید انتخاب کنید و از حسگر اثر انگشت یا تشخیص چهره برای احراز هویت استفاده کنید. نکته مثلت درباره این قابلیت، این است که شما می‌توانید از گوشی خود برای باز کردن قفل دستگاه‌های نزدیک به خود نیز استفاده کنید. به طور مثال اگر کامپیوتر شما فاقد حسگر اثر انگشت است، می‌توانید از حسگر روی گوشی خود برای انجام این کار استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید که احراز هویت Passkey فقط مختص گوگل نیست و می‌توان آن را روی پلتفرم‌های دیگری هم یافت. به طور مثال مرورگر سافاری در iOS هم از این ویژگی پشتیبانی می‌کند. بنابراین وقتی وارد سایتی می‌شوید که قرار است از پسکی برای ورود به آن استفاده کنید، یک کد QR روی صفحه ظاهر می‌شود که باید با گوشی اندرویدی خود آن را اسکن کنید تا احراز هویت انجام شود.

در حال حاضر پسکی‌ها به صورت آزمایشی روی خدمات گوگل پلی و مرورگر Chrome Canary (یک نسخه ویژه از کروم برای آزمایش امکانات جدید) موجود هستند. اما کارایی آن‌ها فقط در ورود به سایت‌ها نیست. به زودی از آن‌ها می‌توانید برای ورود به اپلیکیشن‌های اندرویدی نیز استفاده کنید. این هدف بعدی گوگل برای توسعه است.

بیشتر بخوانید:

آیا می دانید چند سیم‌کارت به نام شما خریداری شده ؟
بازنشستگی رسمی «اینترنت اکسپلورر» پس از نزدیک به ۲۷ سال
از جستجو این کلمات در گوگل خودداری کنید

ثبت دیدگاه